מפקד חיל האוויר: האפשרות לתקוף ב"מכה מקדימה" עדיין רלוונטית

האלוף אמיר אשל הדגיש כי על החיל להיות מוכן לפעול במדינות השכנות וב"מעגל השלישי", אך לא הזכיר מפורשות את שמה של איראן. הוא הסביר כי תקיפה שכזו תידרש לתמיכה בינלאומית

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים27
גילי כהן
גילי כהן

מפקד האלוף אמיר אשל סובר כי האפשרות לתקוף את האויב במכת פתע מקדימה עדיין רלוונטית. תחת הכותרת "האם יכול חיל האוויר להפתיע ב'מוקד' חדש", שרטט הקצין הבכיר את המשמעות לתקיפה אווירית במכת פתע של חיל האוויר מודל 2015, בהשוואה לתקיפה שפתחה את מלחמת ששת הימים במבצע "מוקד". "יש הטוענים שבגלל שלאויב נוצרה יכולת טובה מבעבר לפגוע בעורף הישראלי, הסוגיה רלוונטית מתמיד", הוסיף מפקד חיל האוויר בכנס שנערך אתמול (רביעי) מכון כנרת ע"ש דן שומרון בבית בן-גוריון בתל אביב.

האלוף אמיר אשלצילום: איליה מלניקוב

האלוף אשל הצביע על מספר שינויים שחלו בחיל האוויר מאז 1967. תחילה, טען מפקד חיל האוויר, ישנה שאלה אסטרטגית: האם בכלל לישראל יש לגיטימציה למכה מקדימה? "מדינת ישראל, בניגוד לתקופה ההיא, נתפשת כחזקה. הפעולות הצבאיות של ישראל נדרשות ללגיטימציה בינלאומית. פעולה כזו, בהפתעה - האם היא משיגה את הלגיטימציה? אני חושב שזה שינוי משמעותי. אז היינו החלש. היום אנחנו במקום אחר", אמר אשל. "האויב, ביחס לששת הימים, השתנה דרמטית" הדגיש האלוף, ואמר כי אם מתעלמים מסוגיית הנשק הבלתי-קונבנציונאלי, "אני לא חושב שאנחנו חונים בנקודה של איום קיומי".

מפקד חיל האוויר הוסיף כי היקף טילי הקרקע-אוויר, הנמצאים כיום בידי האויב ומסכנים את מטוסי החיל, גדל לאין שיעור. "מאז, נבנו סוללות טילי קרקע-אוויר שנועדו למנוע את ההישג הזה (של מכה מקדימה). הן חיות, קיימות ונושמות, 24/7, ומחכות שמישהו יגיע. וכדי להגיע למטרות, אתה חייב לצלוח את הדבר הזה - לא בהכרח באופן פיזי - אבל זה בהחלט אתגר: לתקוף את המטרות ולצלוח את כל מה שמגן עליהן".

מטוס סופה F-16i בתרגיל בעובדהצילום: אילן אסייג

את המילה לא הזכיר מפקד חיל האוויר, אך טען כי על החיל לשמור על "כשירות לכל" - הן לאיומים מהמדינות השכנות והן מפני "המעגל השלישי" - מדינות המרוחקות מישראל, ובהן גם איראן. לדבריו, חיל האוויר הגדיל בשנים האחרונות באופן ניכר את יכולתו לתקוף מטרות בתוך זמן קצר, וצה"ל יכול לתקוף מהאוויר אלפי מטרות ביממה. "מבחינה צבאית גרידא, יש יתרון גדול מאוד (במכה מקדימה) כי היא מייצרת הישגים, בהנחה שיש לך את היכולת", אמר מפקד החיל.

עם זאת, העמיד אשל סימן שאלה לגבי האפשרות של חיל האוויר לצאת במתקפה מקדימה מבלי שזו תתגלה. "האם במדינת ישראל, במאפיינים שלה, ניתן לייצר יכולת להפתיע? אנחנו עם שמדבר הרבה, ואני מדבר על מבצע גדול - לא על דברים יותר מצומצמים - האם זה לא ידלוף מבפנים? האם סימנים כאלה ואחרים לא ייצאו לאור בכלל מגורמי חוץ, כי הם רוצים להשפיע על המהלך?", שאל. גם ההתגוננות מפני תגובה אפשרית - כמו פריסה של סוללות "כיפת ברזל" - יכולה בעיני אשל להפריע לתקיפת פתע. "אם לאויב יש יכולת לפגוע בנו עם האש והרקטות, עד כמה אנחנו מוכנים להיות פחות מוכנים בהגנה עבור ההתקפה הזאת? זו דילמה קשה מאוד", הוא אמר, והדגיש כי היערכות הגנתית טובה עלולה לסכל את יכולת ההפתעה.

האלוף אשל אמר כי הוא "משוכנע שבסיסי חיל האוויר הם המטרה מספר אחת של ברגע שיתחיל העימות הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ