תרחיש פיקוד העורף לעימות עתידי עם חיזבאללה: מאות עד אלפי רקטות ביום

לפי הערכות, מאות אזרחים עלולים להיהרג אך ניתן לצמצם את המספר עם התנהלות נכונה. מפקד פיקוד העורף היוצא: "העורף הישראלי צפוי למבחנים קשים ומורכבים בעתיד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מפקד פיקוד העורף האלוף איל איזנברג, שפורש מצה"ל לאחר ארבע שנות כהונה בתפקידו והוחלף על ידי האלוף יואל סטריק, אמר היום (שלישי) כי אזרחי ישראל צריכים להיות מוכנים לעמוד מול אתגר עתידי. לפי התרחיש של פיקוד העורף, בעת מתקפה עתידית שתגיע מחיזבאללה, צפויים לנחות בישראל בין מאות רבות לאלפי רקטות בממוצע מדי יום.

ירי מאסיבי זה יביא גם לפגיעה באזרחים. לפי הערכות של פיקוד העורף, מאות אנשים יכולים להיהרג בעת מתקפה שכזו, אך סבורים כי ניתן להביא לצמצום מספרים אלו באמצעות התנהלות נכונה של האזרחים.

להערכת מפקד הפיקוד היוצא, יש להיערך לאפשרות של "בליץ אש" שיביא לבין אלף עד 1,500 רקטות שינחתו בעורף ישראל מדי יום. עם זאת, לפי נתוני פיקוד העורף, ל-27% מבין אזרחי מדינת ישראל אין כלל מיגון. על כך אומר מפקד הפיקוד היוצא, האלוף איזנברג כי "המיגון הזה שאנחנו מסתכלים עליו כחזות הכל, הוא לא עומד לבד. אנחנו צריכים לראות את המרכיבים הנוספים כמצילי חיים, וזה מתחיל מגרם המדרגות, שזה הכי מוגן שיש. האם יהיה קשה (בעת עימות עם חיזבאללה)? כן. האם נוכל לו? חד משמעית. אין לנו ברירה".

בניין מגורים בחיפה שנפגע מרקטה במלחמת לבנון השנייה, ב-2006צילום: ניר כפרי

בפיקוד העורף עדכנו בשבועות האחרונים את תרחישי הייחוס של מתקפה אפשרית שתבוא מחיזבאללה, והחלו למסור אותה לרשויות המקומיות. כך למשל העריכו בפיקוד העורף את היקפי הירי על קרית ביאליק: עשרות נפילות רקטות ביום לחימה ממוצע, מאות אזרחים שיפונו, מספר בודד של הרוגים, עשרות נפגעים בינוני וקשה וכן מאות תושבים הסובלים מהתקף חרדה.

על רקע הנתונים, בפיקוד העורף שוקלים כיצד להיערך לאפשרות של פינוי מאסיבי של תושבים. בפיקוד סבורים כי אין להצהיר על מדיניות עתידית במקרה של עימות, אך מכינים תוכניות רשמיות לפינוי אזרחים - בין אם בהעברתם של עשרות אלפים לבסיסי צה"ל, או באמצעות תוכנית לאומית רחבה יותר לפינוי יישובים באופן מסודר. האלוף איזנברג, שנשאל היום אם בדיעבד לא היה צורך לפנות את תושבי עוטף עזה, אמר כי הוא איננו חושב שזה "המקום לדון בהאם היה נכון ולא נכון, אך אנחנו מפיקים לקחים מכל אירוע מבצעי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ