שר החוץ הרוסי: סיכוי טוב להגיע להסכם עם איראן עד סוף היום

על אף הצהרתו האופטימית של לברוב, שעזב אתמול את השיחות בלוזאן, איראן והמעצמות עדיין חלוקות בנקודות מהותיות. הלילה בחצות יפקע הזמן שהוקצב להגעה ל"הסכם מסגרת"

ברק רביד
שליח "הארץ" לשיחות הגרעין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שליח "הארץ" לשיחות הגרעין

שעות לפני הדד-ליין להגעה ל"הסכם מסגרת" נועדים היום שרי החוץ של איראן ושש המעצמות בניסיון נוסף להביא לפריצת דרך במשא ומתן התקוע. הפגישה הבוקר בין הצדדים הסתיימה אחרי 35 דקות בלבד, אחר הצהריים התקיימה פגישה נוספת.  

למרות שבוע של דיונים אינטנסיביים במלון "ביאו-ריוואז'" בלוזאן עדיין נותרו כמה מחלוקות מהותיות שמונעות הגעה להסכם. הצדדים עדיין חלוקים בכמה נושאים מהותיים בהם לוח הזמנים להסרת הסנקציות, משך הזמן שבו ההסכם יהיה בתוקף, פעילות המחקר והפיתוח של איראן בנושא צנטריפוגות מתקדמות וחשיפת מלוא הפרטים על ההיבטים הצבאיים לכאורה של תכנית הגרעין האיראנית‎. 

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, שעזב אתמול את השיחות בלוזאן, אמר במסיבת עיתונאים במוסקבה כי "יש סיכוי טוב" להגיע להסכם עד סוף היום. לברוב, שישוב אחר הצהריים ללוזאן, הוסיף כי אחרי החתימה על ההסכם יש להסיר את הסנקציות מעל איראן.

שרי החוץ קרי והאמונד, היום בלוזאן. מנסים להגביר את הלחץ. מציגים קו קשוחצילום: אי־פי

על מה בדיוק איראן והמעצמות מדברות? המדריך המלא

אתמול ניסו האמריקאים להגביר את הלחץ על איראן ואף גילו עצבנות וחוסר סבלנות להתנהלות האיראנית. "הגיע הזמן לראות אם האיראנים מסוגלים לקבל החלטות", אמרה דוברת המשלחת האמריקאית למשא ומתן, מארי הארף בריאיון לרשת NBC. "אם האיראנים לא יכולים לקבל החלטות קשות עכשיו, מי מבטיח שהם יוכלו לקבל החלטות קשות בסוף יוני (המועד להשגת הסכם כולל, ב"ר)". הארף הבהירה כי ה-31 במארס הוא הדד־ליין להשגת הסכם מסגרת ואף הפנתה איום מרומז אל האיראנים. "כולנו יודעים שהקונגרס מחכה לפעול (ולהטיל סנקציות חדשות, ב"ר) אם לא יהיה הסכם", ציינה.

גם האיראנים הציגו קו פומבי קשוח. סגן שר החוץ האיראני עבאס אראקג'י, העומד בראש צוות המו"מ של ארצו, ציין בריאיון לטלוויזיה האיראנית כי הוא מקווה שניתן יהיה להשיג הסכם עד הלילה, אך הוסיף שיש חילוקי דעות רציניים במיוחד בסוגיות טכניות. הוא ציין כי מי שמערימים קשיים הם מומחי הגרעין של אחת המעצמות שמשתתפות בשיחות. גם אראקג'י שיגר איום מרומז ואמר כי "ייתכן שנגלה שלא ניתן לפתור את המחלוקות והשיחות יצטרכו להימשך במתכונת אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ