הושג הסכם מסגרת בלוזאן: איראן תפעיל כ-5,000 צנטריפוגות במתקן העשרה אחד

לאחר יישום ההסכם הכולל ב-30 ביוני, שאמור להיות תקף ל-15-10 שנה, יוסרו הסנקציות הכלכליות והסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תקבל גישה לכל מתקני הגרעין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נציגי שש המעצמות ואיראן בלוזאן, הערבצילום: רויטרס

אחרי 18 חודשים של משא ומתן ובסיומו של שבוע אינטנסיבי ביותר של שיחות בלוזאן שבשוויץ הודיעו איראן ושש המעצמות כי הגיעו ל"הסכם מסגרת" היסטורי בנוגע לתכנית הגרעין האיראנית. בשלושת החודשים הבאים, עד ה-30 ביוני, יגבשו הצדדים הסכם גרעין כולל ומפורט שרק לאחריו יהיה על הצדדים ליישם את התחייבויותיהם.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, ושר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, הכריזו הערב (חמישי) על ההסכם בהודעה משותפת בבית הספר הפוליטכניק של לוזאן. ההכרזה הגיעה לאחר שבוע שבמהלכו הוארך המו"מ פעמיים מעבר לדד-ליין שנקבע ל-31 במארס ונראה היה שהשיחות נקלעות למשבר שעלול לפוצץ את המו"מ כולו. בלילה האחרון ניהלו שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי, מוגריני וזריף מו"מ לילי במשך תשע שעות ברציפות שהביא לבסוף לפריצת הדרך שאפשרה להגיע להכרזה הדרמטית על הסכם.

הסכם המסגרת בין איראן למעצמות יהיה בתוקף לתקופה שבין 10 ל-15 שנה. חלק מסעיפי ההסכם יהיו בתוקף ל-25-20 שנה. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר הערב במסיבת עיתונאים בבית הלבן כי עקרונות ההסכם יביאו לכך שמשך "הפריצה קדימה" של איראן - כלומר פרק הזמן שיידרש לאיראנים כדי להשיג מספיק חומר בקיע ממנו ניתן לייצר פצצה גרעינית אחת - יעמוד על שנה. כיום עומד משך "הפריצה קדימה" של איראן על בין חודשיים לשלושה חודשים. 

במסיבת העיתונאים שכינס אחרי ההכרזה על הסכם המסגרת אמר אובמה כי מדובר ב"עסקה טובה". הנשיא האמריקאי אמר שמעצמות המערב יפקחו באופן הדוק אחרי יישום ההסכם ויבדקו לעומק כל חשד להפרה. אובמה ציין שאם איראן תנסה לרמות, מעצמות המערב יגלו זאת ויפעלו.

אובמה שיגר מסר פומבי למבקרי ההסכם ומתנגדיו הן בקונגרס האמריקאי, הן בלשכת ראש המשלה בירושלים והן בבירות של מדינות המפרץ. הוא הבהיר כי כל מתנגדי ההסכם צריכים לענות על השאלה "האם העסקה הזו גרועה יותר ממלחמה נוספת במזרח התיכון".

אובמה התקשר הלילה לראש הממשלה בנימין נתניהו ושוחח עמו על הסכם המסגרת. "זה לא סוד שאני ונתניהו לא מסכימים בעניין האיראני", אמר אובמה בהודעה לתקשורת. "אבל אם הוא מחפש את הדרך האפקטיבית ביותר לוודא שאיראן לא תשיג נשק גרעיני – זו האופציה הטובה ביותר".

אובמה אמר כי הנחה את צוות הביטחון הלאומי שלו להגביר עוד יותר את שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל מיד אחרי הקמת הממשלה החדשה בירושלים. אובמה ישוחח בטלפון גם עם מלך סעודיה סלמן בן עבד אל-עזיז. בעוד כמה שבועות יכנס פסגה עם מנהיגי מדינות המפרץ וידון עמם בהסכם עם איראן ובשיתוף הפעולה בין ארה"ב למדינות המפרץ.

במסגרת הסכם המסגרת תמשיך איראן להעשיר אורניום במתקן ההעשרה בנתנז באמצעות 5,060 צנטריפוגות בלבד מתוך 19 אלף הצנטריפוגות שבידיה לתקופה של עשר שנים. כל הצנטריפוגות שאיראן תורשה להפעיל יהיו מהדור הישן ביותר שבידיה.

איראן תעביר את 1,000 הצנטריפוגות המתקדמות מהדור החדש שבידיה ושמסוגלות להעשיר אורניום בקצב גדול פי ארבע למשמורת של פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.  כל ציוד ההעשרה העודף – כולל כמה אלפי צנטריפוגות נוספות שמורכבות בנתנז ו-2,000 צנטריפוגות שמורכבות במתקן התת-קרקעי בפורדו ייאספו ויועברו למשמורת של פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

מוגריני וזריף, הערב במסיבת העיתונאים בלוזאןצילום: רויטרס

איראן התחייבה כי במשך 15 שנה היא לא תעשיר אורניום לרמה גבוהה יותר מ-3.5 אחוז – רמה שממנה לא ניתן ליצר נשק גרעיני. איראן אף התחייבה כי במשך 15 שנה היא לא תבנה אף מתקן העשרה נוסף מלבד מתקן ההעשרה המוכרז והרשמי בנתנז.

במסגרת ההסכם איראן הסכימה לנטרל את רוב מאגר האורניום המועשר לרמה נמוכה של 3.5 אחוז שבידיה. כיום עומד מאגר זה על קרוב ל-10 טונות וניתן לייצר ממנו חומר בקיע ל-5-6 פצצות אטום. מאגר האורניום המועשר ידולל לרמה בה לא ניתן לעשות שימוש לנשק גרעיני או שיוצא מהמדינה. למשך 15 שנה לא תחזיק איראן בידיה יותר מ-300 ק"ג של אורניום מועשר לרמה נמוכה.

מתקן העשרת האורניום התת-קרקעי והמבוצר בבטן ההר בפורדו יעבור שורה של שינויים שיהפכו אותו למרכז מחקר גרעיני. איראן התחייבה כי במשך 15 שנה היא לא תעשיר אורניום בפורדו ולא תבצע במקום פעילות מחקר ופיתוח בתחום העשרת האורניום. איראן התחייבה כי במשך 15 שנה היא לא תאכסן במתקן בפורדו חומרים בקיעים בהם ניתן לעשות שימוש ביצור נשק גרעיני. איראן תורשה להפעיל במתקן 1000 צנטריפוגות בלבד אך לא להעשרת אורניום.  

כמו כן, איראן הסכימה לבנות ולתכנן מחדש את כור המיים הכבדים באראק בשיתוף פעולה עם שש המעצמות כדי שלא יפיק פלוטוניום ממנו ניתן לייצר נשק גרעיני. ליבת הכור הנוכחית ממנה כבר ניתן להפיק כמות פלוטוניום רבה תושמד או תוצא מאיראן. איראן התחייבה לא לבצע לעולם פעילות במתקן הפרדה לפלוטוניום שנחוצה לייצור נשק גרעיני. איראן התחייבה לא לבנות כור מיים כבדים נוסף במשך 15 שנה.

למשך תקופה של 10 שנים איראן לא תעשה שימוש בצנטריפוגות מהדורות החדשים שהיא מפתחת ושמסוגלות להעשיר אורניום בקצב גבוה בהרבה. איראן תוכל להמשיך בפעילות מוגבלת של מחקר ופיתוח של צנטריפוגות מתקדמות בהתאם להסכמות שיושגו בינה לבין המעצמות.

הסכם המסגרת הגדיר מנגנון לפיקוח הדוק ביותר על תכנית הגרעין האיראנית. פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יקבלו גישה חופשית ורגילה למתקני הגרעין ויוכלו להשתמש בטכנולוגיה מתקדמת כדי לעקוב אחרי הפעילות בהם. פקחי האו"ם יעקבו אחרי מכרות האורניום, חומרי הגלם והחלפים בהם נעשה שימוש בתכנית הגרעין כדי לוודא שלא יעשה בהם שימוש לתכנית גרעין חשאית.

פקחי האו"ם יקבלו גישה ויבצעו מעקב אחרי מכרות האורניום של איראן לתקופה של 25 שנה. פקחי האו"ם ימשיכו במעקב אחרי מתקני האחסון וההרכבה של הצנטריפוגות באיראן למשך 20 שנה.

איראן תיישם את הפרוטוקול הנוסף של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני שלפיו פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יכולים לבצע ביקורות פתע בכל מתקן חשוד באיראן ללא הגבלה וללא הפרעה. איראן תידרש לתת נגישות לפקחי האו"ם לכל מתקן כדי לחקור חשדות לקיומה של תכנית גרעין סודית. בנוסף, איראן תיישם את ההסכם שלה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבירור החשדות לקיומם של היבטים צבאיים בתכנית הגרעין האיראנית.

אחרי שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תוודא שאיראן יישמה את ההסכם יוסרו כל הסנקציות הכלכליות שהוטלו ע"י ארה"ב והאיחוד האירופי בתחומי בבנקאות, הביטוח והנפט. במקביל, תגובש החלטה חדשה של מועצת הביטחון של האו"ם שתחליף את שש החלטות מועצת הביטחון הקודמות שהטילו סנקציות על איראן ותקבע אילו סנקציות יישארו על כנן. אם איראן תפר את ההסכם הסנקציות שנוגעות לתכנית הגרעין יוחזרו לתוקף מייד. הסנקציות האמריקאיות נגד איראן בתחומי הטרור, הפרת זכויות אדם ותכנית הטילים יישארו על כנן. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ