אלפי רצים השתתפו במרתון מחאה בבית לחם נגד הגבלות התנועה שישראל מטילה בגדה

המסלול עבר דרך שני מחנות פליטים ולאורך גדר ההפרדה. השנה לראשונה לקחו חלק במרתון 46 רצים מרצועת עזה, ביניהם נאדר אל מצרי, שהגיע ראשון לקו הסיום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למעלה מ-3,000 בני אדם השתתפו אתמול (שישי) במרתון בית לחם השנתי, שנועד למשוך תשומת לב עולמית להגבלות התנועה שמטילה ישראל על הפלסטינים בגדה המערבית. השנה, לראשונה, לקחו חלק במרתון 46 רצים מרצועת עזה, ביניהם נאדר אל מצרי, שהגיע ראשון לקו הסיום. לצדם רצו גם כ-500 אזרחים זרים, רבים מהם מאירופה.

המרוץ, שהתקיים זו השנה השלישית, התחיל והסתיים בכנסיית המולד בעיר, במקום שעל פי האמונה הנוצרית ישו נולד. המסלול עובר דרך שני מחנות פליטים ולאורך חלקים מגדר ההפרדה שלטענת ישראל נבנתה מטעמי ביטחון ולטענת הפלסטינים משמשת בפועל להשתלטות על קרקעות. הרצים השלימו את המסלול פעמיים, משום שלדברי המארגנים לא נמצאו 42 ק"מ רצופים תחת שליטת הרשות הפלסטינית.

באמצע השבוע אושרו לראשונה בקשות להתרי יציאה ל-55 אצנים מרצועת עזה, שהוועד האולימפי הפלסטיני הגיש למתאם פעולות הממשלה בשטחים (באמצעות המשרד לעניינים אזרחיים ברמאללה). אחד מהם הוא הזוכה אל מצרי, שיחזור מחר (ראשון) לעזה. בשיחה עם "הארץ" אמר כי הוא התרגש מאוד מעצם העבודה שאישרו לו לצאת לגדה. הוא הסביר כי בשל המצב, עתידו המקצועי כלל לא ברור, "בינתיים אני לא יכול לתכנן אימונים ותחרויות, כי אני לא יודע מתי ייתנו לי לצאת שוב". 

רצות מתמתחות בתחילת המירוץ בכיכר הסמוכה לכנסיית המולד, אתמולצילום: אי־פי

אל מצרי אמנם ייצג את פלסטין באולימפיאדת בייג'ין בשנת 2008, אך למרות שרשויות הצבא תיאמו את יציאתו מהרצועה לגדה כמה פעמים לאימונים ותחרויות, עד השנה ישראל בחרה שלא לאשר את יציאתו למרתון פלסטין המתקיים בגדה.

עקב כך, בשנה שעברה עתר לבג"ץ אל מצרי באמצעות ארגון גישה, בבקשה שיאפשרו לו לקחת חלק במרוץ. העתירה נדחתה לאחר ששר הביטחון בעצמו נדרש לאשר לבית המשפט העליון שמדובר בהחלטה מדינית, אך בית המשפט הציע כי בעתיד יורחבו הקריטריונים לאישור יציאת ספורטאים מרצועת עזה. ככל הנראה שהעתירה, יחד עם שורה של הקלות בעקבות מבצע "צוק איתן", הם אלה שהביאו לאישור יציאת הספורטאים מהרצועה.

בנוסף, בארגון גישה מסבירים כי בחודשיים האחרונים ויתרה ישראל על רשימה מצומצמת של ענפי ספורט שרק מי שעוסק בהם יכול לבקש לצאת מהרצועה. המהלך לכאורה מאפשר לכל ספורטאי שמשתייך לנבחרות לאומית פלסטינית לבקש לצאת מהרצועה לגדה לתחרויות ואימונים. בארגון גישה אמרו כי אולי זאת הסיבה לכך שאל מצרי וחבריו יצאו  ממעבר ארז, "ואולי ישראל הבינה שאינה יכולה לאסור על ספורטאים, שאין נגדם כל טענה ביטחונית, מלהשתתף באירוע כה מרכזי". עוד אמרו בגישה כי קריאות להשעייתה של ישראל מפעילות בפיפ"א ובאופ"א בטענה שהיא מקשה על ספורטאים פלסטינים לנוע מהרצועה לגדה, משפיעות על החלטת המדינה.

מתאם האו"ם לרשות הפלסטינית, ג'יימס רולי, אמר אתמול כי "חופש התנועה של הפלסטינים מוסיף להיות מוגבל באופן חמור תחת הכיבוש הצבאי הישראלי הממושך". הוא הוסיף כי למחסומים הישראליים בשטחי הגדה יש "השלכות חמורות על חיי היום יום של הפלסטינים".

רץ ומאחוריו מוחות פלסטיניות עם צלב עשוי מרימוני גז ריקיםצילום: אי־אף־פי
רצות במרתון, אתמולצילום: אי־פי
צילום: אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ