הצוללת הרביעית של חיל הים תחל בפעילות מבצעית בשבועות הקרובים

בחיל הים נערכים לקליטת צוללת חמישית, לקראת הכפלתו של הצי הישראלי עד 2018. לפי פרסומים זרים, הן מיועדות לשמש כיכולת "מכה שנייה" במקרה של תקיפה גרעינית

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הצוללת הרביעית בעלת כושר שהיה ארוך מתחת לפני המיםצילום: דובר צה"ל

בחיל הים נערכים לקבלת שתי צוללות חדשות, רביעית וחמישית במספר, שישמשו לפעילות מבצעית. הצוללת הרביעית, המכונה אח"י תנין, תחל בפעילות מבצעית כבר בשבועות הקרובים. זוהי צוללת ראשונה מדגם AIP המאפשר יכולת שהיה גדולה יותר מתחת לפני המים. היא נמצאת כעת בשלבי הכנה אחרונים לקראת הפיכתה לכלי שיט מבצעי, כך שתוכל להשתתף בפעילות התת-ימית של חיל הים.

בעוד מספר שבועות צפויה ישראל לקבל לידיה את הצוללת החמישית – אח"י רהב. הצוללת נמצאת כעת בתהליכי בנייה אחרונים במספנות HDW הגרמניות בקיל. זמן קצר לאחר שתגיע ארצה, צפויה גם היא להפוך למבצעית ותשולב במשימות החשאיות של חיל הים. לדברי קצין במערך הצוללות, בשלב זה מותקנים בגוף הצוללת מערכות אמצעי הלחימה והקשר, שהופכים אותה למתאימה עבור המשימות הישראליות. בחיל הים טענו היום כי הם ערוכים להגנה מפני אפשרות תקיפת סייבר של המכשירים הדיגיטליים בצוללת. בנוסף, בתוך כלי השיט פועלים גם אמצעים מכאניים המציגים נתונים אודות פעילות הצוללת התת-ימית, מלבד ציוד המכשור המספק בקרה שמיוצר על-ידי חברת "סימנס".

לפי פרסומים זרים, צוללות אלו יכולות לשאת עמן טילי שיוט בטווח של אלפי קילומטרים, וכן ניתן לציידן בראשי חץ גרעיניים. לפי אותם דיווחים, צי הצוללות הישראלי – שצפוי להכפיל את גודלו עד לשנת 2018 – מיועד לשמש כיכולת "המכה השנייה" במקרה של תקיפה גרעינית. לדברי מפקד אח"י תנין, סא"ל ג', מדובר בצוללות מדור חדש שידעו להביא לידי ביצוע טוב יותר של המשימות. עוד הוסיף כי "הצוללות חודרות לעומק האויב, במשימות ארוכות ומורכבות, שדורשות המון ניסיון והשקעה". קציני חיל הים סרבו היום (ראשון) לפרט אודות פעילות הצוללות בטווחים רחוקים, במה שמכונה על-ידי צה"ל "המעגל השלישי".

הצוללת אח"י תניןצילום: דובר צה"ל

בחיל הים נערכים לקליטת כלי שיט נוספים בשנים הקרובות, האמורים לשמש להגנה על אסדות הקידוח. גם הספינות שנבחרו למשימה זו הן מתוצרת גרמניה, אך לדברי קצין בכיר בחיל הים, חוזה לאספקתן טרם נחתם. להערכתו, בתוך כשלוש שנים יגיעו ארבע הספינות שישמשו להגנת אסדות הקידוח. עיקר החשש של חיל הים הוא מפגיעת טיל כמו היאחונט, טיל שיוט מתקדם מתוצרת רוסית, באסדות הקידוח. "המים הכלכליים הם בהחלט פקטור מרכזי שמתייחסים אליו גם בחיזבאללה. מבחינתנו, הדבר הזה הוא מטרה אפשרית עם נקודת ג'י.פי.אס, שיכול להיות בעיני חיזבאללה מטרה לגיטימית". כבר במהלך מבצע "צוק איתן" החליטו בחיל להיערך בפני פגיעה אפשרית באסדות הקידוח, ועל כן הציבו ספינת טילים ליד כל אסדה. מפקד בסיס חיפה, תא"ל דוד סלמה, אמר היום בשיחה עם כלי תקשורת כי "עיקר האיומים שחיל הים נערך מולם הם בעיקר אל מול אמצעי לחימה מתקדמים. הנחת המוצא שלנו בהתמודדות ובהפעלת הכוח שיש יאחונט בזירה הצפונית, ולחיל הים יש מענה ליאחונט".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ