אחרי ההסכם בלוזאן: שיחה קשה בין נתניהו לאובמה

רה"מ ונשיא ארה"ב שוחחו על הסכם המסגרת שנחתם אמש בין איראן והמעצמות. "העסקה הזו מאיימת על קיומנו", אמר נתניהו לאובמה שהשיב כי ארה"ב מחויבת לביטחונה של ישראל. בצהריים יכנס נתניהו דיון מיוחד

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שיחת טלפון קשה התקיימה הלילה (שישי) בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארה"ב ברק אובמה על רקע הסכם המסגרת בין איראן לבין שש המעצמות. "עסקה שמתבססת על מסגרת זו תאיים על קיומה של ישראל", אמר נתניהו לאובמה שהשיב לו כי ארה"ב עודנה מחויבת לביטחונה של ישראל. לפני הצהריים יכנס נתניהו את שרי הקבינט ואת ראשי מערכת הביטחון לקהילת המודיעין לדיון מיוחד בעקבות ההסכם.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי בשיחה הביע נתניהו התנגדות נחרצת מצדה של ממשלת ישראל להסכם המסגרת עם איראן והגדיר אותו "סכנה חמורה לישראל, לאזור ולעולם". נתניהו אמר לאובמה שרק השבוע אמר גנרל איראני כי "השמדתה של ישראל איננה נתונה למשא ומתן".

ראש הממשלה אמר לנשיא האמריקאי כי בימים אלה מאיצה איראן את חימוש שלוחות הטרור שלה באזור במטרה לתקוף את ישראל. "העסקה הזו תיתן לגיטימציה לתוכנית הגרעין האיראנית, תחזק את הכלכלה האיראנית ותגביר את התוקפנות והטרור האיראני ברחבי המזרח התיכון ומעבר לו", אמר נתניהו לאובמה. "עסקה כזו לא תחסום את דרכה של איראן לפצצה אלא תסלול את הדרך אליה".

אובמה ונתניהו בבית הלבן, ב-2010צילום: רויטרס

נתניהו הדגיש באוזני אובמה כי הסכם המסגרת עם האיראנים רק יגביר את הסיכונים להתחמשות גרעינית אזורית ולמלחמה. "האלטרנטיבה היא לעמוד בנחישות ולהגביר את הלחץ על איראן עד להשגת הסכם טוב יותר", ציין נתניהו בשיחה.

מהבית הלבן נמסר כי במשך השיחה הדגיש אובמה באוזני נתניהו כי על אף שהמו"מ עם איראן מתנהל לפי העיקרון של "שום דבר לא מוסכם עד שהכל מוסכם", הרי שהמסגרת מייצגת התקדמות משמעותית לכיוון פתרון ארוך טווח וכולל, שחוסם בפני איראן את כל הדרכים להשגת נשק גרעיני ומוודא שתוכנית הגרעין האיראנית תהיה למטרות שלום בלבד.

אובמה הוסיף כי ההתקדמות במשא ומתן על תוכנית הגרעין לא מפחיתה בשום צורה את דאגותיה של ארה"ב מכך שאיראן נותנת חסות לטרור נגד ישראל, והדגיש כי ארה"ב נותרה מחויבת לביטחונה של ישראל. אובמה עדכן את נתניהו כי הנחה את צוות הביטחון הלאומי שלו להגביר את ההתייעצויות עם הממשלה החדשה בישראל לגבי דרכים להידוק שיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לארה"ב.

אמש, אחרי 18 חודשים של משא ומתן ובסיומו של שבוע אינטנסיבי ביותר של שיחות בלוזאן שבשוויץ, הודיעו איראן ושש המעצמות כי הגיעו ל"הסכם מסגרת" היסטורי בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית. בשלושת החודשים הבאים, עד 30 ביוני, יגבשו הצדדים הסכם גרעין כולל ומפורט שרק לאחריו יהיה על הצדדים ליישם את התחייבויותיהם.

במסגרת הסכם המסגרת, אשר יהיה בתוקף לתקופה שבין 10 ל-15 שנה, תמשיך איראן להעשיר אורניום במתקן ההעשרה בנתנז באמצעות 5,060 צנטריפוגות בלבד מתוך 19 אלף הצנטריפוגות שבידיה, לתקופה של עשר שנים. כל הצנטריפוגות שאיראן תורשה להפעיל יהיו מהדור הישן ביותר שבידיה.

איראן תעביר את 1,000 הצנטריפוגות המתקדמות מהדור החדש שבידיה ושמסוגלות להעשיר אורניום בקצב גדול פי ארבעה למשמורת של פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. כל ציוד ההעשרה העודף – כולל כמה אלפי צנטריפוגות נוספות שמורכבות בנתנז ו-2,000 צנטריפוגות שמורכבות במתקן התת-קרקעי בפורדו - ייאסף ויועבר למשמורת של פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. חלק מסעיפי ההסכם יהיו בתוקף ל-25-20 שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ