אובמה: הסכם הגרעין לא יפגע ביתרון הצבאי של ישראל

בריאיון לעיתונאי תומס פרידמן מהניו יורק טיימס הגיב הנשיא האמריקאי לביקורת של נתניהו. לדבריו, "אין שום אפשרות למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני שתהיה יעילה יותר מהיוזמות שהצגנו"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר אמש (ראשון) כי הסכם המסגרת שהושג עם איראן בסוגיית הגרעין לא יפגע ביתרונה הצבאי של מדינת ישראל. "ברור שישראל נמצאת בסיטואציה אחרת", אמר אובמה בריאיון לתומס פרידמן מהניו יורק טיימס. "מה שאתה עשוי לשמוע מראש הממשלה בנימין נתניהו, שאותו אני מכבד, הוא הרעיון – 'שמע, ישראל פגיעה יותר. לנו אין המותרות לבחון את ההצעות האלו כפי שיש לכם', ואני מבין זאת לחלוטין. ומעבר לכך, אני מבין לחלוטין את האמונה של ישראל כי בהינתן ההיסטוריה הטראגית של העם היהודי, הם לא יכולים להיות תלויים בנו בלבד עבור ביטחונם".

אובמה הוסיף ואמר: "אני אומר להם כי לא רק שאני מחויב לחלוטין לוודא שהם ישמרו על יתרונם הצבאי מבחינה איכותית, ושהם יוכלו להרתיע מפני כל התקפות פוטנציאליות עתידיות, אלא שאני מוכן להתחייב באופן שיהיה ברור לכל אחד באזור, כולל איראן, כי אם ישראל תותקף על ידי כל מדינה, אנחנו נעמוד לצדה".

"מה שאני אומר לעם בישראל", המשיך אובמה, "זה שאין שום נוסחה או אפשרות למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, שתהיה יעילה יותר מהיוזמות הדיפלומטיות והמסגרות שהצגנו – וניתן להוכיח זאת". הנשיא הוסיף כי היה לו קשה לשמוע ביטויים, ולפיהם "הממשל הזה לא עשה כל שביכולתו על מנת לדאוג לאינטרסים של ישראל – והטענה שבעוד שקיימים חילוקי דעות משמעותיים בנוגע למדיניות, הם לא מתקיימים בהקשר של חברות עמוקה ומחייבת, ומתוך דאגה והבנה של האיומים שעמדו באופן היסטורי וממשיכים לעמוד בפני העם היהודי". לריאיון המלא עם אובמה:

"תראה, ישראל היא דמוקרטיה איתנה ותוססת", אמר אובמה. "אנחנו חולקים כל כך הרבה. אנחנו חולקים דם, משפחה... חלק ממה שתמיד הפך את הקשר בין ארצות הברית וישראל למיוחד כל כך הוא שזה התעלה מעבר לעניין המפלגתי, ולדעתי צריך לשמר את זה".

"חייבת להיות לי היכולת לחלוק על מדיניות ההתנחלויות, לדוגמה, בלי שאוצג כ... מתנגד לישראל", אמר אובמה. "חייבת להיות לראש הממשלה בנימין נתניהו אפשרות לחלוק עליי בקשר למדיניות בלי להיות מוצג כאנטי-דמוקרטי, ואני חושב שהדרך הנכונה לעשות זאת היא להכיר בכך שעל אף המכנה המשותף הרחב שיש לנו, יהיו חילוקי דעות אסטרטגיים. ואני חושב שחשוב שכל צד יכבד את הדיון שנערך במדינה השנייה ולא ינסה לעבוד רק עם צד אחד".

אובמה בבסיס חיל האוויר האמריקאי בסוף השבועצילום: רויטרס

מוקדם יותר אתמול פתח ראש הממשלה בבליץ תקשורתי מרוכז נגד הסכם המסגרת שהושג בשבוע שעבר בשיחות הגרעין בלוזאן שבשווייץ, והגדיר אותו "חלום עבור האיראנים, אך סיוט עבור העולם". לדבריו, "האלטרנטיבות הן לא עסקה גרועה או מלחמה — יש אלטרנטיבה שלישית, והיא לעמוד בנחישות עד שנגיע לעסקה טובה יותר, שתגרום לאיראן לסגת מתוכנית הגרעין ומתמיכתה בטרור ברחבי העולם".

נתניהו נענה בגערה חריגה בחריפותה מצד הסנאטורית הדמוקרטית מקליפורניה דיאן פיינסטיין, שאמרה שגישתו אינה מציאותיות ואף "סוטה" — ושעליו "לרסן את עצמו" מכיוון שהוא לא מציג אלטרנטיבה ראויה.

בתוך כך, מקורות בוושינגטון מעריכים שפחתו, אם לא אפסו, הסיכויים להשגת רוב בקונגרס לחקיקה שנועדה לסכל את ההסכם, ושתוכל גם לגבור על וטו נשיאותי. לפי אותם מקורות, ייתכן שגורלה של החקיקה כלל לא יוכרע בטרם יגיע המשא ומתן עם טהראן לשלביו המכריעים בסוף יוני, ושמחוקקים דמוקרטים שהביעו בעבר תמיכה בחקיקה מגלים עתה היסוס לגביה. זאת לאור התגובות החיוביות-לרוב לפרטי ההסכם בתקשורת, בקרב מומחי גרעין ובעיקר בקרב ציבור בוחריהם באגף הליברלי־דמוקרטי של דעת הקהל האמריקאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ