בן 25 ממזרח ירושלים מואשם בניסיון להצטרף לדאעש

עאדל חליל נעצר בטורקיה לאחר שניסה לחצות את הגבול לסוריה עם חולייה של מגוייסים חדשים לארגון. הוא מואשם בניסיון לחברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת ובניסיון למגע עם סוכן חוץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השב"כ והמשטרה עצרו בתחילת החודש פלסטיני בן 25 ממזרח ירושלים, שנחשב לפי גורמי הביטחון לפעיל בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). היום (שני) הוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום המייחס לחשוד, עאדל חליל משכונת א־טור במזרח העיר, עבירות של ניסיון לחברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, ניסיון למגע עם סוכן חוץ ועבירה של ניסיון יציאה שלא כדין. לפי השב"כ, חליל תכנן להצטרף לדאעש כבר באוגוסט האחרון, בעקבות צפייה בסרטונים של הארגון באינטרנט.

לפי כתב האישום, חליל תכנן לצאת לסוריה וכבר החל להתאמן לשם כך במכון הכושר של האוניברסיטה העברית בהר הצופים. חליל, בעל תעודת זהות כחולה, עבד לפני כן כעובד כוח עזר רפואי בבית החולים הפסיכיאטרי "איתנים" בירושלים. בחקירתו בשב"כ סיפר כי לפני שיצא מהארץ לסוריה סיפר לבני משפחתו ולממונים עליו בבית החולים כי בכוונתו לצאת לחופשה בת כמה שבועות כדי לעלות לרגל למכה שבסעודיה, אך בפועל רכש כרטיס טיסה בכיוון אחד ליוון ומשם טס בתחילת ינואר לאיסטנבול.

לפי השב"כ, באיסטנבול יצרו קשר חליל וחבר נוסף קשר עם פעיל בדאעש, שהעביר להם הנחיות הגעה לדירת מסתור בעיר אורפה הסמוכה לגבול עם סוריה. "בדירה זו חברו מגוייסים נוספים של דאעש מכל רחבי העולם, בהם פעילים מבנגלדש ושני ערבים־ישראלים", נכתב בהודעת השב"כ. "מדירת המפגש של דאעש חולקו המגוייסים לחוליות של ארבעה־חמישה איש, והוברחו לסוריה על ידי מבריחים טורקיים הפועלים בשירות דאעש". על פי כתב האישום, בדרכם מדירת המסתור לסוריה נעצרה החולייה של חליל על ידי כוחות הביטחון הטורקים. עם חזרתו ארצה לפני כמה שבועות, נלקח חליל לחקירה בשירות הביטחון הכללי.

לפני כשלושה שבועות פרסם דאעש סרטון המציג לכאורה הוצאה להורג של צעיר ממזרח ירושלים, שלטענת הארגון חדר לשורותיו כדי לרגל עבור המוסד. בסרטון נראה הצעיר, מוחמד מוסלם, מתוודה בערבית על הליך גיוסו למוסד ומספר על תהליך ההכשרה שעבר בטרם נשלח לסוריה דרך טורקיה. בחודש שעבר משפחתו של מוסלם אישרה כי נסע להצטרף לארגון לפני כשלושה חודשים, אך דחתה את הטענה, שהתפרסמה אז בכתב העת של דאעש,  לפיה שימש כסוכן של המוסד. 

מיד לאחר הווידוי, נראה לוחם המדינה האיסלאמית כשהוא מלווה בנער האוחז בצווארו של האזרח הישראלי הלבוש בבגדי אסירים כתומים. הלוחם והנער מובילים את האסיר ונעמדים מאחריו בעודו כורע על ברכיו. מיד לאחר מכן פותח הלוחם בדברי הלל לאללה בצרפתית ומשבח את הרג האזרחים היהודים בפריז בחודש ינואר. מיד לאחר מכן מורה הלוחם לנער לגשת אל האסיר. הוא מתייצב מולו ויורה בראשו, ולאחר מכן בגופו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ