נתניהו: דורשים שאיראן תכיר בישראל; רוחאני: עומדים מאחורי ההבטחות

ראש הממשלה כינס דיון של הקבינט המדיני-ביטחוני אחרי שיחת טלפון קשה עם נשיא ארה"ב. נשיא איראן: לא מנסים להונות את המעצמות, אבל זה זה תלוי גם בפעולותיהן

ברק רביד
ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ורויטרס

שרי הקבינט המדיני-ביטחוני התכנסו היום (שישי) ודנו במשך שלוש שעות בהסכם המסגרת אליו הגיעו נציגי איראן ושש המעצמות בלוזאן שבשוויץ. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר הישיבה כי ישראל דורשת שכל הסכם קבע יכלול דרישה להכרה איראנית בזכות קיומה של ישראל. מאידך, נשיא איראן חסן רוחאני התייחס היום להסכם כרגע היסטורי עבור עמו, ואמר כי מדינתו תכבד את הסכם המסגרת. "אנחנו נאמנים ועומדים מאחורי ההבטחות שנתנו", האיראנים, "לא מנסים להונות את הקהילה הבינ"ל".

"ישראל לא תשלים עם עסקה שתאפשר למדינה שקוראת להשמדתה להשיג נשק גרעיני", אמר נתניהו בהצהרה לתקשורת. דרישתו לגבי הכרה איראנית בישראל היא חזרה על עמדה שהשמיע יושב ראש האופוזיציה יצחק הרצוג בנאום שנשא בוועידת הביטחון במינכן במהלך מערכת הבחירות.

ראש הממשלה הוסיף כי שרי הקבינט הכריעו פה אחד בדבר התנגדותה התקיפה של ישראל להסכם המסגרת עם איראן, שאותו הגדיר נתניהו כ"עסקה רעה". נתניהו הוסיף כי "העסקה הזו היא סכנה לאזור, סכנה לעולם ותאיים על קיומה של ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: מרק ישראל סלם

נתניהו ציין כי הסכם המסגרת נותן לגיטימציה בינלאומית לתוכנית הגרעין הבלתי חוקית של איראן וכן יביא להסרה כמעט מידית של כל הסנקציות. למרות שההבנות בין איראן למעצמות קובעות כי משך ההסכם יהיה בן עשר ל-15 שנה, וחרף העובדה שמנגנון הפיקוח עליו הסכימו הצדדים יימשך בין 20 ל-25 שנה, הוא טען כי "תוך שנים ספורות, העסקה תסיר מעל איראן את כל המגבלות בנוגע לתוכנית הגרעין". הוא הוסיף כי כאשר הדבר יקרה, תוכל איראן לפתח יכולות נרחבות עוד יותר ולייצר פצצות גרעין רבות תוך כמה חודשים.

נשיא איראן רוחאני התייחס היום בשידור חי להסכם ואמר כי מדינתו תכבד את הסכם המסגרת. "אנחנו לא מרמים. אנחנו לא צבועים", אמר רוחאני. "אם הבטחנו...נעמוד בהבטחה. כמובן, שזה תלוי בפעולותיו של הצד השני". נשיא איראן הוסיף כי "היום הזה ייחקק בהיסטוריה של העם האיראני. "יש שחושבים שאנחנו או נלחמים בעולם או נכנעים למעצמות. אנחנו אומרים שזה אף אחד מהשניים, יש דרך שלישית. אנחנו יכולים לשתף פעולה עם העולם". לדברי רוחאני, המעצמות מוכנות כעת לקבל את העובדה שאיראן מעשירה אורניום על אדמתה, בעוד בעבר טענו כי מדובר באיום על האזור.

ראש הממשלה החליט לכנס את הדיון המיוחד של הקבינט אחרי שיחת טלפון קשה בין נתניהו לנשיא ארה" ב ברק אובמה במהלך הלילה. במהלך שיחת הטלפון אמר נתניהו לנשיא כי כל עסקה שתושג עם איראן ושתתבסס על הסכם המסגרת תהווה סכנה קיומית לישראל. 

מהבית הלבן נמסר כי במהלך השיחה אובמה הדגיש בפני נתניהו כי על אף שהמשא ומתן עם איראן מתנהל לפי העיקרון "שום דבר לא מוסכם עד שהכל מוסכם", הרי שהמסגרת מייצגת התקדמות משמעותית לכיוון פתרון ארוך טווח וכולל שחוסם בפני איראן את כל הדרכים להשגת נשק גרעיני ומוודא שתכנית הגרעין האיראנית תהיה למטרות שלום בלבד.

שר החוץ הגרמני פרנק-וולטר שטיינמאייר אמר כי על ממשלת ישראל לבחון את הסכם הגרעין בקפידה, משום שמטרתו להגביר את הביטחון במזרח התיכון ולא לפגוע בו. עם זאת הוא ציין כי עוד מוקדם לחגוג את ההגעה להבנות, והביע תקווה כי איראן תדבק במסגרת עליה סוכם. 

לפי ההבנות שהושגו בלוזאן, לאחר יישום ההסכם הכולל ב-30 ביוני, שאמור להיות תקף ל-15-10 שנה, יוסרו הסנקציות הכלכליות והסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תקבל גישה לכל מתקני הגרעין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ