אובמה: למחלוקת ביני לנתניהו יהיו השלכות על מדיניות ארה"ב לתהליך השלום

במסיבת עיתונאים בבית הלבן אמר הנשיא האמריקאי כי לא השתכנע מניסיונו של רה"מ לחזור בו מהתנגדותו למדינה פלסטינית, וכי נתניהו הציב תנאים שברמאללה לא יוכלו לעמוד בהם

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

המשבר בין נשיא ארה"ב ברק אובמה לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, שפרץ מחדש במלוא העוצמה מיד אחרי הבחירות בישראל, מחריף מדי יום. במסיבת עיתונאים בבית הלבן אמש (רביעי) אמר אובמה כי יש בינו לבין נתניהו "מחלוקת אמיתית על מדיניות" בכל הנוגע לצורך בהקמתה של מדינה פלסטינית. הוא הוסיף כי למחלוקת הזו יש השלכות על המדיניות האמריקאית כלפי תהליך השלום הישראלי־פלסטיני. 

"העניין אינו יחסים אישיים", אמר אובמה, "אנחנו מאמינים ששתי מדינות זו הדרך הטובה ביותר לשמור על ביטחונה של ישראל וזו עדיין עמדתנו. לנתניהו יש גישה אחרת... זה עניין של לברר איך לצאת ממחלוקת סבוכה על מדיניות שיש לה השלכות רחבות היקף על שתי המדינות שלנו ועל האזור כולו". 

בשבוע שחלף מאז הבחירות בישראל לא עבר יום בלי התבטאות ביקורתית של בכיר בממשל האמריקאי נגד העמדות שהציג נתניהו בקמפיין הבחירות – הן דבריו נגד הקמת מדינה פלסטינית והן "אזהרותיו" בעניין העלייה באחוזי ההצבעה של אזרחי ישראל הערבים.  

רק שלשום היה זה ראש סגל הבית הלבן, דניס מקדונו, אולי האדם המקורב ביותר לאובמה, שתקף את נתניהו בנאום שנשא בוועידת שדולת השמאל הפרו־ישראלית ג'יי סטריט בוושינגטון. "אי אפשר להעמיד פנים שהדברים הללו (מצד נתניהו נגד מדינה פלסטינית, ב"ר) לא נאמרו", אמר מקדונו, "ישראל איננה יכולה לשלוט צבאית בעם אחר לנצח... הכיבוש בן 50 שנה חייב להגיע לקצו". 

על אף ניסיונות ההבהרה וההתנצלות של נתניהו, נראה שבבית הלבן לא משתכנעים מהדברים. במסיבת העיתונאים אתמול הבהיר אובמה כי גם הוא וגם הבוחרים בישראל האמינו לדברים שאמר נתניהו בקמפיין הבחירות.

הנשיא האמריקאי הוסיף שגם כשנתניהו ניסה לתקן את דבריו ולהבהיר כי לא התכוון שמדינה פלסטינית לא תקום "לעולם", הוא הציב תנאים כאלה שהפלסטינים לא יוכלו לעמוד בהם בעתיד הנראה לעין. "עדיין לא נראה שיש איזה סיכוי למסגרת כלשהי שבה זה (הקמת מדינה פלסטינית, ב"ר) יתרחש", אמר אובמה. "...איננו יכולים להעמיד פנים שמשהו עשוי להתרחש כאשר הוא פשוט לא קיים או לבסס את הדיפלומטיה האמריקאית על משהו שלא הולך לקרות". 

אובמה במסיבת עיתונאים בבית הלבן, הערבצילום: אי־פי

בתשובה לטיעוניו של נתניהו כי המצב הביטחוני אינו מאפשר הקמת מדינה פלסטינית בעת הזו, אמר אובמה כי אף אחד לא דמיין הסכם שלום שיום אחרי חתימתו מוקמת בן־לילה מדינה פלסטינית ליד ישראל. הוא הבהיר כי כל הסכם היה כולל סידורי ביטחון עבור ישראל והיה מיושם בשלבים לאורך פרק זמן ארוך. "השאלה היתה עצם הסיכוי שייתן לפלסטינים תקווה לכך שיום אחד תהיה להם מדינה משלהם", הוסיף אובמה, "קשה לחזות איך זה קורה לאור התבטאויותיו של נתניהו". 

אובמה נשאל אם ישקול לתמוך בהחלטה בעניין מדינה פלסטינית במועצת הביטחון של האו"ם, אך הדגיש כי רק אחרי שתוקם הממשלה החדשה בישראל יבצע הממשל האמריקאי הערכה מחדש לגבי מדיניותו כלפי תהליך השלום הישראלי־פלסטיני לשנים הקרובות. עם זאת, הוא הבהיר כי לא תהיה הערכה מחדש של היחסים עם ישראל וכי הסיוע הביטחוני, הצבאי והמודיעיני לישראל יימשך כרגיל וללא הפרעה. 

ראש הממשלה נתניהו ואנשיו סבורים שהמתקפה של הבית הלבן בעניין הפלסטיני בשבוע האחרון אינה נובעת מרצון לקדם את תהליך השלום, אלא קשורה דווקא למשא ומתן על הסכם הגרעין עם איראן שבשבוע הקרוב יגיע לרגע ההכרעה. פקידים ישראלים בכירים מדגישים כי נתניהו משוכנע שאובמה מנסה לנטרל את השפעתו בקונגרס בעניין האיראני על ידי ההתקפות נגדו בנושא הפלסטיני. 

כך גם מפרשים בירושלים את הפרסום אתמול בוול סטריט ג'ורנל, לפיו ישראל ריגלה לכאורה אחרי צוות המשא ומתן האמריקאי לשיחות הגרעין עם איראן והעבירה את המודיעין שאספה לחברי קונגרס כדי להסית אותם נגד ההסכם המתגבש וכך לסכל אותו. 
לפי הדיווח, הבית הלבן חשף את "הריגול" הישראלי כאשר סוכנויות המודיעין של ארה"ב יירטו שיחות טלפון בין בכירים ישראלים שכללו פרטים שיכולים היו להיחשף רק באמצעות גישה לשיחות החשאיות שהתנהלו עם האיראנים. בכירים ישראלים אמרו לעיתון כי השיגו את המידע בעקבות ריגול אחרי בכירי המשטר האיראני או משיחות עם צוותי המשא ומתן של צרפת ובריטניה, ולא כתוצאה מריגול אחרי בכירים אמריקאים. 

בכירי הממשל – החל בנשיא אובמה וכלה בדוברי הבית הלבן ומשרד החוץ בוושינגטון — סירבו להתייחס אתמול לדיווח בוול סטריט ג'ורנל והבהירו כי ישראל היתה ונותרה בעלת ברית אסטרטגית וכי ארה"ב תמשיך לעדכן אותה בנושא השיחות עם איראן. "תדרכנו את הקונגרס ואת הישראלים", אמר אובמה במסיבת העיתונאים אתמול. "אם נשיג הסכם שאנחנו מרגישים בטוחים לגביו, נציג אותו לכולם. אם יהיה הסכם, זה יהיה הסכם טוב לישראל ולאזור כולו". 

בירושלים הכחישו את הדיווח בוול סטריט ג'ורנל. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר אתמול כי ישראל לא קיבלה כל תלונה רשמית מהממשל האמריקאי על טענות לריגול ישראלי לכאורה נגד ארה''ב. 

"אין מצב ולא היה מצב שישראל ריגלה אחרי אמריקאים. חל על זה איסור חמור מצד כל ההנהגות המדיניות בישראל", אמר יעלון במפגש עם פעילי ליכוד בנשר. "אין שום פגיעה במערכת היחסים הביטחונית־מודיעינית עם ארה''ב. מישהו מנסה לסכסך. חבל שנכנסת רוח רעה לתוך הערוצים החשאיים בהם אנו מנהלים את מערכת היחסים הזו". 
גם במשרד ראש הממשלה הכחישו את הדברים. "האשמות אלה לחלוטין לא נכונות", ציינו. "ישראל לא מרגלת אחרי ארה"ב. האשמות שווא אלה נועדו לערער את הקשרים החזקים בין ארה"ב וישראל ואת שיתוף הפעולה בין המדינות בתחומי הביטחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ