ניב אסרף, בן 22 מבאר שבע, שהיה חשש גדול לחייו אותר אמש (שישי) באזור קרית ארבע. כוחות הביטחון הגיעו לאסרף לאחר שחבר שהיה עמו נחקר והתברר כי גרסתו הראשונית היתה שקרית. לפי דובר צה"ל, מדובר היה במעשה קונדס.

מדובר משטרת מחוז ש"י נמסר כי "לאחר פעילות חקירה מאומצת של משטרת ישראל, שב"כ וצה"ל, אותר ניב אסרף בוואדי בתוך קריית ארבע כשברשותו קופסאות שימורים ושק שינה". על פי הודעת המשטרה, ה"נעדר" וחבריו ביימו חטיפה כאשר הרקע לאירוע רומנטי.

אסרף וחברו, חייל בצה"ל, נחקרים במשטרה בחשד לבידוי ראיות, שיבוש הליכי חקירה, הפרעה לסדר הציבורי והפרעה לשוטר ובצבא מתכוונים להעמיד לדין את החבר שמסר דיווח שקרי במשך שעות לחוקרים. השניים יובאו הבוקר להארכת מעצרם. מהמשטרה נמסר כי הדין ימוצה עמם עד תום: "משטרת ישראל מחוז ש"י רואה את מעשה הקונדס בחומרה. בזבוז המשאבים וטרטור כלל מערכות הביטחון על אירוע כוזב הינו אירוע חמור ביותר, בדגש במציאות ביטחונית רגישה זו". אמו של אסרף אמרה הלילה עם קבלת ההודעה על איתורו: "מצאנו את האפיקומן שלנו".

חיילים סמוך לחברון, אחר הצהרייםצילום: רויטרס

בשעה 16:17 חברו של אסרף דיווח כי נכנס לכפר בית ענון הסמוך לחברון ולא יצא ממנו. כוחות גדולים של צבא ומשטרה שהכריזו עליו כנעדר, הוזנקו כדי לסייע בחיפושים. צה"ל חסם לתנועה את הכביש מההתנחלות בית חגי לכיוון דרום. כמו כן, בכבישי הגישה לכפר חלחול הסמוך נפרסו מחסומים אך לא הוטל סגר על היישוב. 

גורם ביטחוני מסר מוקדם יותר כי "בנקודת הזמן הזאת אנו מתייחסים לאירוע כאל חטיפה. כל עוד לא הוכח אחרת, מבחינתנו מדובר בחטיפה". שר הביטחון משה יעלון קיים הערכת מצב בעקבות האירוע. בהערכת המצב השתתפו הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ יורם כהן ומפקד פיקוד המרכז, רוני נומה. במהלך הערכת המצב עודכן יעלון בנגוע לחיפושים. 

בצבא ניסו לאתר את אסרף באמצעות איכון טלפוני, אולם הטלפון הסלולרי שלו אינו נמצא ברשותו. על פי גרסת חברו של הנעדר, השניים עצרו את רכבם בין קרית ארבע לבית ענון בשל תקר בגלגל. ואולם לדברי מקור במשטרה, לא היה תקר ברכבו של הישראלי והטענה כי הלך לבית ענון כדי לחפש כלי עבודה אינה נכונה.

יש לציין כי רכבם של השניים נעצר כמה מאות מטרים לפני הבתים הראשונים של קרית ארבע, ובכביש זה נוסעים לא מעט ישראלים, כך שלא היה ברור מדוע בחר הצעיר להיכנס דווקא לתוך הכפר. לטענת חברו של הצעיר, השניים הגיעו לאזור כדי להתפלל במערת המכפלה.‬‎ ‫יש לציין כי בית ענון נמצא מצפון למערת המכפלה, וכי לנוסעים מבאר שבע אין סיבה להגיע לאזור. 

שביל הגישה לכפר בית ענון, שם ננטש רכבו של הצעיר, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, אמר דקות לפני מציאת הצעיר כי "הנסיבות של האירוע לא ברורות, אם מדובר בהקשר הלאומני או הפלילי, אך הוא מתחיל אחרת מאירוע חטיפה מובהק". לדברי אלמוז, למרות שנסיבות המקרה עדיין אינן ברורות, הם נערכו בשטח לכך שמדובר באירוע חטיפה. "כרגע יש מאמץ מודיעיני גדול להתחקות אחר הכיוונים שיש בשטח לצד סגירת תא השטח של מזרח חברון", אמר אלמוז בשיחה עם כתבים.

עוד אמר אלמוז כי "כוחות צה"ל עורכים חיפושים וסריקות באזור חלחול ובני נעים, והם צפויים להתרחב בשעות הקרובות. כל הכיוונים העולים מהשטח, הן ההיבט הפלילי והן החבלני נבדקים. אני לא יכול לאשר שום כיוון, אין משהו ודאי, ובדרך כלל השעות האלו הן השעות הקריטיות. אנחנו מתייחסים לאירוע הזה כאל אדם חטוף בשטח, לא ברור לנו מה מצבו". לדברי אלמוז, לאור היעדרותו של הצעיר נעשה תיאום עם מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית.

בית משפחתו של הצעיר בבאר שבע, הערבצילום: אליהו הרשקוביץ

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ