צה"ל ממשיך לצמצם כוח אדם: יפטר עוד 2,000 אנשי קבע עד 2017

בצבא מעריכים כי צמצום של כאלף אנשי קבע יביא לחיסכון של כ-200 מיליון שקלים בשנה. גורם ביטחוני בכיר העריך כי בסופו של התהליך גודל צבא הקבע יירד אף מעבר ליעד שהוגדר עד 2017

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל מתכנן לפטר כ-2,000 אנשי קבע בשנה וחצי הקרובות ולצמצם בשנית את היקפי הקצונה בצבא. לפי התוכנית שמובלת כעת בצבא, גודלו של צבא הקבע ישוב בתחילת שנת 2017 לממדים הקרובים לאלו שלאחר מלחמת לבנון השנייה. גורם ביטחוני בכיר העריך כי ייתכן שבסופו של התהליך גודל צבא הקבע יירד אף מעבר ליעד שהוגדר עד לשנת 2017 - עשרות אלפי אנשי קבע. לאחר הלחימה בקיץ 2006 הגדיל צה"ל את מספר הקצינים והנגדים בכ-700 איש מדי שנה. לפי נתוני צה"ל, בממוצע, צמצום של כאלף אנשי קבע יביא לחיסכון של כ-200 מיליון שקלים בשנה. בשנתיים האחרונות פוטרו מצה"ל כ-2,000 אנשי קבע.

בשל הבחירות לכנסת, פועל הצבא במתכונת תשלומים חודשית: תקציב הביטחון שתוכנן לשנת 2015 חולק ל-12, ומועבר מדי חודש למשרד הביטחון. לפי נתוני הצבא, תקציב צה"ל לשנה זו עומד על כ-30.3 מיליארד שקלים - גידול של כארבעה מיליארד לעומת אשתקד. במשרד הביטחון העריכו מראש כי בשנה זו יהיה תקציב צה"ל נמוך הרבה יותר ויעמוד על 22.4 מיליארד, אך השיפוי התקציבי שהועבר למערכת הביטחון בשל הלחימה בעזה העלה את התקציב הצה"לי באופן ניכר.

לטענת גורמים ביטחוניים, התוספת התקציבית שהועברה יועדה לרכישת אמצעי לחימה בעקבות מבצע "צוק איתן" ושיפור המלאים הצבאיים. בשל המבנה התקציבי השנתי החליט הרמטכ"ל החדש, גדי איזנקוט, שלא לפגוע בתוכנית האימונים של כוחות צה"ל, בניגוד לשנים קודמות. בשנה שעברה, למשל, הוחלט במערכת הביטחון לעצור את כלל האימונים ולהפסיק טיסות בעקבות טענות צה"ל על מצוקה תקציבית. "בשנים האחרונות צה"ל עמד בפני מציאות שמה שעמד בפניו זה לפגוע באימונים. הרמטכ"ל הוריד את זה מעל הפרק", אמר גורם ביטחוני בשיחה עם כתבים. "זה אומר שקודם כל מתאמנים. מתאמנים באוויר, מתאמנים בים, מתאמנים ביבשה".

שר הביטחון יעלון בהערכת מצב במפקדת פיקוד צפון, בינוארצילום: אריאל חרמוני/משרד

כפועל יוצא מהחלטה זו יפסיק הצבא להשקיע כספים בפיתוח אמצעי לחימה אלא ימשיך רק תוכניות רכש קיימות, כמו רכישת נגמ"שי נמר מדי שנה. עוד הוחלט בצה"ל לצמצם את תהליך רכש המלאים: לפי התוכנית, בקרוב ישובו מלאי החירום של הצבא כפי שהיו טרם מבצע "צוק איתן", אך לאחר מכן הגדלת המלאים תיעשה באופן מצומצם. "השאלה האם זה מספיק? זה לא מספיק, אבל האם אפשר יותר? במשאבים כעת - לא", טען הגורם הביטחוני.

הגורם הביטחוני התייחס גם למבצע "צוק איתן" וטען כי בצה"ל לא השכילו להבין את עוצמת הלחימה בתווך התת-קרקעי. "זה מצב שמציב לנו אתגרים שאנחנו צריכים לטפל בו בדרך אחרת", אמר הגורם הביטחוני. "זה דומה לדרך שבה חיל האוויר הבין את מערכי ההגנה האווירית ב-1973 (במלחמת יום הכיפורים – ג"כ). ידעו שיש טילי קרקע-אוויר, אבל לא השכילו להבין את עוצמתו". לדברי הגורם, "זה אחד הלקחים הדרמטיים שצה"ל צריך לשפר. אני רוצה לקוות שהמערכה הבאה תמצא אותנו ערוכים יותר טוב". 

במסגרת הליך הפקת הלקחים הקים צה"ל מינהלת ייעודית של זרוע היבשה שתתמקד בתחום זה, בראשות קצין בדרגת אלוף משנה. לדברי הגורם הביטחוני, היא זו שתרכז את כל תקציבי הפיתוח והמחקר בנושא. 

התוכנית להמשך צמצום אנשי הקבע בצבא מגיעה במקביל לגיבוש תוכנית עבודה מחודשת לצה"ל. בשנים האחרונות הצבא לא אישר אף תוכנית עבודה שתכנן, כמו "תעוזה" או "עוז", ולמעשה, פועל ללא תוכנית עבודה מאושרת מאז שנת 2012. בצה"ל יגבשו בשנה הקרובה את התוכנית, שתכונה "גדעון", ועל כן הוקמו ארבעה צוותי עבודה לבחינה מחודשת של פעילות צה"ל.

אחד מהצוותים, בראשות ראש אגף התכנון האלוף נמרוד שפר, יעסוק בנושאי הארגון המבני של צה"ל וסדרי הכוחות, וייתכן כי ימליץ לסגור יחידות נוספות בצה"ל, ולאחד מפקדות מטה. צוות נוסף, שמוביל האלוף תמיר היימן, המשמש כמפקד גיס, יתעסק במבנה ההדרכה והאימונים בצה"ל, ושוקל לשנות את אופן הכשרת החיילים בצה"ל, כך שיוכשרו מהר יותר.

לפי התוכנית המתגבשת בצה"ל, התוכנית הרב-שנתית "גדעון" תגובש באופן סופי עד חודש נובמבר, ולאחר מכן תאושר על ידי הדרג המדיני. ועדת לוקר אמורה להציג את מסקנותיה עם גיבוש הממשלה החדשה, ובצה"ל מעריכים כי דו"ח הוועדה ישפיע על המסגרת התקציבית שבה יפעל צה"ל בשנים הקרובות, וכן על מבנה תקציב הביטחון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ