ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן) מוכן להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ללא תנאים מוקדמים ולחדש את התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים, כך הוא הבהיר הערב (שבת) בראיון לאתר אל־ערב. בסוף הראיון טען עבאס כי ישראל וחמאס מקיימות מגעים להקמת מדינה פלסטינית ברצועת עזה, לצד אוטונומיה פלסטינית בשטחי הגדה המערבית. 

אחרי הבחירות בישראל אמרו בכירים ברשות הפלסטינית כי נצחונו של נתניהו, אחרי שהצהיר בקמפיין שלו שנאום בר אילן אינו רלוונטי עוד ושאין לו כוונה להקים מדינה פלסטינית ולפרק התנחלויות — משמעותו היא שאין לרשות פרטנר לתהליך מדיני.

אך כעת אומר עבאס כי נתניהו נבחר על ידי אזרחי ישראל להנהיג את המדינה, ולכן הוא האדם שעמו צריך לדבר. "אני לא יכול לבחור עם מי אני אדבר", אמר עבאס, "בניגוד לחלק ממנהיגי ישראל שאומרים שאני לא פרטנר, אני מוכן להיפגש עם נתניהו ולחדש את התהליך עם ישראל". עבאס הוסיף כי התבטאויותיו של נתניהו במערכת הבחירות היו "קשות, לא מעודדות ולא מובילות לשלום וביטחון", אך הבהיר כי ימתין לראות איזו ממשלה ירכיב נתניהו כדי לדעת לאן מועדות פניו. 

עבאס ברמאללה, לפני שבועיים צילום: רויטרס

לדברי עבאס, כי ידו תמיד תהיה מושטת לשלום והוא מצפה שנתניהו ידבר ויפעל למען השלום. "העם בישראל צריך להבין כי אין אפשרות להשאיר את המצב הקיים שמוביל למדינת אפרטהייד על כנו וחייבים להגיע לשלום על בסיס פתרון שתי המדינות".

עבאס הודה בראיון שהוא חש אכזבה מהתנהלות ארצות הברית בעניין בתהליך המדיני ומכך שבאופן עקבי היא נוטה לטובת ישראל, וטען שהפלסטינים מעוניינים להרחיב את בסיס המדינות שנותנות חסות לתהליך השלום, ולכלול בו גם את סין וירדן. הוא שב והביע תמיכה ביוזמת השלום הערבית ואמר כי הישראלים טועים שהם לא דנים בה לעומק, שכן לדבריו "זו המתנה הכי גדולה שישראל יכולה לקבל מהעולם הערבי". 

עבאס אמר שהעקרונות הפלסטיניים, לפיהם המדינה הפלסטינית תקום לצד ישראל על בסיס גבולות 1967 ופתרון צודק ומוסכם לבעיית הפליטים, לא השתנו מאז שנקבעו על ידי המועצה הלאומית הפלסטינית ב—1988, וכי אף מנהיג פלסטיני, הוא או מישהו אחר, לעולם לא יוותר עליהם.

בראיון תקף הנשיא הפלסטיני את חמאס וטען בעצם התנגדותו לבחירות חופשיות בגדה המערבית וברצועת עזה, מונע הארגון כל אפשרות לפיוס פנים־פלסטיני. הוא הוסיף כי חמאס לא מעוניין לקדם את הפיוס ופועל להמשך שליטתו ברצועה. עבאס אף טען כי ישראל חותרת לכינון מדינה פלסטינית ברצועת עזה וכי יש מגעים בינה לבין חמאס כדי לקדם את המהלך. לטענתו, גם ישראל וגם חמאס מעוניינות במדינה פלסטינית בעזה ובאטונומיה בגדה המערבית, בדומה לתוכנית שהגה בעבר האלוף (במיל') גיורא איילנד, שגם האחים המוסלמים במצרים הסכימו לה ואף הביעו נכונות להרחיב את רצועת עזה לחלק משטח סיני. 

הנשיא הפלסטיני טען בראיון כי ישראל אינה מקיימת את כל סעיפי הסכמי אוסלו, ונתן כדוגמאות בולטות לכך את הקפאת העברת כספי המסים מצד ישראל ואת החופשיות שבה נכנסים כוחות צה"ל לשטחי איי בגדה, שבשליטת הרשות הפלסטינית.

במקביל, חבר הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת אמר אתמול כי ארצות הברית מפעילה לחצים כבדים מופעלים על הרשות הפלסטינית, כדי שלא תפעל נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג, אליו הצטרפה השבוע באופן רשמי. לדבריו, הפלסטינים הבהירו כי יש להפעיל לחץ על מי שמבצע את הפשעים, ולא על מי שמתגונן מהם. עריקאת, שהתראיין לערוץ טלוויזיה פלסטיני, הבהיר כי הצעדים הפלסטינים בבית הדין בהאג כבר החלו, וכי בשלב הראשון בכוונתם להתמקד בבנייה בהתנחלויות ובאירועי מבצע "צוק איתן" בקיץ האחרון. לטענתו, "אנחנו מדינה תחת כיבוש, כמו שהיו מדינות כמו דנמרק ובלגיה בזמן מלחמת העולם השנייה". 

עריקאת אף השווה בראיון בין ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו לבין מנהיג ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) אבו בכר אל־בגדאדי: "אל־בגדאדי רוצה מדינה איסלאמית ונתניהו רוצה מדינה יהודית. המדיניות שלו הובילה לשריפת הנער מוחמד אבו־חדיר בירושלים, כפי שבדאעש שורפים אנשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ