לקראת הפיכתה למבצעית: הושלמה סדרת ניסויי יירוט במערכת "שרביט קסמים"

משרד הביטחון הודיע כי הניסויים במערכת, שאמורה לספק מענה לירי רקטות של חיזבאללה, הושלמו בהצלחה. השר יעלון: חיל האוויר יחל להצטייד בסוללות המערכת כבר בשנה הבאה

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

מערכת הביטחון השלימה היום (רביעי) סדרת ניסויים לקראת הפיכתה למבצעית. בהודעת משרד הביטחון נמסר כי הניסויים עברו בהצלחה, וכן כי צפוי ניסוי נוסף ומסכם טרם ניתן יהיה להשתמש בה באופן מבצעי.

בסדרת הניסוי האחרונה שהתקיימה, מיירט "שרביט קסמים" שוגר לעבר טיל המטרה, "והשמיד את המטרה כמתוכנן", כך לשון הודעת משרד הביטחון. שר הביטחון אמר היום כי חיל האוויר יחל להצטייד בסוללות המערכת כבר בשנה הבאה והוסיף כי "תחנת הניסויים במערכת היתה מאוד חשובה".

זהו ניסוי היירוט השלישי של מערכת "שרביט קסמים", האמורה ליירט רקטות וטילים לטווח קצר ובינוני. בסוף שנת 2013 בוצע שגם הוא עבר בהצלחה. מערכת ההגנה האקטיבית אמורה לספק מענה לירי רקטות בעיקר על ידי חיזבאללה.

בהודעת משרד הביטחון נמסר כי המערכת נועדה "להעניק שכבת הגנה נוספת מפני טילים ורקטות לטווח קצר ובינוני, בדגש על איומים מדויקים, וכן להוסיף הזדמנויות יירוט למערכת נשק ה'חץ', ובכך לאפשר את עיבוי מערך ההגנה על מדינת ישראל מפני איומי הטילים והרקטות. הצלחת הניסוי מהווה אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של מדינת ישראל להגן על עצמה גם כנגד איומים הצפויים בזירה". רק אתמול הציג פיקוד העורף את תרחיש הייחוס שלו לעימות בגזרת הצפון, שלפי הערכות צה"ל יכול להביא לירי של 1,000 עד 1,500 רקטות על עורף שטח ישראל - מדן ועד אילת.

לפי התוכנית במנהלת "חומה" במשרד הביטחון, כבר בסוף השנה יימסרו לידי חיל האוויר יכולות ראשונות של המערכת, בדרך להכרזתה כמערכת מבצעית ליירוט רקטות. "שרביט קסמים" מפותחת במשותף על-ידי חברת רפאל הישראלית וריית'און האמריקאנית. סדרת הניסויים שנערכה בימים האחרונים והושלמה היום נערכה על-ידי משרד הביטחון והסוכנות האמריקאנית להגנה מפני טילים (MDA). 

היירוט של שרביט קסמים, בשלביםצילום: משרד הביטחון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ