"ניוזוויק": המחוקקים השחורים בארה"ב עוינים את נתניהו

השבועון מדווח כי חברי "השדולה השחורה" בקונגרס, שזעמו על בואו של רה"מ לנאום ועל דבריו בנוגע למצביעים הערבים ביום הבחירות, עשויים להכשיל יוזמות חקיקה נגד איראן

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

המחוקקים האפרו-אמריקאים, המאוגדים ב"שדולה השחורה" בקונגרס של ארה"ב, מגלים עוינות גוברת כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו, כך מדווח השבועון "ניוזוויק". לפי הדיווח, הדבר עשוי למנוע מהקונגרס לסכל את הסכם הגרעין המתגבש עם איראן. בכתבה שפרסם השבועון צוטט עוזר בקונגרס כאומר "השדולה השחורה איננה עוד", בהתייחסו לתמיכתה בישראל.

בין היתר מוזכרת בכתבה פגישה בין מחוקקים אמריקאים לבין יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, לקראת נאומו של נתניהו בקונגרס. כמה מהמשתתפים בפגישה סיפרו כי ג'יימס קלייברן, עוזרו של מנהיג המיעוט הדמורקטי בקונגרס וחבר ותיק בשדולה השחורה, ייחס לנתניהו מניעים גזעניים והטיח באדלשטיין כי כוונת ראש הממשלה לנאום נגד רצונו של הנשיא ברק אובמה מהווה "עלבון לנשיא השחור הראשון של ארה"ב".

לפי הדיווח, מורת רוח מיוחדת עוררו במחוקקים השחורים דבריו של נתניהו ביום הבחירות בישראל, שלפיהם "המצביעים הערבים נעים בכמויות לקלפי". הכתב ג'ונתן ברודר מציין כי אף שנתניהו הבהיר מאוחר יותר שלא התכוון לפגוע באזרחי ישראל הערבים, המחוקקים התקשו לקבל את הבעת הצער שלו.

נתניהו נואם בקונגרס, בתחילת החודשצילום: אי־פי

יחסם השלילי של חברי השדולה השחורה לנתניהו עשוי לסכל את ניסיונם של חברי הקונגרס הרפובליקאים לגייס רוב חסין-וטו לשתי יוזמות חקיקה, שנועדו להטיל סנקציות נוספות על טהראן ולאלץ את אובמה להביא לאישור הקונגרס כל הסכם שייחתם עמה. אובמה הצהיר כי יטיל וטו על כל יוזמה להטלת סנקציות נוספות, וכדי לעקוף את הנשיא יש צורך ברוב של 67 מחוקקים בסנאט ו-287 בבית הנבחרים. ברודר מעריך כי בסנאט יצליחו הרפובליקאים לגייס את הרוב הדרוש, אך בבית הנבחרים המשימה תהיה קשה בהרבה, משום שלפחות 40 דמוקרטים יצטרכו לתמוך בחקיקה. כאן עשויה לבוא לידי ביטוי האיבה בין השדולה השחורה, המונה 46 מחברי בית הנבחרים, לבין נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ