מחלוקת בשיחות הגרעין; זריף לנציגי המעצמות: אנחנו התגמשנו, עכשיו תורכם‎

ארבעה ימים לפני תאריך היעד להשגת הסכם, כתב שר החוץ האיראני בטוויטר: "במו"מ שני הצדדים צריכים להתגמש". שרת החוץ של האיחוד: הצדדים מעולם לא היו קרובים יותר להסכם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החוץ של איראן מחמוד ג'וואד זריף פנה הערב (שבת) לשש המעצמות, ואמר כי "במשא ומתן שני הצדדים צריכים להפגין גמישות". זריף נפגש היום עם שרי החוץ של צרפת וגרמניה, במסגרת שיחות הגרעין בלוזאן, וניסה לשכנע את השניים להגמיש את עמדתם בנושא קצב הסרת הסנקציות מעל איראן.

ארבעה ימים לפני תאריך היעד להשגת הסכם מסגרת בין איראן לשש המעצמות על תוכנית הגרעין של טהראן, הגיעו בצהריים שרי החוץ פאביוס ושטיינמאייר למו"מ האינטנסיבי במלון "ביאו ריוואז" שלגדות אגם ז'נבה. גם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני הקדימה את הגעתה ללוזאן והצטרפה הערב לשיחות. מוגריני ציינה עם הגעתה כי הצדדים מעולם לא היו קרובים יותר להסכם אך הדגישה כי עדיין נותרו מחלוקות שיש לפתור. מחר (ראשון) יגיעו ללוזאן שרי החוץ של רוסיה, בריטניה וסין.

בנסיון להעביר את הכדור לידיהן של שש המעצמות, צייץ שר החוץ האיראני בחשבון הטוויטר שלו: "במשא ומתן שני הצדדים צריכים להפגין גמישות. אנחנו הראנו שאנחנו מוכנים להגיע לעסקה טובה לכולם. אנחנו ממתינים שעמיתינו יראו את אותה נכונות", דברי זריף. השר האיראני נפגש הערב עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, לאחר שכבר נפגש עמו מוקדם יותר היום. זוהי פגישתם השביעית של השניים בשלושת הימים האחרונים.

‏נשיא איראן רוחאני שוחח הערב בטלפון עם קנצלרית גרמניה מרקל. רוחאני אמר שעמיתתו והוא הדגישו את הצורך לפתור את המחלוקות ולהגיע להסכם גרעין‎. סגן שר החוץ הרוסי סרגיי ריאבקוב ציין כי השיחות עם איראן בלוזאן אינטנסיביות מאוד, אך הוסיף כי הנושאים הקשים ביותר בסוגיית הגרעין עדיין לא נפתרו. דיפלומט מערבי סיפק התרשמות דומה לגבי המחלוקות שעדיין נותרו בין הצדדים, ואמר כי "האיראנים מנומסים מאוד, אבל הם לא זזו הרבה בעמדתם"‎.

זריף אמר מוקדם יותר כי "היתה התקדמות בשיחות ואנחנו ממשיכים להתקדם‎". הוא הוסיף כי שרי החוץ של גרמניה וצרפת מבינים שסנקציות, לחץ והסכם לא יכולים לבוא יחדיו.

שר החוץ הצרפתי לורן פאביוס אמר לכתבים עם הגיעו ללוזאן כי הושגה התקדמות בשיחות, אך לא כזו שמספיקה כדי להשיג הסכם ונותרו פערים בכמה מן הנושאים. הוא הדגיש כי בכוונתו להתעקש שכל הסכם שיושג יכלול שקיפות מלאה מצד איראן ומנגנון פיקוח הדוק ויציב. שר החוץ הגרמני שטיינמאייר הדגיש כי המו"מ נכנס לישורת האחרונה והוסיף כי הצעדים האחרונים הינם המכריעים והקשים ביותר.

משמאל לימין: פאביוס, שטיינמאייר, מוגריני, זריף והמונד. שיחות הגרעין בבריסל בשבוע שעברצילום: רויטרס

בכיר במשרד החוץ האמריקאי שמשתתף בשיחות בלוזאן אמר, שהגעתם של שרי החוץ של המעצמות לשיחות היתה חשובה. לדבריו, המו''מ רציני וקשה, אך הוא נמשך. "אנחנו מצפים שקצב השיחות יתגבר תוך כדי שנגבש הערכה האם ניתן להגיע להבנות עם האיראנים", אמר הבכיר האמריקאי.

השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ, אמר על המו"מ כי "הסכם המסגרת המסתמן בין איראן למעצמות הוא בעייתי ומלא פרצות. העובדה שהאיראנים מתעקשים להמשיך במחקר ופיתוח של צנטריפוגות מתקדמות ויעילות בהרבה, ביחד עם חוסר נכונותם להשיב לשאלות הסוכנות לאנרגיה אטומית ולחשוף את פעילותם הגרעינית הבלתי חוקית בעבר, פירושם שאפילו התנאים המינימאליים להסכם מסגרת ראוי רחוקים מלהתממש". עוד הוסיף כי "אנחנו עדיין מקווים שהעיקרון שתבע הנשיא אובמה - ש'מוטב להימנע מהסכם, מאשר לחתום על הסכם רע', יתקיים".‎

נציגי איראן והמעצמות מנסים להגיע עד יום שלישי להסכם מסגרת שייקבע עקרונות כלליים לפתרון סוגיית הגרעין. אם יושג הסכם כזה, יימשך מו"מ טכני ומפורט עד 30 ביוני כדי לגבש הסכם כולל. דיפלומטים איראניים ומערביים שמשתתפים בשיחות ציינו כי נעשה מאמץ להגיע להסכם כבר עד מחר. 

סוגיות המחלוקת המרכזיות שנותרו הן ההגבלות שיוטלו על פעילות המחקר והפיתוח שאיראן מבצעת בצנטריפוגות מתקדמות וכן קצב ולוח הזמנים להסרת הסנקציות. האיראנים דורשים הסרה מיידית של כל הסנקציות כולל אלה של מועצת הביטחון של האו"ם. המעצמות מסרבות ומוכנות להסרה הדרגתית בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ