צרפת פועלת להציג למועצת הביטחון הצעת החלטה על מדינה פלסטינית בתוך 12 יום

דיפלומטים צרפתים אמרו כי זיהו חלון הזדמנויות לגייס את ארה"ב לתמיכה בצעד עקב תוצאות הבחירות בישראל. בדומה לעבר, הטיוטה תציג את גבולות 67 כבסיס לדיון על החלפת שטחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צרפת פועלת לגיבוש טיוטת הצעת החלטה לסיום הסכסוך הישראלי פלסטיני שתובא למועצת הביטחון של האו"ם תוך 12 ימים, כך אמרו דיפלומטים צרפתים לסוכנות הידיעות אי-פי. הדיפלומטים אומרים כי לאחר הבחירות בישראל, מדינתם זיהתה חלון הזדמנויות כדי לגייס את ארה"ב לניסיון נוסף לכונן שלום במזרח התיכון.

על פי הטיוטה, גבולות 1967 יהוו את הבסיס לדיון על הגבולות החדשים, אך ההצעה תותיר מקום לדיון על החלפת שטחים. ירושלים תשמש בירת שתי המדינות, וההצעה תקרא גם למציאת "פתרון הוגן" לסוגיית הפליטים הפלסטינים, כך אמרו הדיפלומטים לסוכנות הידיעות אי-פי.

השגריר הפלסטיני לאו"ם, ריאד מנסור, בעת הדיון על ההצעה הפלסטינית לכינון מדינה פלסטינית, בדצמברצילום: אי־פי

למרות שתוכן הטיוטה החדשה לא יהיה שונה מהותית מהניסיונות הכושלים הקודמים לחדש את המו"מ בין ישראל לפלסטינים, צרפת מקווה כי כעת תצליח למנוע מארה"ב להפעיל את זכות הווטו שלה במועצת הביטחון על רקע תסכולה הגובר של וושינגטון מראש הממשלה בנימין נתניהו. 

הגורמים הצרפתיים תיארו את המצב הנוכחי כ"כניסה אחורית" אפשרית לשיחות שלום ואמרו כי "כל השחקנים, כולל האמריקאים, מבינים כעת שכל הדרכים האחרות נבדקו ללא הצלחה". הדיפלומטים שיבחו את ההערות האמריקאיות בעקבות ניצחונו של נתניהו בבחירות ודבריו נגד מדינה פלסטינית, לפיהן הבית הלבן "יעריך מחדש" את גישתו לסכסוך הישראל-פלסטיני. "זהו מסר ברור למדי מכיוונם של האמריקאים", אמרו. 

גורם צרפתי רשמי נוסף אמר שצרפת עובדת ביחד עם ארה"ב כדי להשיג גיבוי למאמץ החדש לכינון הסכם שלום. צרפת אף מחפשת תמיכה ממדינות אירופיות נוספות וממדינות ערביות.

החלטה במועצת הביטחון של האו"ם, המחייבת מבחינה חוקית, תוסיף משמעותית ללחץ הבינלאומי על ישראל. בסוף השנה שעברה דחתה מועצת הביטחון הצעת החלטה פלסטינית הדורשת את סיום הכיבוש הישראלי תוך שלוש שנים. ארה"ב התנגדה אז להצעה והבהירה כי מדינה פלסטינית תוקם רק באמצעות משא ומתן עם ישראל ולא דרך לוח זמנים כפוי. יחד עם זאת, גם אם ארה"ב לא תטיל וטו על הצעת החלטה חדשה והיא תתקבל במועצת הביטחון, מימושה אינו ודאי. נכון לרגע זה, לדברי אחד הדיפלומטים, ההצעה הצרפתית אינה כוללת דרישה להכרה פלסטינית בישראל כמדינה יהודית - תנאי שישראל התעקשה עליו עד כה. 

בסוף השבוע האחרון התריע שר החוץ הצרפתי לורן פביוס כי צרפת תפעל בשבועות הקרובים לקדם הצעת החלטה בנושא עם בנות בריתה במועצת הביטחון של האו"ם. פביוס הביע את תקוותו כי "פרטנרים שגילו היסוס, לא ינהגו כך יותר", זאת בהתייחסו לארצות הברית, שמגינה על ישראל באופן מסורתי מפני כל צעד של האו"ם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ