נתניהו: הקהילה הבינלאומית צריכה להתעקש על עסקה טובה יותר עם איראן

הצדדים חידשו הבוקר את הדיונים בלוזאן; ראש צוות המו"מ האיראני אמר כי יש סיכוי טוב להגיע להבנות הערב, אך נותרו 2-3 סוגיות במחלוקת. לדבריו, בכל אופן לא יוצג הסכם אלא הצהרה משותפת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (רביעי) בהצהרה לתקשורת בתגובה להתקדמות שיחות הגרעין בלוזאן כי עכשיו זהו הזמן שבו הקהילה הבינלאומית צריכה להתעקש על עסקה טובה יותר עם איראן. 

נתניהו הזכיר את הצהרתו של מפקד מיליציית הבסיג' האיראנית מיום שלישי בה ציין כי "השמדתה של ישראל אינה נתונה למשא ומתן". הוא הוסיף כי מול דברים אלה בלתי נתפס כיצד המעצמות מנהלות מו"מ עם איראן על עסקה שתסלול את דרכה לנשק גרעיני. "הוויתורים שהוצעו לאיראן בלוזאן מבטיחים עסקה רעה שתסכן את ישראל, את המזה"ת ואת שלום העולם"‎‎, אמר. 

עוד ציין ראש הממשלה כי איראן מחריפה את קמפיין הטרור שלה במזרח התיכון, במיוחד בתימן. לדבריו, על המעצמות לדרוש מאיראן להפסיק את תמיכתה בטרור ואת תוקפנותה באזור כתנאי לכל הסכם גרעין.  

בתחילה תכנן נתניהו לשאת את דבריו בפתח פגישתו עם יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר המבקר היום בירושלים. ביינר, אחד מבכירי המפלגה הרפובליקנית, הוא יריבו הפוליטי המרכזי של הנשיא אובמה. בסופו של דבר לדברי גורמים במשרד ראש הממשלה הוחלט לדחות את הפגישה עם ביינר בשעה ולקיים את ההצהרה בנפרד, כדי לא ליצור מראית עין של התערבות ישראלית בפוליטיקה האמריקאית ובעימות בין ביינר לבין הבית הלבן סביב הנושא האיראני. 

כשעה אחרי ההצהרה לתקשורת בנושא איראן נפגש נתניהו עם ביינר. בהצהרות למצלמות נמנעו השניים מכל התייחסות לשיחות הגרעין. נתניהו שיבח את חוזק היחסים בין ישראל לארה"ב והדגיש כי בין שתי המדינות יש ערכים ואינטרסים משותפים. "במזרח התיכון בו מדינות מתפרקות דבר אחד נשאר יציב וזו הברית בין ישראל לארה"ב", אמר נתניהו לביינר. יו"ר בית הנבחרים האמריקאי הבהיר גם הוא שהיחסים בין ישראל לארה"ב חזקים יותר מאי פעם "למרות שלפעמים עשויות להיות מחלוקות פוליטיות". 

קריאתו של נתניהו לקהילה הבינלאומית הגיעה שעה קלה לאחר ששיחות הגרעין בין איראן למעצמות התחדשו במלון "ביאו-ריוואז'" בלוזאן. אחרי ישיבת תיאום קצרה בין שרי החוץ של המעצמות הבוקר, התקיימה ישיבת משא ומתן בהשתתפות שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף.

ראש צוות המשא ומתן של איראן עבאס אראקג'י אמר בצהריים כי רוב הסוגיות נפתרו, אך נותרו עדיין שתיים-שלוש מחלוקות שבהן מתמקדים נציגי איראן והמעצמות. לדבריו, קיים סיכוי טוב להגיע לסיכום הערב, אך ללא פתרון המחלוקות הללו לא יהיה הסכם.  

אראקג'י הוסיף כי בסוף היום לא יוצג הסכם אלא הצהרה משותפת של איראן והמעצמות שבה יודגש כי הושגה התקדמות וכי הצדדים ימשיכו בדיונים כדי לנסח את הפתרונות השונים. מיד אחרי פרסום ההודעה יעזוב צוות המו"מ האיראני את לוזאן וישוב לטהראן.

שר החוץ קרי מעדכן את הנשיא אובמה בפרטי המשא ומתן בשיחת וידאו, הלילהצילום: אי־אף־פי

הדד-ליין להגעה להסכם המסגרת היה אמש בחצות. עם זאת, שלוש שעות לפני פקיעת המועד הודיעה המשלחת האמריקאית כי "בגלל התקדמות בשיחותהוחלט להמשיך בדיונים גם אל תוך יום רביעי בנסיון להגיע להסכם. שרי החוץ של רוסיה, סין וצרפת עזבו במהלך הלילה והבוקר את לוזאן ושלוש המדינות מיוצגות בשיחות ע"י ראשי צוותי המו"מ שלהן. 

אתמול בלילה, אחרי יום ארוך של מו"מ אינטנסיבי ואין ספור ספינים ומשברים אמיתיים ומלאכותיים, הודיע זריף כי איראן והמעצמות הגיעו לפתרונות ברוב הנושאים שבמחלוקת. הוא הביע תקווה כי במהלך היום ייפתרו כל הנושאים ויחל ניסוח הסכם המסגרת.

שר החוץ הרוסי לברוב היה אופטימי עוד יותר ואמר אמש כי הושגו הבנות עקרוניות בין שרי החוץ שינוסחו במהלך יום רביעי לכדי הסכם מסגרת. לברוב ציין כי זריף ושרת החוץ של האיחוד האירופי ימסרו הודעה בנושא במהלך יום רביעי. דיפלומטים רוסים אמרו לסוכנות הידיעות איטר-טאס כי הסכם המסגרת יהיה מסמך בין שני עמודים שיפורסם לקראת סוף יום רביעי. 

שר החוץ של בריטניה, פיליפ המונד, הביע אופטימיות לגבי היכולת להגיע להסכם מסגרת עם איראן עד סיום היום. "אני חושב שיש לנו מסגרת רחבה של הבנות אבל יש עדיין כמה נושאים מפתח שאותם צריך לפתור", אמר המונד בראיון לרשת בי-בי-סי הבוקר.

המונד ציין כי הושגה התקדמות משמעותית בשיחות שהתקיימו בלוזאן בימים האחרונים, אך כי הקצב היה איטי. "אני אופטימי לגבי היכולת לעשות התקדמות נוספת הבוקר... נחזיק אצבעות ונקווה שנצליח להגיע לשם (להסכם מסגרת, ב"ר) במהלך היום".

השר הבריטי הוסיף כי המעצמות מעוניינות לוודא שאם תושג עסקה זו תהיה עסקה טובה למערב, לאיראן ולעולם כולו, שתבטיח שלום במזרח התיכון בעתיד. במקביל, בכירים בצוות המו"מ הגרמני אמרו הבוקר שהשיחות מתקדמות באיטיות "אולם אם יהיה רצון טוב בצד האיראני ניתן יהיה להגיע להסכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ