ברק רביד
שליח "הארץ" לשיחות הגרעין בלוזאן

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתח הבוקר (ראשון) ביקורת חריפה על הממשל האמריקאי ועל חמש המעצמות וקרא לעצור את הסכם הגרעין המתגבש עם איראן. במקביל, נפתח היום החמישי של שיחות הגרעין בלוזאן שבשווייץ, כאשר שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ועמיתו האיראני מוחמד ג'וואד זריף נפגשו בפעם השמינית בארבעה ימים. 

"יש לי דאגה עמוקה מההסדר המסתמן עם איראן בשיחות הגרעין", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "ההסכם הזה מאשש את כל החששות שלנו ואף יותר מכך". 

נתניהו נפגש הבוקר בלשכתו בירושלים עם מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מיטש מקונל ובמהלך סוף השבוע שוחח בטלפון עם מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט הארי ריד, שהודיע על פרישה מתפקידו. במה שנשמע כמו עקיצה לכיוון הבית הלבן הדגיש נתניהו כי שמע משני הסנאטורים הבכירים "על תמיכה חזקה ובלתי מתפשרת בישראל". בהמשך השבוע יגיע לירושלים יו"ר בית הנבחרים מטעם המפלגה הרפובליקאית ג'ון ביינר. 

ראש הממשלה הבהיר כי הסכם הגרעין מסוכן גם בשל מה שהגדיר "כיבוש המזרח התיכון בידי איראן". הוא הזכיר בהקשר הזה את השתלטות המיליציות החותיות, שנתמכות בידי איראן, על חלקים גדולים מתימן.

"באי כוחה של איראן מנסים להשתלט על מיצרי באב אל-מנדב האסטרטגיים שמשנים את מאזן השיט ואספקת הנפט העולמית", אמר נתניהו. "איראן מבצעת תנועת מלקחיים מדרום ומצפון כדי להשתלט על המזרח התיכון כולו. הציר איראן-לוזאן-תימן מסוכן מאוד לאנושות וצריך לעצור אותו". 

במקביל למתקפה של נתניהו נמשכות גם הבוקר במלון "ביאו ריוואג'" בלוזאן השיחות בין נציגי איראן ושש המעצמות. אחרי פגישה של שעה הבוקר עם שר החוץ האמריקאי קרי ייפגש שר החוץ האיראני זריף בשעות הקרובות גם עם שר החוץ הסיני, וונג יי, שהגיע ללוזאן ועם שר החוץ הבריטי, פיליפ המונד. בשעה 16:30 לפי שעון ישראל תכונס בלוזאן ישיבה בהשתתפות שרי החוץ של איראן והמעצמות בנסיון להביא לפריצת דרך במו''מ. בישיבה ישתתפו שר החוץ האמריקאי קרי, שר החוץ האיראני זריף, שרת החוץ של האיחוד האירופי מוגריני ושרי החוץ של צרפת, גרמניה וסין. כיוון ששרי החוץ של בריטניה ורוסיה לא הגיעו עדיין ללוזאן ייוצגו שתי המדינות בישיבה על ידי ראשי צוותי המו''מ שלהן. דיפלומטים מערביים בלוזאן העריכו כי השיחות צפויות להימשך גם מחר.

נתניהו בדרכו אל ישיבת הממשלה, הבוקרצילום: אמיל סלמן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ