ניר חסון
ניר חסון

בג"ץ הורה למדינה להקפיא את העבודות לבניית גדר ההפרדה באזור בית ג'אלה מדרום לירושלים ופסל את כל החלופות שהוצעו כחלק מעתירה של פלסטינים ומנזרים מהאזור. העותרים טענו שהגדר תפגע קשות בסביבה ובשגרת חייהם. 

המאבק של תושבי האזור הפלסטינים בתוואי הגדר נמשך תשע שנים. בין היתר, טענו שמטרתה האמיתית של הגדר היא סיפוחה של ההתנחלות הר גילה לירושלים ושאין בה צורך ביטחוני, וכן שהגדר מנתקת בין בעלי אדמות לאדמתם ובין קהילות נוצריות למנזרים.

התוואי המקורי שהציע משרד הביטחון אמור היה להותיר את מנזר הגברים שבאזור בשטח הישראלי בעוד שהמנזר השני, מנזר הנשים, היה אמור להיות בצד הפלסטיני. כדי להיערך לכך, סלל משרד הביטחון, בהסכמת רשות הטבע והגנים, כביש עוקף דרך הטרסות של הכפר וואלג'ה תוך גרימת נזק גדול לנוף. כבר לפני כשנה הורו השופטים למדינה לחפש חלופות שיעבירו את מנזר הגברים לצד הפלסטיני גם כן, אך העבודות על הכביש נמשכו – על אף ששינוי התוואי הופך אותו למיותר. 

מנזר כרמיזן, שצפוי להיפגע מתוואי הגדר המתוכנןצילום: אמיל סלמן

בהחלטתם פסלו השופטים בראשות הנשיא לשעבר אשר גרוניס את התוואי המקורי וכן את כל החלופות האחרות שהציג משרד הביטחון. אל"מ (מיל') שאול אריאלי מהמועצה לשלום וביטחון שהוכרה "ידידת בית המשפט", ביקר את ההחלטה, שבה נפסל גם התוואי שהציעה המועצה בשל התנגדות משרד הביטחון. "השופטים פוסלים את התוואי של המועצה מבלי להתייחס עניינית להצעה אלא רק בשל הטענה שנציגי המדינה פסלו אותה. זו פסילה פרוצדורלית ולא עניינית", אמר.

עו"ד גיאת נאסר, שייצג את התושבים ואת עיריית בית ג'אלה, בירך על הפסיקה. "בית המשפט הוכיח בתיק הזה שלמרות הסכסוך בין העמים הוא מצליח לשמור על עצמאות ולהסתכל על התיקים שעומדים בפניו בעיניים משפטיות טהורות", אמר.

ממשרד הביטחון נמסר: "מערכת הביטחון מכבדת את פסק הדין ותפעל לגבש במהירות חלופה לתוואי במקטע זה, במטרה לסגור את הפרצה האחרונה שנותרה בהגנה על ירושלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ