יומיים אחרונים לשיחות: שרי החוץ של איראן והמעצמות ייפגשו בניסיון להביא לפריצת דרך

בפגישתם הבוקר ינסו השרים לגשר על המחלוקות שעדיין קיימות. סגן שר החוץ האיראני הבהיר כי אתמול היתה התקדמות בשיחות, אולם עדיין נותרו "שתיים-שלוש סוגיות במחלוקת"

ברק רביד, שליח "הארץ" לשיחות הגרעין בלוזאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד, שליח "הארץ" לשיחות הגרעין בלוזאן

שרי החוץ של איראן ושש המעצמות - ארה''ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה - הבוקר (שני) בלוזאן שבשוויץ בנסיון להביא לפריצת דרך בשיחות הגרעין על רקע המחלוקות שעדיין קיימות בין הצדדים.

שרי החוץ של המעצמות קיימו אמש ישיבת תיאום לקראת הישיבה עם שר החוץ האיראני זריף היום. שר החוץ הבריטי פיליפ המונד שהגיע אתמול למלון "ביאו ריוואז'" בלוזאן אמר כי העסקה בין הצדדים נמצאת "במרחק נגיעה, אולם כדי שזה יקרה איראן צריכה לקבל הכרעות קשות".

נציגי איראן בשיחות הגרעין (מימין) ונציגי ארה"ב בלוזאןצילום: אי־אף־פי

סגן שר החוץ האיראני, עבאס אראקג'י, אמר בראיון לטלוויזיה האיראנית כי איראן הפגינה רצון פוליטי והתגמשה וכעת תורן של המעצמות להפגין רצון טוב ולהכריע במיוחד בכל הנוגע לדרישה האיראנית להסרת הסנקציות. אראקג'י הבהיר כי היתה התקדמות בשיחות במהלך היום, אולם נותרו שתיים-שלוש סוגיות במחלוקת.

אראקג'י הדגיש כי איראן דורשת לבטל את כל שש החלטות מועצת הביטחון שהתקבלו בעשור האחרון, בהן הוטלו עליה סנקציות חריפות. הוא הוסיף כי מבחינת איראן הוצאת מאגר האורניום המועשר לרמה של 3.5-5 אחוז שבידיה מחוץ למדינה אינה עומדת על הפרק. 

בכירים במשלחת האמריקאית לשיחות הגרעין בלוזאן שבשוויץ אמרו אתמול בתדרוך לכתבים כי עדיין נותרו פערים ומחלוקות מול איראן בשורה של נושאים. לדבריהם, המו"מ צפוי להימשך ככל הנראה עד ה-31 במארס - המועד האחרון להגעה להסכם מסגרת בין איראן לבין המעצמות. אחד הבכירים האמריקאים ציין כי עדיין לא ברור אם ניתן יהיה להגיע להסכם, אולם נעשים כל המאמצים כדי שזה יקרה. 

הבכירים האמריקאים ציינו כי המחלוקות שנותרו ממוקדות במשך ההסכם בין איראן למעצמות. המספרים נעים בין הסכם שיימשך 11 שנה לבין הסכם שיימשך 15 שנה. לדברי הבכירים האמריקאים, נותרו מחלוקות גם סביב פעילות המחקר והפיתוח בצנטריפוגות מתקדמות שאותה איראן מבצעת. המעצמות מעוניינות להגביל את פעילות זו במהלך ההסכם בעוד איראן מתעקשת להמשיך בה. כמו כן נותרו מחלוקות לגבי קצב הסרת הסנקציות מעל איראן, במיוחד על רקע הדרישה האיראנית להסיר מיד את כל הסנקציות כולל אלה שהוטלו על ידי מועצת הביטחון של האו"ם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ