נתניהו: איראן מקבלת מהמעצמות פרס על תוקפנותה. ישראל היא הראשונה להיפגע

בהתייחסו להסכם המתגבש, אמר ראש הממשלה כי הוא שולח מסר ש"יש שכר לתוקפנות" וכי בלוזאן עוצמים עיניים כשכוחות בתמיכת איראן כובשים עוד שטחים בתימן

ברק רביד
שליח "הארץ" לשיחות הגרעין בלוזאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שליח "הארץ" לשיחות הגרעין בלוזאן

ראש הממשלה בנימין נתניהו שב ותקף היום (שני) את ארה''ב ושאר המעצמות שמשתתפות בשיחות הגרעין בלוזאן, וטען שהן מעניקות לאיראן פרס על תוקפנותה. "הסכם שמתגבש בלוזאן שולח מסר שאין מחיר לתוקפנות, ואף להיפך – שיש שכר לתוקפנותה של איראן", אמר נתניהו במהלך טקס עובדים מצטיינים במשרד ראש הממשלה. "המדינות המתונות והאחראיות באזור, בראשן ישראל וגם מדינות רבות אחרות, הן הראשונות להיפגע מהסכם זה". 

ראש הממשלה הוסיף כי אי אפשר להבין כיצד בעת שבתימן ממשיכים כוחות בתמיכת איראן לכבוש עוד ועוד שטחים, בלוזאן עוצמים עיניים מול תוקפנות זאת. "אבל אנחנו איננו עוצמים עיניים ונמשיך לפעול נגד כל איום", הדגיש. 

שרי החוץ של איראן ושש המעצמות נפגשו הבוקר במשך שעה ורבע בניסיון להביא לפריצת דרך בשיחות הגרעין ולחתימה על מסגרת הסכם הקבע. מדובר בישיבה ראשונה שבה השתתפו כל שרי החוץ – קרי האמריקאי, לברוב הרוסי, וונג הסיני, פאביוס הצרפתי, המונד הבריטי, שטיינמאייר הגרמני, זריף האיראני וכן שרת החוץ האירופית מוגריני – מאז החל סבב השיחות הנוכחי. מחר הוא היום האחרון עבור הצדדים המתדיינים, לפני פקיעת המועד שנקבע לסוף החודש, להגיע לפתרון המחלוקות בין הצדדים ולסיים את הצדדים. 

אחרי חמישה ימים של דיונים אינטנסיביים בלוזאן נותרו בין הצדדים שורה של מחלוקות, במיוחד בכל הנוגע ללוח הזמנים להסרת הסנקציות מעל איראן ולעתיד פעילות המחקר והפיתוח הגרעיני בצנטריפוגות מתקדמות שאיראן מעוניינת לבצע גם לאחר חתימה על הסכם עם המעצמות. מחלוקת נוספת נוגעת למספר השנים שההסכם יהיה בתוקף. המעצמות מעוניינות בהסכם שיארך 15 שנה בעוד שהאיראנים מעוניינים בהסכם ל-11 שנה. 

תגובות