עבאס: כל הסימנים מראים שאין פרטנר לפתרון שתי המדינות

בנאומו בפסגת הליגה הערבית בשארם א-שייח אמר הנשיא הפלסטיני כי היחסים עם ישראל לא יכולים להימשך כפי שהיו. הוא בירך על החלטת הליגה לשלוח משלחת הסברה לוושינגטון, ואמר כי יקיים בהקדם בחירות בגדה המערבית ובעזה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמר היום (שבת) כי לפי כל הסימנים, אין לפלסטינים פרטנר לפתרון שתי המדינות. עבאס אמר את הדברים בפסגת הליגה הערבית ה-26, שנפתחה היום בשארם א-שייח בסיני.

עבאס אמר שישראל השתלטה על סמכויותיה של הרשות הפלסטינית, וכי כל הסימנים מעידים שאין פרטנר ישראלי  - ולכן לא ניתן לטעון כי צעדיהם של הפלסטינים באו"ם הם חד צדדים. הוא הסביר כי באחד באפריל תיכנס לתוקפהּ החברות של פלסטין בבית הדין הבינלאומי, שלושה חודשים לאחר שחתמה על אמנת רומא והמסמכים הנלווים. עבאס, אשר מחויב להחלטות המועצה המרכזית הפלסטינית והוועד הפועל של אש"ף, אמר בעבר כי יפנה לבית הדין בעניין ההתנחלויות ואירועי צוק איתן ברצועת עזה.

הוא הוסיף שהפלסטינים דורשים הגנה בינלאומית מפני ישראל, וכי מערכת היחסים עם ישראל לא יכולה להימשך במתכונת בה היתה עד כה. "החלטנו לעשות הערכה מחדש לכל מערכת היחסים שלנו עם ישראל בכל הנוגע למערכת היחסים הכלכליים והמדיניים והביטחוניים איתה. בכוונתנו לקיים בחירות כמה שיותר מהר בשטחי בגדה המערבית ועזה", דברי עבאס.

עבאס (מימין) בפסגת הליגה הערבית ה-26 בשארם א-שייח, היוםצילום: אי־פי

הנשיא הפלסטיני קרא למדינות ערב להוציא לפועל את ההחלטה בעניין רשת הביטחון הכלכלית שהובטחה בפסגה הקודמת, בסך 100 מיליון דולר בחודש, על מנת לאפשר את תפקודה של הרשות.

בנוסף הזהיר עבאס מפני המצב במזרח ירושלים, ואמר כי המצב "הגיע ליישורת האחרונה מבחינת תוכניותיה של ישראל להפריד את ירושלים מהגדה המערבית". הוא קרא לתמוך בפלסטינים באמצעות ביקורים בירושלים המזרחית, והדגיש כי אין מדובר בנורמליזציה של היחסים עם ישראל.

בהתייחסו לסוגיית עזה אמר עבאס כי ישראל מצד אחד וחמאס מצד שני שמים מכשולים בפני שיקום הרצועה. הוא הזהיר מפני תוכניות להקמת מדינה ברצועת עזה ואוטונומיה בלבד בגדה המערבית, מה שיסכל סופית את הסיכוי לעסוק בסוגיות של ירושלים והפליטים, תמורת רגיעה ל-15 שנים מול חמאס. הוא קרא לליגה הערבית "לדחות תכניות מסוג זה ולפעול נגדן", וביקש אסטרטגיה ערבית מאוחדת כלפי הסכסוך הישראלי פלסטיני.

בנוסף אמר כי הפלסטינים מברכים על ההחלטה שהתקבלה כבר אתמול בפסגה במצרים, לפיה ועדה מטעם הליגה הערבית תצא לוושינגטון, שם תסביר לחברי הקונגרס והסנאט את חשיבות יוזמת השלום הערבית ואת הצורך באימוץ פתרון שתי המדינות בהקדם.

בשבוע שעבר התייחס עבאס לתוצאות הבחירות בישראל בפתח ישיבת הוועד הפועל של אש"ף. הוא אמר כי ההנהגה הפלסטינית לא מתערבת בעניינים הפנימיים של ישראל, אך הבהיר כי כן יש להנהגה זכות לבדוק מול אזרחי ישראל הערבים מה בכוונתם לעשות למען השגת זכויותיהם.

בנוסף הביע עבאס דאגה מדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאתר nrg על שלילת פתרון שתי המדינות. לדבריו, "אם מדובר באמירות נכונות, זה אומר שלממשלת ישראל אין שום כוונה רצינית להגיע לפתרון מדיני שמבוסס על הקמת שתי מדינות בגבולות 67'". עבאס הדגיש כי "אין לנו כוונה לחזור בנו מעמדותינו, לפיהן אנחנו יכולים לפנות לכל מקום בעולם למען השגת הזכויות של העם הפלסטיני על פי עקרונות הקהילה הבינלאומית".

ועידת הפסגה של הליגה הערבית עוסקת השנה בנושאים רבים בעקבות ההתפתחויות המרובות באזור, ובראשם המבצע נגד המורדים החותים בתימן, שהחל השבוע בהובלתה של סעודיה. הנשיא התימני עבד ראבו מנסור האדי, שנאלץ לברוח מארמונו בעדן, כינה בנאומו בפסגה את המורדים החותים "בובות של האיראנים" והאשים את איראן בכאוס במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ