שר הביטחון מעריך: שיחות הגרעין בלוזאן לא יובילו להסכם

במערכת הביטחון מעריכים כי השיחות בין המעצמות לאיראן אמנם הביאו להתקרבות, אך לא לשביעות רצון שתוביל לחתימה. יעלון: מניחים שנחפרות מנהרות בעזה, אך טרם איתרנו משהו שחוצה לשטחנו

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון סבור כי השיחות של מדינות המערב בלוזאן לא יביאו להסכם עם איראן. לפי ההערכות במערכת הביטחון, השיחות המתנהלות בימים אלה אמנם הביאו להתקרבות כלשהי בין שני הצדדים, אך לא לשביעות רצון שתביא לחתימה על הסכם. בשיחה עם כתבים לקראת חג הפסח שהתקיימה היום (רביעי) אמר יעלון כי להערכתו, המשא ומתן לא יביא לפיצוץ בין שש המעצמות לבין איראן, אך הוויכוחים שהתגלעו בימים האחרונים משקפים את פערי העמדות בין הצדדים.

לדברי יעלון, הסוגיות שנמצאות עדיין במחלוקת נוגעות למשך הזמן ליישום ההסכם, לאפשרות הפיתוח של צנטריפוגות מתקדמות המאפשרות לקצר את תהליך ההעשרה, למלאי החומר המועשר שיוחזק בידי איראן ולשאלה האם הוא יימצא על אדמתה או מחוץ לה, סוגיית המתקן בפורדו, הממדים הצבאיים של תוכנית הגרעין האיראנית, וכן מנגנון הפיקוח על הפעילות האיראנית לאחר חתימת ההסכם.

גם קצב הסרת הסנקציות של מועצת הביטחון אינו ברור ומוסכם עדיין. יעלון אמר כי "בטח תהיה הצהרה, אולי נייר חתום, אבל המסמך יהיה הצהרת כוונות – ניסיון לגמור את הסבב הזה איכשהו בלי פיצוץ, אבל גם בלי שתהיה שביעות רצון בקרב הצדדים". הוא הוסיף כי "במבט-על אודות ההסכם, זה הסכם רע למערב. בכלל לא צריך להשאיר יכולת העשרה עצמית באיראן".

יעלון בסיור במפעל שספג פגיעה ישירה בשדרות במהלך מבצע צוק איתןצילום: אילן אסייג

במערכת הביטחון סבורים כי אם בסופו של יום יוחלט להותיר בידי איראן את יכולת הפיתוח של צנטריפוגות מתקדמות, איראן תוכל להגיע לפצצה תוך פחות משנה. לדברי יעלון, עדיף למערב שלא לחתום על הסכם מאשר לאשר הסכם "רע", כהגדרתו. לדבריו, רק בידוד מדיני וסנקציות כלכליות הולכות וגוברות על איראן, לצד קיומה של אופציה צבאית לתקיפה במדינה, יביאו את המשטר בטהראן ל"דילמה של פצצה או הישרדות". כשנשאל יעלון לגבי אפשרות של תקיפה ישראלית באיראן אמר כי "היינו מאוד רוצים שצדיקים מלאכתם תעשה בידי אחרים, אבל אנחנו רוצים לפעול כמו 'אם אין אני לי, מי לי'".

"הסכם שנותן לגיטימציה למשטר תוקפני, שמכניס אותו למשפחת העמים ומסיר ממנו מגבלות – עדיף להמשיך בלחץ, בסנקציות ובאיומים כלפי המשטר, מאשר לתת לו לגיטימציה, אשר במידה רבה מקנה לו חסינות", אמר שר הביטחון. "עצם הלגיטימציה לאיראן להיות במרחב הסף הגרעיני זה דבר בעיתי. שאלת הפרוליפרציה יכולה להיפרץ פה, ואז נראה כאוס גרעיני במזרח התיכון", הוא הוסיף. בכך התכוון יעלון למצב בו הסכם שכזה יעודד גם מדינות נוספות, כמו סעודיה, מצרים וטורקיה, להשיג יכולות גרעיניות.

שר הביטחון התייחס גם למצב ברצועת עזה, ואמר כי חמאס "כרגע אוכפים את הפסקת האש היטב". מתחקיר צה"ל על התקרית אתמול בסמוך לכיסופים עולה כי הסיבה לירי לעבר כוח הגדס"ר הבדואי נעוצה בהתנהלות הצבא באזור. מהתחקיר עלה כי במקום פעל "כוח ריסון" של חמאס, שנועד לפזר התקהלות שהיתה במקום. לאחר שאחד מחברי כוח הריסון הפלסטיני התקרב לגדר המערכת, פתחו חלק מחיילי הגדס"ר בנוהל הרחקה וירו לעברו. הוא השיב באש לעבר הכוח, ובתגובה צה"ל ירה לעברו ממקלעים.

במערכת הביטחון לא מייחסים לתקרית זו משמעות ומגדירים אותה אי הבנה. עם זאת, בישראל מודים כי חמאס ממשיך בתהליכי ההתעצמות שלו – בין היתר בהמשך ייצור רקטות בתוך הרצועה, שמביא לעלייה במספר ניסויי הירי, וכן בחפירת מנהרות. הנחת העבודה של מערכת הביטחון היא שנחפרות מנהרות לכיוון גבול ישראל, אך לפי שר הביטחון, "לא ראינו משהו שחוצה לשטחנו". עם זאת הדגיש השר כי "אנחנו ערוכים לאפשרות שמישהו יצא מפיר באדמה ונצטרך לגלות אותו". יעלון אמר כי ההתחמשות בדרום נמצאת בעיצומה, אך טען כי חמאס לא מגיע למספר הרקטות שהיו ברשותו טרם מבצע "צוק איתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ