שיתוף הפעולה הצבאי ההדוק בין ישראל לסינגפור: מתורת לחימה ועד כיפת ברזל

הקשר בין שתי המדינות החל בתקופת שלטונו של מייסד סינגפור, לי קואן יו, שהלך לעולמו השבוע ונמשך עד היום בסיוע, ייעוץ ואף סחר משמעותי בנשק

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

ראש הממשלה הראשון של סינגפור, לי קואן יו, שמת שלשום (ראשון) בגיל 91, הוא שחשף בספרו האוטוביוגרפי את הסיוע הישראלי להקמת צבא סינגפור. בספרו "מהעולם השלישי לעולם הראשון" הוא סיפר כי פנה לקבלת ייעוץ צבאי מכמה מדינות, בהן הודו, מצרים ובריטניה, אך דווקא ישראל היא שנענתה לקריאה. בנובמבר 1965, כך סיפר לי, הגיעה קבוצת חיילים ישראלים לסינגפור תחת מעטה חשאיות. "כדי להסתיר את נוכחותם בסינגפור קראנו להם 'מקסיקנים'. הם נראו שחומים מספיק", כתב לי.

האחריות לבניית צבא סינגפור הוטלה על האלוף רחבעם זאבי, ומי שעמד בראש המשלחת הצבאית הישראלית הוא אלוף־משנה יעקב אלעזרי. יחד עם קצינים נוספים נכתבו ספרי תורה צבאית לקראת הקמת הצבא, ואלו נשלחו לממשלת סינגפור לעיון. כאשר הגיעה משלחת מסינגפור לישראל, בחודש אוקטובר 1965, היא כבר שרטטה את הליך הקמת הצבא הסינגפורי על ידי צה"ל.

חיילים בצבא סינגפור, ארכיוןצילום: ASSOCIATED PRESS

בכתבתו של אמנון ברזילי, שפורסמה ב"הארץ" בשנת 2005, על פרויקט צבא ההגנה לסינגפור, מספר יהודה גולן, שהיה חבר בצוות, את הדברים: "המשלחת הגיעה כדי לומר לנו: כל הכבוד, אבל כדי ליישם את הספר אתם מוזמנים לבוא לסינגפור". הרמטכ"ל דאז יצחק רבין התווה את המדיניות הישראלית בנוגע לסינגפור: ההצלחה שלכם תהיה, אמר, אם בשלב מסוים סינגפור תנהל את צבאה לבד, והדגיש: "אתם לא סוחרי נשק. כשאתם ממליצים במה להצטייד, תשתמשו בשיפוט המקצועי הטהור ביותר. אני מבקש התעלמות מוחלטת, אם הם יחליטו לקנות כאן או במקום אחר".

קשרי הגומלין בין ישראל לסינגפור נמשכים עד היום. ישראל נחשבת אחת מעשר יצואניות הנשק המובילות בעולם, ולפי דיווחים בעולם — אחת מרוכשות הנשק העיקריות שלה היא לא אחרת מסינגפור. ישראל שולחת מדי שנה משלחת לסלון האווירי בסינגפור, שבו משתתפו חברות ביטחוניות ישראליות בדוכן הישראלי הממוקם בתערוכת הנשק, בניסיון לרקום עסקאות ביטחוניות במדינות אסיה. גורמי מסחר רשמיים העריכו בעבר כי הסיוע והייעוץ שהעניקה ישראל לצבא סינגפור בשנות ה–60, הוא זה המשפיע על שיתופי הפעולה בין המדינות, שבאים לידי ביטוי בעיקר בתחום הצבאי והאווירי.

כך, למשל, בשנת 2010 דווח בגיליון "דיפנס ניוז" כי סינגפור עומדת לרכוש מערכת "כיפת ברזל". חיל האוויר הסינגפורי מפעיל היום טייסת המתבססת על כלי טיס בלתי מאוישים מתוצרת חברת אלביט הישראלית, "הרמס 450", וטייסת המפעילה את כלי הטיס הבלתי מאויש "הרון", מתוצרת התעשייה האווירית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ