הבית הלבן: אם איראן תפר את ההסכם, נבחן כל תגובה אפשרית - כולל תקיפה צבאית

סגן היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן אמר בראיון לערוצי הטלוויזיה בישראל כי האיראנים יצטרכו להרוויח את הסרת הסנקציות. דובר הבית הלבן: הסנקציות יוסרו באופן הדרגתי ולא בבת אחת

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

אחרי הקמפיין התקשורתי בו החל אתמול (יום ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו בארה"ב נגד הסכם המסגרת בין איראן למעצמות, הגיב הבית הלבן בקמפיין נגדי שמטרתו לשגר מסרי הרגעה לציבור הישראלי. סגן היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, בן רודס, אמר בראיונות שהעניק לערוץ 2 ולערוץ 10 כי אם איראן תפר את ההסכם, הנשיא אובמה יבחן את כל אופציות התגובה, כולל פעולה צבאית.

"אם איראן תפר את ההסכם, כל האופציות יהיו על השולחן", אמר רודס. "יהיו לנשיא הזה או לנשיא הבא אחריו את כל האופציות, כולל האופציה הצבאית. אם יהיו הפרות, כל האופציות יישקלו".

במקביל, דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט אמר בתדרוך היומי לכתבים כי ארה"ב תתעקש במשא ומתן עם איראן, שיימשך עד המועד להשגת הסכם כולל ב-30 ביוני, כי הסרת הסנקציות מעל הרפובליקה האיסלאמית תתבצע באופן הדרגתי ולא בבת אחת.

נשיא ארה"ב ברק אובמה ויועצו בן רודסצילום: פיט סוזה, הבית הלבן

ארנסט התייחס לדברים בעקבות הסתירה במסרים שיצאו מטהראן ומוושינגטון לאחר ההודעה על הסכם המסגרת בלוזאן בשבוע שעבר. האיראנים טענו כי כל הסנקציות יוסרו מהמדינה בבת אחת לאחר שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תקבע כי הם ישמו את ההסכם. האמריקאים מצדם הבהירו כי הסרת הסנקציות לא תתרחש בבת אחת ולא באופן מיידי.

לדבריו, סוגיית לוח הזמנים והשלבים להסרת הסנקציות מעל איראן טרם סוכמה סופית בין הצדדים והמשא ומתן בנושא יימשך עד המועד להשגת הסכם כולל ב-30 ביוני. "האיראנים מודעים לחלוטין לעמדתנו בנושא", אמר.

"אנחנו חושבים שזה לא יהיה חכם להסיר את כל הסנקציות מאיראן ביום הראשון אחרי ההסכם, וכי הדבר לא ישרת את האינטרס של הקהילה הבינלאומית", אמר ארנסט. "אם בוחנים את ההיסטוריה של איראן מגיעים למסקנה שלהסכם יהיו סיכויי הצלחה גדולים יותר אם לאיראן יהיה תמריץ להמשיך וליישם אותו".

בראיונות לערוצי הטלוויזיה הישראלים התייחס רודס גם הוא לסוגיית הסנקציות ואמר כי האיראנים יצטרכו להרוויח את הסרת הסנקציות. לדבריו, הסנקציות האמריקאיות יוסרו בהחלטה נשיאותית שאותה ניתן להפוך במהירות אם יהיו הפרות מצד איראן. לדבריו, שש החלטות מועצת הביטחון של האו"ם שבהן הוטלו סנקציות יוחלפו בהחלטה חדשה שתגדיר איזה סנקציות יישארו על כנן – כגון סנקציות על רכישת טכנולוגיות רגישות וסנקציות על טכנולוגיות טילים.

שר האנרגיה האמריקאי, ארנסט מוניז, שהגיע באופן חריג לתדרוך היומי של הבית הלבן התייחס גם הוא לנושא הסרת הסנקציות והבהיר כי אם יהיו הפרות איראניות של ההסכם יהיו לכך השלכות, בהן החזרה מיידית של סנקציות. לדבריו, במסגרת ההבנות בין המעצמות הוחלט כי אף אחת מהמדינות החברות הקבועות במועצת הביטחון – ארצות הברית, רוסיה, סין, בריטניה וצרפת – לא תוכל לבדה להשתמש בזכות הווטו שלה במועצת הביטחון של האו"ם כדי לחסום החזרה של סנקציות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ