נתניהו: אפשר להגיע להסכם טוב יותר, שיגרום לאיראן לסגת מתוכנית הגרעין

בתגובה לדבריו של ראש הממשלה אמרה הסנאטורית דיאן פיינסטיין כי גישתו "סוטה" וכי "עליו לרסן את עצמו". גורמים בוושינגטון העריכו שפחתו מאוד הסיכויים להשגת רוב בקונגרס לחקיקה שנועדה לסכל את ההסכם

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
חמי שלו

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח היום (ראשון) בבליץ תקשורתי מרוכז נגד הסכם המסגרת שהושג בשבוע שעבר בשיחות הגרעין בלוזאן שבשווייץ, והגדיר אותו "חלום עבור האיראנים, אך סיוט עבור העולם". לדבריו, "האלטרנטיבות הן לא עסקה גרועה או מלחמה — יש אלטרנטיבה שלישית, והיא לעמוד בנחישות עד שנגיע לעסקה טובה יותר, שתגרום לאיראן לסגת מתוכנית הגרעין ומתמיכתה בטרור ברחבי העולם".

נתניהו נענה בגערה חריגה בחריפותה מצד הסנאטורית הדמוקרטית מקליפורניה דיאן פיינסטיין, שאמרה שגישתו אינה מציאותיות ואף "סוטה" — ושעליו "לרסן את עצמו" מכיוון שהוא לא מציג אלטרנטיבה ראויה.

בתוך כך, מקורות בוושינגטון מעריכים שפחתו, אם לא אפסו, הסיכויים להשגת רוב בקונגרס לחקיקה שנועדה לסכל את ההסכם, ושתוכל גם לגבור על וטו נשיאותי. לפי אותם מקורות, ייתכן שגורלה של החקיקה כלל לא יוכרע בטרם יגיע המשא ומתן עם טהראן לשלביו המכריעים בסוף יוני, ושמחוקקים דמוקרטים שהביעו בעבר תמיכה בחקיקה מגלים עתה היסוס לגביה. זאת לאור התגובות החיוביות-לרוב לפרטי ההסכם בתקשורת, בקרב מומחי גרעין ובעיקר בקרב ציבור בוחריהם באגף הליברלי־דמוקרטי של דעת הקהל האמריקאית.

רמז מובהק להכרה שהניסיון לחבל במשא ומתן באמצעות חקיקה לא יצלח, הגיע היום דווקא מהסנאטור הרפובליקאי לינדסי גרייהם, אחד ממבקריו החריפים של אובמה ושל הסכם המסגרת שהושג עם איראן. "אינני מתנגד לכך שהממשל יקבל שהות לסגור את העסקה עד יוני" אמר גרייהם, "אך אני תובע שהקונגרס יוכל לבקר את העסקה, לדון בה ולהצביע עליה לפני שתהפוך לסוף פסוק".

נתניהו בראיון לסי-אן-אן, היוםצילום: חיים צח / לע"מ

דו־קרב בין נתניהו ומבקרי ההסכם הרפובליקאים לבין פקידי ממשל אובמה ותומכיהם הדמוקרטים התנהל ברוב תוכניות הראיונות של יום ראשון, ששודרו כסדרן למרות חגי הפסח והפסחא. נתניהו אמר שהסכם המסגרת שסוכם במגעים בין שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, לעמיתו האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, מעניק לגיטימציה לתוכנית הגרעין של איראן, בעוד שהסרת הסנקציות "תזרים לטהראן מיליארדי דולרים שיוכלו לשמש לחיזוק אימפריית הטרור האיראנית. אני מנסה להרוג עסקה רעה". הוא הזכיר אך לא הבליט את התביעה שהשמיע בסוף השבוע להכרה איראנית בישראל, כשתהה מדוע לא נתבעה טהראן לחדול מקריאותיה להשמדת ישראל.

נתניהו אמר שההסכם המוצע כל כך גרוע שהאיראנים "לא צריכים בכלל להפר אותו — הם יכולים פשוט לייצר הרבה פצצות אטום". הוא הציג את סילוק הנשק הכימי של סוריה לאחר האיום האמריקאי במתקפה צבאית באוגוסט 2012 כמופת לדרך שבה יש לפעול גם כלפי איראן. הוא לא טרח להזכיר שאובמה הוא זה שניצח אז על המערכה נגד דמשק, ושפריצת הדרך הושגה רק לאחר שהנשיא חזר בו מהקו האדום שהתווה בסוגיה הסורית.

ראש הממשלה דחה טענות לפיהן יחסיו האישיים המתוחים עם אובמה משפיעים על עמדתו. "יש לנו יחסים של כבוד הדדי", אמר. הוא הוסיף כי הוא משוכנע שאובמה וקרי "סבורים שההסכם שהושג הוא טוב לאמריקה", אך התחמק מלענות באופן ישיר לשאלה "האם אתה בוטח בנשיא?".

הסנאטורית פיינסטיין תיארה, כאמור, את עמדת נתניהו כלא פחות מ"סוטה", ואמרה ש"להמשיך בדרך הנוכחית של הגברת הסנקציות יכול להוביל רק לעימות צבאי או למיטוט כלכלת איראן — ואין לשכוח שישנם 77 מיליון איראנים שהם הראשונים שיסבלו מכך". היא הוסיפה שעמדות "אבסולוטיות" כמו אלו של נתניהו "אינן מועילות".

גם סגן היועצת לביטחון לאומי, בן רודז, אמר שהתנאים שמציב נתניהו פירושם שלא יהיה הסכם עם טהראן. רודז חזר על המסר החדש המועבר בימים האחרונים על ידי אישים בממשל האמריקאי בדבר חוסר התוחלת של ויכוח ענייני עם נתניהו. "אינני חושב שנוכל לשכנע אותו לחשוב אחרת," ציין.

מוניז (מימין) בשיחות הגרעין בלוזאן בשבוע שעברצילום: אי־אף־פי

יחד עמו הופיע גם שר האנרגיה האמריקאי, ארנסט מוניז, מדען גרעין מוערך שמילא תפקיד מפתח בשלב המכריע של השיחות בלוזאן. הוא גם שימש אחד "המשכנעים" העיקריים בנכונות צעדי הממשל, מתוקף הרקע המקצועי והמדעי שלו. מוניז אמר כי הוא בטוח שיש בכוחו של הסכם המסגרת כדי "לחסום את כל דרכי הגישה האפשריות של איראן לפצצה".

חילופי הדברים בין נתניהו והרפובליקאים לראשי הממשל והדמוקרטים אירעו בצל הדיון הקרוב בהצעת החוק של הסנאטור בוב קורקר מטנסי, שנועדה להטיל את מרות הסנאט על המשך המשא ומתן עם האיראנים. אם החוק יעבור, הוא עשוי לשלול למעשה מידי הנשיא את סמכותו להסיר חלק מהסנקציות באמצעות צווים נשיאותיים.

ועדת החוץ של הסנאט תדון בנושא ב–14 באפריל, ומשקיפים סבורים שניתן יהיה למדוד אז את מידת התמיכה של דמוקרטים בהצעה — ועד כמה הרפובליקאים יהיו מוכנים להגמישה כדי לזכותה בתמיכה דו־מפלגתית. נתניהו אמר היום, בין היתר, שכבר שוחח "עם כשני־שלישים מחברי הסנאט ובית הנבחרים", שמספרם הכולל הוא 535.

הרפובליקאים זקוקים ל–13 "עריקים" דמוקרטים כדי להשיג את הרוב של 67 סנאטורים, שיוכל לגבור על הווטו הנשיאותי שאובמה התחייב להטיל. עם זאת, גם בקרב תשעת הסנאטורים הדמוקרטים שהביעו בעבר תמיכה בקורקר, ניכרים עתה, כאמור, סימני היסוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ