בחברה הערבית יציינו היום את יום האדמה, בלי לשבות

גורמים בוועדת המעקב של ערביי ישראל הסבירו כי לא ראו לנכון לשבות לאחר מערכת הבחירות הסוערת וגם בשל השביתה שנערכה בינואר. לא צפויה חסימת צירים

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

בחברה הערבית יציינו היום (שני) את יום האדמה. ועדת המעקב של ערביי ישראל וועד ראשי הרשויות החליטו שלא להכריז על שביתה ביום זה, והרשויות המקומיות ומערכת החינוך יעבדו כרגיל. גורמים בוועדת המעקב הסבירו כי אין מקום לשביתה אחרי מערכת בחירות סוערת, שבה התגייס הציבור הערבי ברובו לטובת המפלגות הערביות, ולאחר השביתה שהוכרזה במחאה על הרג תושב רהט בינואר.

התהלוכה המרכזית לציון יום האדמה תתקיים בכפר דיר חנא בשעות אחר הצהריים. בתהלו־
כה ישתתפו חברי כנסת וראשי רשויות לצד פעילים ותושבים, בעיקר מסכנין, עראבה, דיר חנא ויישובי הסביבה. גם בנגב אמורה להתקיים פעילות בכפרים הלא מוכרים, ובהם הכפר אל־עראקיב, ובשעות אחר הצהריים תיערך תהלוכה גם ברהט.

הפגנות יום האדמה בכפר הלא מוכר אבו קווידר ליד באר שבע, בשנה שעברהצילום: גיל כהן-מגן

התהלוכות בדיר חנא וברהט יתקיימו בסימן הקריאה להכרה בכפרים הלא מוכרים ולהרחבת שטחי השיפוט של היישובים הערבים, לצד הקריאה לממשלת החדשה שתקום להימנע מחקיקה גזענית נגד הציבור הערבי. במקביל, ועדת המעקב לענייני חינוך פנתה לבתי הספר בבקשה להקדיש שני שיעורים כדי לדבר ים יום האדמה ומשמעותו עבור הציבור הערבי.

לפי התוכניות, כל הפעילות לציון יום האדמה ה–39 יתקיימו בתוך היישובים ולא תהיה חסי־
מה של צירים מרכזיים, מה שימנע חיכוך עם כוחות המשטרה. על פי ההערכות, לא צפויים אירועים חריגים במהלך היום.

יום האדמה צוין לראשונה לפני 39 שנים, ב-1976, אז הוכרזה שביתה כללית והתקיימו עצרות בסחנין עראבה ודיר חנא, במחאה על החלטת ממשלה להפקיע 20 אלף דונם באזור סחנין על מנת "לייהד" את האזור. ההפגנות גלשו ליישובים ערבים נוספים בתוך ישראל ובגדה המערבית, ושישה בני אדם נהרגו בהן מירי כוחות הביטחון - שלושה מהם תושבי סחנין, השאר מעראבה, כפר כנא ומחנה הפליטים נור שמס, ממזרח לטול כרם. מאז מציינים ערביי ישראל מדי שנה את היום, לרוב בתהלוכות ובשביתה כללית, ובהנחת זרים על קברי ההרוגים משנת 76'.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ