וול סטריט ג'ורנל: הפנטגון שדרג פצצה שבכוחה לנטרל את מתקני הגרעין בזמן השיחות עם איראן

בריאיון לוול סטריט ג'ורנל אמרו בכירים בממשל האמריקאי כי ניסויים שנערכו באמצע ינואר נועדו להכשיר את הנשק, אם ההסכם עם איראן ייכשל והבית הלבן יורה על פעולה צבאית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפנטגון המשיך לשדרג את הפצצה חודרת-הבונקרים הגדולה ביותר שבמאגר הנשק של ארצות הברית גם במהלך שיחות הגרעין עם איראן, כך אמרו גורמים בכירים בממשל האמריקאי בריאיון לוול סטריט ג'ורנל. לדברי הגורמים, המהלך נועד להכשיר את הנשק, שבכוחו לנטרל או לפגוע במתקני הגרעין הממוגנים של איראן, אם ההסכם עמה ייכשל והבית הלבן יחליט לנקוט פעולה צבאית.

"הפנטגון ממשיך להתמקד ביכולתו לספק אופציות צבאיות ביחס לאיראן במידת הצורך", אמר אחד הגורמים. "לא הסרנו את העיניים מהכדור". על פי הדיווח, גם בזמן שהממשל של הנשיא ברק אובמה פעל לקידום הסכם דיפלומטי עם איראן לריסון תוכנית הגרעין שלה, המשיך הפנטגון לפתח את הפצצה, ובכלל זה גם אמצעים אלקטרוניים שנועדו למנוע שיבוש של מערכות הניווט של הנשק.

לדברי הגורמים הבכירים, שדרוג הפצצה החל לפני סבב שיחות הגרעין הנוכחי, אולם הניסויים האחרונים בנשק נערכו באמצע ינואר, ובמסגרתם הוטלה פצצה באתר סודי בארצות הברית על ידי מפציץ B-2 שהמריא מבסיס במיזורי.

נציגי שש המעצמות ואיראן בלוזאן, שלשוםצילום: רויטרס

שלשום הודיעו איראן ושש המעצמות כי הגיעו להסכם מסגרת בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית. בשלושת החודשים הבאים, עד ה-30 ביוני, יגבשו הצדדים הסכם גרעין כולל ומפורט שרק לאחריו יהיה על הצדדים ליישם את התחייבויותיהם.

הסכם המסגרת בין איראן למעצמות יהיה בתוקף לתקופה שבין 10 ל-15 שנה. חלק מסעיפי ההסכם יהיו בתוקף ל-25-20 שנה. במסיבת עיתונאים שנערכה שלשום בבית הלבן אמר אובמה כי עקרונות ההסכם יביאו לכך שמשך "הפריצה קדימה" של איראן - כלומר פרק הזמן שיידרש לאיראנים כדי להשיג מספיק חומר בקיע ממנו ניתן לייצר פצצה גרעינית אחת - יעמוד על שנה. כיום עומד משך "הפריצה קדימה" של איראן על בין חודשיים לשלושה חודשים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ