התחדשו שיחות הגרעין בלוזאן; שר החוץ האיראני: יש התקדמות, אך לא נפתרו כל המחלוקות

לאחר לילה לבן של משא ומתן והפסקה בת ארבע שעות, חזרו הצוותים לדיונים. זריף אמר לכתבים: אם הכל יילך כשורה, אמסור הודעה משותפת עם שרת החוץ של האיחוד האירופי בהמשך היום

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אחרי ארבע שעות של הפסקה לצורך מנוחה, התחדשו בצהריים (חמישי) שיחות הגרעין בלוזאן. שרי החוץ של שש המעצמות קיימו ישיבת תיאום פנימית ללא שר החוץ האיראני ובהמשך היום יתחדשו השיחות בין נציגי המעצמות לבין האיראנים.

שר החוץ האיראני זריף אמר לכתבים בלוזאן כי "השגנו התקדמות, אבל עדיין לא פתרנו את כל המחלוקות". הוא הוסיף שאם תהיה עוד התקדמות "והכל יילך חלק", שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני והוא ימסרו הודעה משותפת לעיתונות בהמשך היום.

השיחות חודשו לאחר הפסקה של כמה שעות שעליה הוחלט לאחר לילה לבן של משא ומתן כמעט בלתי פוסק. שר החוץ האמריקאי קרי, עמיתו האיראני זריף ונציגת האיחוד האירופי הלגה שמידט קיימו דיונים במשך תשע שעות במהלך הלילה. בשעה שבע בבוקר הודיעה דוברת משרד החוץ האמריקאי, מארי הארף, כי צוותי המשא ומתן יתפזרו למנוחה ויחדשו את המגעים מאוחר יותר. 

שר החוץ של ארה"ב מציץ בשעונו במהלך אחת ההפסקות בשיחות, אתמול בלוזאןצילום: אי־אף־פי

אתמול הוארכו שיחות הגרעין בין איראן לשש המעצמות פעם נוספת על רקע המבוי הסתום בין הצדדים. שר החוץ האמריקאי קרי החליט להישאר בינתיים בלוזאן. "אנחנו ממשיכים להשיג התקדמות אבל עדיין לא הצלחנו להגיע להבנות מדיניות עם האיראנים", אמרה אמש דוברת משרד החוץ האמריקאי, מארי הארף. כמו-כן, שר החוץ של צרפת, לורן פאביוס, שב ברביעי בשעות הערב ללוזאן כדי להצטרף לשיחות הגרעין, וזאת אחרי שעזב לפריז מוקדם יותר בבוקר. 

הניו יורק טיימס דיווח אמש כי במהלך שיחת הווידאו המאובטחת שקיים קרי עם הנשיא אובמה מלוזאן ביום שלישי בערב - כמה שעות לפני תום המועד שנקבע לשיחות ב-31 במארס בחצות - הורה אובמה לחברי צוות המו״מ האמריקאי להתעלם מהדד-ליין שנקבע ובכך למנוע מהאיראנים להפעיל לחץ על ארה״ב בנסיון לסחוט ויתורים נוספים. כמו כן, לפי הדיווח, אובמה הנחה את קרי ואת שר האנרגיה ארנסט מוניז להבהיר לאיראנים כי הוא מוכן להורות לצוות המו״מ האמריקאי לקום ולעזוב את שולחן המו״מ ולהשאיר את כל הסנקציות נגד איראן על כנן. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ