בכירים אמריקאים: ייתכן שנתמוך בהחלטת או"ם על קווי 1967 עקב נסיגתו של נתניהו מפתרון שתי המדינות

לפי דיווח בניו-יורק טיימס אובמה מתכוון להעביר את האחריות על הקשר עם ישראל לשר החוץ ג'ון קרי. בכיר אמריקאי: "הנשיא לא מתכוון לבזבז את הזמן שלו"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בכיר אמריקאי אמר לעיתון ניו יורק טיימס כי לאור נסיגתו של נתניהו מנאום בר-אילן ומתמיכה בהקמת מדינה פלסטינית, ייתכן שאחת מדרכי הפעולה של ממשל אובמה תהיה נכונות לקבלה של החלטה במועצת הביטחון של האו"ם שתגדיר את העקרונות לפתרון שתי המדינות כולל היותם של קווי 1967 עם חילופי שטחים כבסיס לכל הסדר טריטוריאלי. עד היום סירבה ארה"ב לבצע צעד כזה, אליו מתנגדת ישראל בצורה חריפה.

>>> לכל העדכונים, השינויים ותוצאות האמת

נשיא ארה"ב אובמה, אתמולצילום: רויטרס

"הבסיס של העמדה שלנו היה תמיכה במשא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים", אמר בכיר בבית הלבן לעיתון האמריקאי. "אנחנו עכשיו במציאות שבה ממשלת ישראל לא תומכת עוד במו"מ ישיר ולכן אנחנו צריכים להכניס זאת לתוך קבלת ההחלטות שלנו בעתיד".

לפני שבועיים, לאחר נאומו של ראש הממשלה נתניהו בקונגרס האמריקאי הבהירו בכירים בבית הלבן ל"הארץ" כי הנשיא אובמה מעוניין לעשות נסיון נוסף להשיג התקדמות בתהליך השלום הישראלי־פלסטיני בכמעט שנתיים שנותרו לו בתפקיד עד שיעזוב את הבית הלבן. הם הבהירו שההחלטה הסופית כיצד להתקדם, איזה סוג של מהלך לבצע ובאיזה עיתוי תיפול רק אחרי הבחירות.

"נרצה לראות מה ההרכב הממשלה החדשה בישראל והגישה שלה לנושא", אמר אז הבכיר בבית הלבן ל"הארץ". "אבל בשנה וחצי־שנתיים שנשארו לאובמה בבית הלבן נהיה חייבים לטפל בנושא הזה כיוון שהזמן פועל נגדנו".

בכתבה שמתפרסמת הבוקר (חמישי) בניו יורק טיימס אמרו בכירים בממשל האמריקאי בעקבות תוצאות הבחירות בישראל כי על רקע היחסים המתוחים בינו לבין ראש הממשלה נתניהו מתכוון הנשיא אובמה להעביר את הטיפול בקשר עם ירושלים לשר החוץ ג'ון קרי ולפקידים בכירים במשרד ההגנה שיטפלו בקשרים הביטחוניים עם ישראל.

"הנשיא הוא אדם די פרגמטי ואם הוא ירגיש שזה יהיה מועיל הוא יהיה מעורב (בקשר עם ישראל, ב"ר)", אמר בכיר בממשל האמריקאי לעיתון. "אבל הנשיא לא מתכוון לבזבז את הזמן שלו". 

אתמול התייחס דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, לתוצאות הבחירות בישראל ומתח ביקורת חריפה על התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בימים האחרונים של הקמפיין. הוא טען כי "הממשל מודאג מאוד מהשימוש ברטוריקה פלגנית המדירה את המיעוט הערבי בישראל".

ארנסט כיוון את דבריו לשורת ההצהרות מצד נתניהו, הפוסטים בדף הפייסבוק שלו והסמסים שנשלחו ע"י מטה הבחירות של הליכוד ושכללו "אזהרות" מפני עליית אחוז ההצבעה על אזרחי ישראל הערבים "שנעים בכמויות לקלפיות" תוך כדי קריאה לתומכי הליכוד לצאת להצביע.

בבית הלבן עקבו מקרוב אחרי הימים האחרונים של מערכת הבחירות בישראל ונחרדו מקמפיין הדמוניזציה של נתניהו נגד אזרחי ישראל הערבים. במשך כמה ימים נמנעו בבית הלבן מלהגיב באופן פומבי כדי לא לשחק לידיו של נתניהו, אולם אחרי סיום הבחירות החליטו בממשל להתייחס לנושא. 

"התבטאויות כאלה חותרות תחת הערכים והאידיאלים הדמוקרטיים שהיו חשובים לדמוקרטיה שלנו והיו חלק חשוב ממה שקשר את ארצות הברית ואת ישראל יחדיו", אמר ארנסט בתדרוך היומי לכתבים. הוא הוסיף כי הממשל מתכוון להבהיר את הדברים הללו באופן ישיר לישראל.

דובר הבית הלבן גם התייחס גם לכך שנתניהו התנער במהלך קמפיין הבחירות מנאום בר-אילן ומתמיכתו בהקמת מדינה פלסטינית. ארנסט ציין כי במשך יותר מ-20 שנה האמינה ארצות הברית שפיתרון שתי המדינות הוא היעד לסיום הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. "אנו חושבים שפיתרון שתי המדינות הוא הדרך הטובה ביותר להפחית את המתיחות באזור". הוא הוסיף כי בהתבסס על הצהרותיו של ראש הממשלה נתניהו נגד מדינה פלסטינית הממשל יבצע בחינה מחדש של הדרך בה הוא יטפל בנושא.

אתמול (רביעי) התקשר שר החוץ ג'ון קרי לנתניהו ובירך אותו על נצחונו בבחירות. השיחה היתה קצרה ולא עסקה בנושאים מדיניים. ארנסט ציין כי הנשיא אובמה, יתקשר לברך את נתניהו בימים הקרובים. לדבריו, כמו בשתי מערכות הבחירות הקודמות אובמה ימתין עד שנתניהו יקבל את המנדט מהנשיא ריבלין או עד הרכבת הממשלה החדשה כדי להתקשר ולברך אותו. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ