נתניהו בהשבעת הכנסת ה-20: "ההסכם בלוזאן סולל את הדרך לאיראן עם נשק גרעיני"

ראש הממשלה ניצל את נאומו בטקס השבעת הכנסת החדשה כדי לתקוף את המו"מ בין איראן למעצמות המתנהל בשעות אלה בשוויץ. היעד לגיבוש הסכם המסגרת הוא הלילה בחצות

ברק רביד, שליח ״הארץ״ לשיחות הגרעין בלוזאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד, שליח ״הארץ״ לשיחות הגרעין בלוזאן

ראש הממשלה בנימין נתניהו ניצל את נאומו בטקס השבעת הכנסת החדשה כדי לתקוף בחריפות את המו״מ בין איראן לבין המעצמות שמתנהל בלוזאן, שעות ספורות לפני הדד-ליין להשגת הסכם מסגרת הלילה בחצות. 

״ההסכם המתגבש בלוזאן סולל את הדרך לאיראן עם נשק גרעיני״, אמר נתניהו. ״זמן הפריצה של איראן לנשק גרעיני לא יארך שנים כפי שאמרו לנו בהתחלה אלא יצטמצם לפחות משנה וייתכן שאולי אף פחות מכך״. 

בשעה שנתניהו נאם בכנסת נמשכה הישיבה הארוכה של שרי החוץ של איראן ושש המעצמות בלוזאן, אליה הצטרף בשעות הערב שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. שרי החוץ קיימו במהלך היום שלוש ישיבות במשך שעות ארוכות בנסיון להביא לפריצת דרך בשיחות. 

נתניהו נואם בטקס השבעת הכנסת, היוםצילום: דוברות הכנסת

נתניהו ציין בנאומו כי הוא מעריך את הברית עם ארה״ב אולם הבהיר כי בנושא האיראני יש בין המדינות מחלוקת. ״כשמדובר באיום קיומי ישראל חייבת לעמוד על דעתה״, הדגיש. 

ראש הממשלה ציין עוד כי המעצמות התקפלו בשורה של סוגיות בהן הציגו בתחילת המו״מ עם איראן עמדות קשוחות בהרבה. ״ההסכם המתגבש בלוזאן ישאיר בידי איראן מתקנים תת קרקעיים להעשרת אורניום, כור ימים כבדים באראק וצנטריפוגות מתקדמות״, אמר נתניהו. ״אלה כל אותם דברים שרק לפני כמה חודשים נאמר לנו בצדק שהם אינם חיוניים לתכנית גרעין לצרכי שלום״.

נתניהו הוסיף כי ישראל ״לא תטמון את ראשה בחול״ ותעשה הכל כדי להגן על ביטחונה. הוא הוסיף כי איראן מבצעת מסע כיבוש במזרח התיכון וציין שמדינות ערביות רבות באזור שותפות לעמדותיה של ישראל כלפי הסכם הגרעין המתגבש עם איראן. לדבריו, המציאות הזו מייצרת הזדמנויות חיוביות כגון סיוע אפשרי של מדינות ערביות לקידום השלום עם הפלסטינים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ