אבו מאזן: לא נסכים לקבל את כספי המסים לפי התנאים שישראל מציבה

הנשיא הפלסטיני הגיב להחלטת ישראל להחזיר את כספי המסים שהוקפאו - אך רק לאחר קיזוז שירותים כגון חשמל ומים. לדבריו, אם ישראל תמשיך במדיניותה, הוא יפנה בנושא לבית הדין בהאג

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמר הערב (רביעי) כי הפלסטינים לא יסכימו לקבל את כספי המסים שבידי ישראל לפי התנאים שהיא מציבה, ואותם קבעה באופן חד צדדי. עבאס, שדיבר בישיבה של הוועד המרכזי של הפתח ברמאללה, אמר כי ישראל מתכוונת לקזז חובות גדולים מאוד ללא שום פיקוח פלסטיני, למרות שמדובר בכספים פלסטיניים.

הנשיא הפלסטיני הבהיר כי הפלסטינים לא יסכימו להתנהלות כזו, ואם ישראל תמשיך במדיניותה, הוא יביא את הסוגיה בפני בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. היום הצטרפו הפלסטינים לבית הדין, אך צביונה הפוליטי של המערכה עם ישראל צפוי להרתיע את התובעים מפני חקירת התלונות שלהם. כמו כן, בפני בית הדין ניצבות גם בעיות פרקטיות: מאחר שישראל איננה חברה בבית הדין הבינלאומי, אין היא חייבת לשתף פעולה – גם אם יופעל עליה לחץ.

בסוף השבוע הודיעה לשכת ראש הממשלה על ההחלטה להעביר לפלסטינים את כספי המסים, אותם הקפיאה בארבעת החודשים האחרונים בעקבות הפנייה הפלסטינית לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. אף על פי כן הכסף טרם הועבר לרשות. לפי גורמים ישראלים, הדברים תלויים בהליכים בירוקרטיים במשרד האוצר, בהם קיזוז חובות לספקים ישראלים עבור שירותים שניתנו לאוכלוסייה הפלסטינית, כגון חברת החשמל, מים ובתי חולים.

עבאס בוועידת הפתח ברמאללה, בשנה שעברהצילום: אי־פי

מאז הוקפאו כספי המסים הופעל על ישראל לחץ כבד מצד ארצות הברית והאיחוד האירופי לשחרר את הכספים, וזאת בשל המצב הכלכלי החמור בשטחים והחשש לקריסה כלכלית של הרשות הפלסטינית שתוביל לאנרכיה בגדה המערבית.

במשך שבועות ארוכים סירב נתניהו לשחרר את הכספים, בעיקר בשל הבחירות והחשש שהעברת הכספים תפגע בו פוליטית בקרב מצביעי הימין ותאפשר ליריביו הפוליטיים, כמו שר החוץ אביגדור ליברמן ושר הכלכלה נפתלי בנט, לתקוף אותו. מקורבי נתניהו אף רמזו בשבועות האחרונים לשורה של גורמים בינלאומיים כי אחרי הבחירות יהיה קל יותר לראש הממשלה לשחרר את הכספים, דבר שאכן קרה שבוע וחצי אחרי הבחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ