פרקליט המדינה סירב לבקשת השב"כ וצה"ל למעצר מינהלי לנכדו של הרב מאיר כהנא

בשב"כ טענו כי תושב המאחז גבעת רונן מאיר אטינגר, שהורשע בעבר באיסוף מידע על כוחות צה"ל כדי לשבש פינוי התנחלויות, מסוכן לביטחון האזור. בסופו של דבר הוחלט להרחיקו לשנה מיהודה ושומרון

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

פרקליט המדינה שי ניצן סירב לבקשת השב"כ וצה"ל להכניס למעצר מינהלי את מאיר אטינגר, שנחשב ליעד מרכזי של החטיבה היהודית בשב"כ. כך נודע ל"הארץ". אטינגר, בן 23, תושב המאחז גבעת רונן שבשומרון, הוא נכדו של הרב מאיר כהנא ופעיל ימין מוכר בעל עבר פלילי עשיר. לפני כשנתיים נכלא לחצי שנה לאחר שהורשע באיסוף מידע יחד עם עוד ארבעה בני אדם על תנועת כוחות צה"ל כדי לשבש פינוי התנחלויות, במה שכונה "פרשת המרגלים".

אטינגר פרסם באחרונה כמה מאמרים על משנתו האידאולוגית, בהם טען שעל המדינה לחזור לפעול על פי ערכים יהודיים, ולא לאומיים. תחום פעילות נוסף של אטינגר הוא הר הבית. במאמר שפרסם בנובמבר האחרון כתב "מה יקרה אם כל אותם אלפי יהודים יחליטו שעכשיו כולם ביחד לא חוזרים הביתה, עד שנבנה המקדש, מה השלטון יוכל לעשות? איך אפשר יהיה לעצור את האש הגדולה הזאת שתבער ותבער, ולא תיכבה. ותדליק ותסחוף עוד ועוד יהודים, שלא יהיה אפשר לעצור אותם בכלל, ומי שייעצר, יקומו לו עוד חברים שלא יחזרו הביתה וכו' וכו', אפשר להיסחף בדמיונות. אבל זה כל כך פשוט. ממש ממש לא הר – קל ופשוט כמו להיכנס הביתה. 'והיה בית יעקב אש...'. אז למה אנחנו מחכים???".

אטינגר נחשב לאחד היעדים המרכזיים של החטיבה היהודית בשב"כ. לפי המידע המודעיני של השירות, הוא היה מעורב בזריקת בקבוק תבערה לעבר בית פלסטיני בכפר חירבת אבו פלאח בנובמבר האחרון. הדיירים הצליחו להימלט מהבית לפני שהתלקח ולא נפגעו. לפי המידע של שב"כ, אטינגר אף מעודד צעירים לעסוק בפעילות אלימה נגד פלסטינים.

הפגנה של פעילי ימין נגד מעצרם של שמונה פעילי ימין החשודים באיסוף מידע מודיעיני על כוחות הביטחון ביהודה ושומרון, ב-2012 צילום: אוליבייה פיטוסי

ל"הארץ" נודע כי לפני כחודש, ביקשו בשב"כ ובצה"ל להכניס את אטינגר למעצר מינהלי, בטענה שהוא מסוכן לביטחון האזור. מעצר מינהלי ליהודי הוא צעד נדיר. האחרון שנעצר כך היה אפרים חאנציס בשנת 2010, אך הוא הגיע להסכם עם הרשויות לפיו הוא יעזוב לארצות הברית והוא שוחרר.

בדיונים אצל פרקליט המדינה, שי ניצן, התנגד אטינגר למעצר המינהלי ולבסוף הוחלט על צעדים מינהליים אחרים: הוא הורחק לשנה משטחי יהודה ושומרון, לחצי שנה מירושלים, והיה עליו לשהות במעצר בית לילי במשך שלושה חודשים. בנוסף, נאסר עליו לשוחח עם שישה מחבריו למשך חצי שנה. אטינגר עתר לבית המשפט העליון נגד הצווים ונדחה.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "לאחר בחינת החומר המודיעיני בעניינו של אטינגר, הוחלט על ידי מפקד כוחות צה"ל באזור יהודה ושומרון וכן מפקד פיקוד העורף, אשר הם המוסמכים להוצאת צווים אלו, כי באיזון שבין הזכויות והאינטרסים של אטינגר לבין השיקול הביטחוני, הצעדים המינהלים שנבחרו סבירים ומידתיים ביותר. יצוין כי במסגרת בחינת עניינו של אטינגר על ידי הגורמים הרלוונטים, נבחנו מכלול הצעדים האפשריים, הן צעדים חריפים יותר והן חלופות אחרות, מגבילות פחות, אשר לגבי האחרונות הוסכם כי אין בהן כדי לקדם את פני הסיכון הנשקף מפעולתו של אטינגר. עתירה שהוגשה לאחרונה ביחס לצעדים מגבילים אלו נדחתה על ידי בג"ץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ