ברק רביד
שליח "הארץ" לשיחות הגרעין בלוזאן

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי נפגש הבוקר (ראשון) עם שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, במסגרת שיחות הגרעין בין איראן ושש המעצמות בלוזאן שבשווייץ. הפגישה, השמינית בין השניים בארבעה ימים, נפתחה באיחור בגלל המעבר לשעון קיץ. בפגישה השתתפו גם שר האנרגיה האמריקאי ארנסט מוניז וראש הוועדה לאנרגיה אטומית באיראן עלי אכבר סאלחי.

בשעה 16:30 לפי שעון ישראל תכונס בלוזאן ישיבה בהשתתפות שרי החוץ של איראן והמעצמות בנסיון להביא לפריצת דרך במו''מ. בישיבה ישתתפו שר החוץ האמריקאי קרי, שר החוץ האיראני זריף, שרת החוץ של האיחוד האירופי מוגריני ושרי החוץ של צרפת, גרמניה וסין. כיוון ששרי החוץ של בריטניה ורוסיה לא הגיעו עדיין ללוזאן ייוצגו שתי המדינות בישיבה על ידי ראשי צוותי המו''מ שלהן. דיפלומטים מערביים בלוזאן העריכו כי השיחות צפויות להימשך גם מחר.

שלושה ימים לפני היעד להשגת הסכם מסגרת בין איראן והמעצמות - ארה"ב, צרפת, גרמניה, רוסיה, בריטניה וסין - הצדדים מדווחים על התקדמות, אך גם כי המחלוקות העיקריות טרם נפתרו. שר החוץ של איראן פנה אמש למעצמות, ואמר כי "במשא ומתן שני הצדדים צריכים להפגין גמישות". זריף נפגש אתמול עם שרי החוץ של צרפת וגרמניה, וניסה לשכנע אותם להגמיש את עמדתם בנושא קצב הסרת הסנקציות. כמו כן, אתמול נפגש זריף פעמיים עם קרי. ביום שישי וביום חמישי התקשר קרי לראש הממשלה בנימין נתניהו, ועדכן אותו על התקדמות השיחות, כך אמר ל''הארץ" פקיד אמריקאי בכיר. 

נציגי איראן בשיחות הגרעין (מימין) ונציגי ארה"ב בלוזאןצילום: אי־אף־פי

אתמול בצהריים הגיעו שר החוץ של צרפת לורן פאביוס, ומקבילו הגרמני, וולטר שטיינמאייר, למלון "ביאו ריוואז" שלגדות אגם ז'נבה, שם מתנהל המו"מ האינטנסיבי. גם שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, הקדימה את בואה ללוזאן והצטרפה אמש לשיחות. מוגריני ציינה, עם בואה, כי הצדדים מעולם לא היו קרובים יותר להסכם, אך הדגישה כי עדיין נותרו מחלוקות. היום צפויים להגיע ללוזאן שרי החוץ של רוסיה, בריטניה וסין.

בכיר במשרד החוץ האמריקאי שמשתתף בשיחות אמר כי בואם של שרי החוץ של המעצמות היה חשוב. לדבריו, המו''מ רציני וקשה, אך עדיין נמשך. "אנחנו מצפים שקצב השיחות יתגבר, תוך כדי גיבוש ההערכה אם ניתן להגיע להבנות עם האיראנים", אמר.
בניסיון להעביר את הכדור לידיהן של שש המעצמות, צייץ אתמול שר החוץ האיראני בחשבון הטוויטר שלו: "במשא ומתן שני הצדדים צריכים להפגין גמישות". שר החוץ האיראני הוסיף עוד כי "אנחנו הראינו שאנחנו מוכנים להגיע לעסקה טובה לכולם. אנחנו ממתינים שעמיתינו יראו את אותה נכונות". 

נציגי איראן והמעצמות מנסים להגיע עד יום שלישי להסכם מסגרת שייקבע עקרונות כלליים לפתרון סוגיית הגרעין. אם יושג הסכם כזה, יימשך מו"מ טכני ומפורט עד 30 ביוני כדי לגבש הסכם כולל. דיפלומטים איראניים ומערביים שמשתתפים בשיחות ציינו כי נעשה מאמץ להגיע להסכם כבר היום. 

סוגיות המחלוקת המרכזיות שנותרו הן ההגבלות שיוטלו על פעילות המחקר והפיתוח שאיראן מבצעת בצנטריפוגות מתקדמות וכן קצב ולוח הזמנים להסרת הסנקציות. האיראנים דורשים הסרה מיידית של כל הסנקציות כולל אלה של מועצת הביטחון של האו"ם. המעצמות מסרבות ומוכנות להסרה הדרגתית בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ