הותר לפרסום: חייל צה"ל מואשם בעזרה לאויב וידיעה סודית, לאחר שהיה מעורב בפרשיית "מרגל הפייסבוק", בה מואשם סודקי אלמקת, תושב מג'דל שמס, בריגול חמור. החייל עצמו, לוחם בדרגת רב"ט מדליית אל-כרמל, נחקר על-ידי שירות הביטחון הכללי (השב"כ) והמשטרה הצבאית. החייל נחשד שהיה בקשר עם אלמקת, ידע על פעילותו וככל הנראה גם מסר לו פרטים הקשורים לשירותו הצבאי. לפי כתב האישום שהוגש נגדו בבית הדין הצבאי המחוזי במחוז שיפוט מרכז, הוא העביר מידע מסווג "אשר בכוחו לפגוע בביטחון המדינה" אודות פעילות צה"ל בגבול סוריה.

אלמקת בבית המשפט בנצרת, בחודש שעברצילום: גיל אליהו

עו"ד באסל פלאח, סנגורו של החייל, אמר בשיחה ל-"הארץ" כי מרשו אומנם העביר מידע, אך מדובר בחייל צעיר בן 19, שאינו משרת ביחידה סודית, "ואם העביר מידע מדובר באקט של רשלנות או תמימות, בלי כוונה לפגוע בביטחון המדינה".

תושב דליית אל-כרמל אשר מכיר את החייל ואת אלמקת, סיפר היום בשיחה ל"הארץ" כי משפחתו של החייל היא "משפחה ביטחוניסטית" ואחד מאחיו הוא בכיר באחד מגופי מערכת הביטחון. "מעולם לא היה משהו חריג עם המשפחה. האיש הזה (אלמקת) ניצל את התמימות של האיש הצעיר, וכנראה שבדרכים שונות הצליח להשיג ממנו מספר תמונות". עוד אמר האיש כי אלמקת הוא "אדם שלא אוהב את ישראל, וכל מי שבא במגע איתו מבין שזה גורם עוין", לטענתו.

בשבוע שעבר הוגש כתב אישום נגד אלמקת, שרק חלקו הותר לפרסום, המייחס לו עבירות של ריגול חמור וסיוע לאויב במלחמה. אלמקת,שנחשב תומך נלהב של משטר אסד, פרסם בעמוד הפייסבוק שלו פרטים על פעילות צה"ל לאורך הגבול עם סוריה, וכן דיווח על כך גם לערוץ חדשות סורי, כדי להוכיח שיתוף פעולה בין ישראל לארגוני האופוזיציה הפועלים בסוריה.

במהלך דיון שנערך אתמול בעתירה שהגישו עורכי דינו של אלמקת, יאמין זידאן ולביב חביב, אמר נציג המדינה, כי "ניתן לומר באופן גלוי שהחלק החסוי הן של כתב האישום והן של חומר החקירה מתייחס לחלק של אותו חייל". בתגובה לעתירה ענתה הפרקליטות כי "על פי שנמסר מגורמי הביטחון, חומר החקירה שעל בסיסו הוגש נגד העותר כתב אישום כולל מידע סודי, וביטחון המדינה מחייב כי החומר יועמד אך ורק לעיונו של סניגור, אשר ניתן לו אישור בלתי מסוייג על ידי הוועדה בראשות שופט של בית המשפט העליון. ככל שבית המשפט ימצא לנכון, ובהסכמת העותר, ניתן יהיה להציג בפני בית המשפט הנכבד, במעמד צד אחד ובדלתיים סגורות, את החומר החסוי שעמד בבסיס החלטת שר הביטחון להוציא את הצו", לשון התגובה.

אלמקת, שריצה בעברו 27 שנות מאסר בגין עבירות ביטחוניות, נעצר בפברואר בגלל כתבה שצילם באזור רמת הגולן, ובה נראו לכאורה חיילי צה"ל משוחחים עם אנשי ארגון איסלאמיסטי הנלחם בנשיא סוריה אסד. לאחר מעצרו הוא היה מנוע ממפגש עם עורך דין למשך עשרה ימים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ