מהנדס חמאס, דיראר אבו סיסי, הורשע בעבירות ביטחון במסגרת הסדר טיעון

המהנדס האחראי להגדלת טווח הקסאם, המכונה בשב"כ "אבי הרקטות", הורשע במסגרת הסדר טיעון בבית המשפט המחוזי בבאר שבע. הפרקליטות תדרוש לגזור עליו 21 שנות מאסר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט המחוזי בבאר שבע הרשיע ביום חמישי את מהנדס חמאס דיראר אבו סיסי בביצוע עבירות ביטחון במסגרת הסדר טיעון.

אבו סיסי, המכונה בשב"כ "אבי הרקטות", עצור בישראל מזה כארבע שנים. בהיותו מפקד המכללה הצבאית של גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, היה שותף בכיר בייצור טילים ומרגמות מסוגים שונים ובפיתוח הגדלת טווח ירי הרקטות לתחומי מדינת ישראל.

דיראר אבו סיסי בבית המשפט בבאר שבע, ב-2011צילום: אילן אסייג

אבו סיסי הורשע על סמך הודאתו בכתב אישום מתוקן ממנו נמחקו סעיפי אישום רבים של ניסיון רצח, אך נותרו עבירות של חברות בהתאחדות בלתי מותרת, קשירת קשר לביצוע פשע של רצח וייצור נשק, פעילות בארגון טרור וכן עבירות נשק. במסגרת ההסדר הוסכם כי הפרקליטות תדרוש לגזור עליו עונש של 21 שנות מאסר בפועל.

כתב האישום נגד אבו סיסי הוגש באפריל 2011, ומאז ניהלו הצדדים הוכחות ונשמעו עדים רבים. הנימוק הרשמי להסדר הוא קשיים ראייתיים להוכחת אשמתו בניסיון רצח. על פי עובדות כתב האישום, שהוגש באמצעות עורכת הדין מורן גז מפרקליטות מחוז דרום, לאחר מבצע "עופרת יצוקה" מונה אבו-סיסי על ידי מוחמד דף ואחמד ג'עברי למרכז הקמת אקדמיה צבאית. במסגרת תפקידו הוא בנה תוכנית אשר שימשה בסיס להקמת האקדמיה הצבאית ומכשירה עד היום את הדרג הפיקודי של חמאס לצורך פעילות עוינת נגד ישראל.

אבו סיסי הוא בעל תואר דוקטור בהנדסת חשמל מהאקדמיה הצבאית להנדסה באוקראינה, ובעבר אף התמחה במנגנוני שליטה של טילי סקאד. בלימודיו באוקראינה הוא צבר ניסיון רב בתחום פיתוח טילים והשליטה בהם. בחקירתו סיפר על תרומתו למערך הטילים של החמאס ועל השיפורים שהכניס ביכולת השיגור של הארגון.

מכתב האישום עולה כי אבו סיסי גויס לחמאס, שביקש להיעזר בכישוריו כמהנדס חשמל ובניסיון שרכש כדי לפתח אמצעי לחימה. הוא מונה לחבר מרכזי בוועדה שהיתה אחראית על פיתוח רקטות הקסאם, בעיקר על מערכת הסנפירים שמייצבת את הרקטה ותאי השריפה שלה. בשנים שקדמו למעצרו התמקד אבו סיסי בהגדלת הטווחים של הרקטות מ-6 ק"מ עד 22 ק"מ, וכן בשיפור החדירות של טילים נגד שריון הנמצאים ברשות חמאס. כמו כן, מאוחר יותר פעל להגדלת טווח הרקטות עד ל-45 ק"מ.

על פי פרסומים זרים, אבו סיסי נחטף ב-18 בפברואר בזמן שנסע עם אשתו ברכבת לקייב, במטרה להסדיר את מסמכי ההגירה שלו ולעבור לאוקראינה. בפרסומים השונים נטען גם כי הוא נחטף על ידי סוכני מודיעין ישראלים והוטס לישראל שלא מרצונו. עם זאת לפי מקורות אחרים ניתן להעריך כי מעצרו והעברתו לישראל נעשו בידיעת שלטונות הביטחון של אוקראינה ובשיתוף פעולה מצדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ