ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל החליטה להפשיר מאות מיליוני שקלים מכספי המסים שהיא גובה עבור הפלסטינים, אותם הקפיאה בארבעת החודשים האחרונים בעקבות הפנייה הפלסטינית לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

בהודעה של לשכת ראש הממשלה נמסר כי בנימין נתניהו אישר את המלצת שר הביטחון, משה יעלון, צה"ל והשב"כ להעביר לרשות הפלסטינית כספי מסים שנצברו בחודשים האחרונים. "ההחלטה נתקבלה בין השאר מתוך שיקולים הומניטריים ובראייה כוללת של האינטרסים של ישראל בעת הזאת", נמסר מלשכת ראש הממשלה.

ישראל תעביר לפלסטינים את כספי המסים שנצברו עד פברואר אך תקזז מהסכום  תשלומים עבור שירותים שניתנו לאוכלוסייה הפלסטינית מצד ספקים ישראלים כגון חברת החשמל, מים ובתי חולים. 

נשיא הרשות עבאס ברמאללה, השנהצילום: אי־אף־פי

בחודשים האחרונים מאז הוקפאו כספי המסים הופעל על ישראל לחץ כבד מצד ארצות הברית והאיחוד האירופי לשחרר את הכספים, וזאת בשל המצב הכלכלי החמור בשטחים והחשש לקריסה כלכלית של הרשות הפלסטינית שתוביל לאנרכיה בגדה המערבית.

גם הרמטכ''ל הקודם בני גנץ, הנוכחי גדי איזנקוט, ראש השב''כ יורם כהן, מתאם הפעולות בשטחים, יואב (פולי) מרדכי, ובכירים נוספים במערכת הביטחון דחקו בנתניהו בחודשיים האחרונים לשחרר את כספי המסים מחשש להתמוטטות ברשות.

במשך שבועות ארוכים סירב נתניהו לשחרר את הכספים בעיקר בשל הבחירות והחשש שהעברת הכספים תפגע בו פוליטית בקרב מצביעי הימין ותאפשר ליריביו הפוליטיים כמו שר החוץ אביגדור ליברמן ושר הכלכלה נפתלי בנט לתקוף אותו. מקורבי נתניהו אף רמזו בשבועות האחרונים לשורה של גורמים בינלאומיים כי אחרי הבחירות יהיה קל יותר לראש הממשלה לשחרר את הכספים, דבר שאכן קרה שבוע וחצי אחרי הבחירות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ