אובמה: 13 שנה אחרי ההסכם, "זמן הפריצה" של איראן עלול להיות "כמעט אפסי"

נשיא ארה"ב הודה בריאיון כי הסכם הגרעין עם איראן רק דוחה את התקדמות תוכניתה. "למעשה אנחנו קונים בהסכם 15-13 שנים שבהן יהיו לנו ביטחונות לפיהם 'זמן הפריצה' של איראן יעמוד על שנה לפחות", אמר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר היום (שלישי) כי איראן תוכל להשיג בקלות את החומר הדרוש לייצור פצצה גרעינית 15-13 שנים אחרי כניסת הסכם הגרעין לתוקפו. לדבריו, בשלב זה זמן "הפריצה קדימה" להשגת חומר בקיע עשוי "להיות כמעט אפסי".

>>> כל התשובות בנוגע להסכם הגרעין עם איראן

אובמה הסביר כי הסיבה לכך תהיה שעד אז תפתח איראן צנטריפוגות מתקדמות שיאפשרו לה להעשיר אורניום בקצב מהיר יותר משמעותית. "זמן 'הפריצה קדימה' של איראן כיום עומד על חודשיים-שלושה לפי הערכות המודיעין שלנו", אמר אובמה. "למעשה אנחנו קונים בהסכם 15,14,13 שנים במהלכן יהיו לנו ביטחונות כי 'זמן הפריצה' של איראן יעמוד על שנה לפחות".

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בשבוע שעבר בבית הלבןצילום: אי–פי

הנשיא האמריקאי הוסיף כי אם במהלך תקופת ההסכם יחליטו האיראנים לגרש את פקחי האו"ם ולפרוץ לפצצה גרעינית, תהיה לארה"ב ולקהילה הבינלאומית יותר משנה כדי להגיב לכך. "ואז בשנים ה-15-13 ייתכן ש'זמן הפריצה' יהיה קצר בהרבה משנה", ציין אובמה. "אבל בנקודה הזו אנחנו נדע הרבה יותר על תוכנית הגרעין האיראנית ולגבי היכולות שלהם (כתוצאה מהפיקוח ההדוק בזמן ההסכם, ב"ר). אם האיראנים יחליטו לנסות ולהשיג נשק גרעיני, אז למי שיהיה נשיא ארה"ב באותה תקופה לא יהיו פחות אופציות כדי להגיב על כך".

"זמן פריצה קדימה" הוא מונח שמתאר את משך הזמן הנחוץ לאיראן להשיג את כמות האורניום מועשר לרמה גבוהה של 90%, בה ניתן לעשות שימושים צבאיים ושתספיק לפצצת אטום אחת. את "זמן הפריצה" מתחילים לספור מהרגע שבו איראן מחליטה לסלק את פקחי האו"ם ולהתחיל בהעשרת אורניום ברמה גבוהה במלוא הקצב, ועד לרגע שהיא מעשירה מספיק אורניום לרמה גבוהה של 90%.

"זמן הפריצה" אינו זהה לזמן שנחוץ לאיראן כדי לייצר נשק גרעיני – תהליך ממושך ומורכב יותר. כדי לייצר נשק גרעיני לא מספיק שבידי איראן יהיה די חומר בקיע ברמה צבאית, אלא עליה לייצר מתקן נפץ גרעיני מבצעי שאותו היא יכולה להרכיב על פצצה למטוס או על ראש חץ של טיל בליסטי. המודיעין הישראלי והאמריקאי סבורים שאיראן ביצעה בעבר ניסויים ברכיבים שונים שנחוצים לייצור פצצה גרעינית, אולם היא רחוקה מלשלוט בטכנולוגיה הנחוצה לייצור ראש חץ גרעיני לטיל או אפילו מנגנון פיצוץ גרעיני.

דבריו של אובמה נועדו להדגים את ההבדל בין המצב היום, שבו זמן הפריצה של איראן עומד על חודשיים-שלושה, לבין המצב שיהיה אחרי חתימה על הסכם - כאשר במשך עשר שנים לפחות יעמוד זמן הפריצה של איראן על שנה. אובמה הבהיר למעשה כי אחרי פקיעת מועד ההסכם, תשוב איראן למצב בו היא נמצאת כבר היום ולכן ההסכם הוא כדאי כיוון שהוא מאריך ליותר מעשור את זמן הפריצה של איראן ומאפשר יותר זמן למערב להיערך להמשך טיפול באיום הגרעין האיראני.

אובמה: "ההסכם עשוי לחזק את המתונים באיראן"

אובמה התייחס בריאיון לביקורת שהשמיע ראש הממשלה בנימין נתניהו ולפיה כל עוד איראן לא משנה את התנהגותה ולא מפסיקה לתמוך בטרור ולפעול בחתרנות ברחבי האזור, אסור לחתום איתה על הסכם גרעין. הנשיא האמריקאי הדגיש כי ייתכן שהסכם הגרעין יחזק את הגורמים המתונים באיראן ויגרום לשינוי פנימי. אולם הוא הבהיר שגם אם הדבר לא יקרה, עדיין עדיף להיות עם הסכם מאשר בלעדיו.

אובמה גם דחה את טענותיו של נתניהו לפיהן סנקציות נוספות על איראן יביאו להסכם טוב יותר. הוא הבהיר כי סנקציות נוספות רק ישחקו לידיהם של הגורמים הקיצוניים באיראן. לדבריו, הסרת הסנקציות לא תיתן לאיראנים גישה מיידית לכל הכספים שלהם שהוקפאו ברחבי העולם אלא תביא לשיפור כלכלי הדרגתי באיראן. "גם אחרי הטלת הסנקציות האיראנים לא הפחיתו את תמיכתם בחיזבאללה או באסד", אמר אובמה. "אם איראן תיפתח להשקעות זרות והם יהיו חלק מהכלכלה העולמית יהיה להם קשה יותר לבצע פעולות שמנוגדות לנורמות בינלאומיות".

הנשיא האמריקאי הוסיף כי הוא סבור שהעמדה לפיה איראן צריכה להכיר בישראל היא הגיונית, אולם הדרישה של נתניהו כי זה יהיה תנאי להסכם הגרעין עם איראן משמעותה שלא תהיה עסקה עד שאופי המשטר באיראן לא ישתנה. "אני חושב שזו טעות בסיסית בשיפוט", ציין אובמה. "אנחנו רוצים שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני בדיוק בגלל שאיננו יכולים להמר על כך שאופי המשטר ישתנה".

במסר לעם בישראל הדגיש אובמה כי החשדנות כלפי איראן מוצדקת. "עלינו לוודא שלישראל יש את היכולת להגן על עצמה לא רק מול איראן אלא מול שלוחותיה כמו חיזבאללה", אמר הנשיא. "איראן מורתעת לא רק בגלל העליונות הצבאית של ישראל אלא גם בגלל שלישראל יש בת ברית חזקה בדמות ארה"ב".

זריף: איראן לא תסכים להתקין מצלמות במתקני הגרעין

בתוך כך, בתדרוך בדלתיים סגורות שהעניק לפרלמנט האיראני הבוקר אמר שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף כי בימים הקרובים יפיץ משרדו "דף מידע" שיכלול את הגרסה האיראנית של תכני "הסכם המסגרת" בין איראן לבין שש המעצמות, כך טענו חברי פרלמנט איראנים שנכחו בישיבה בראיונות לכלי תקשורת במדינה.

סייד נקאווי, חבר ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט האיראני, ציין כי הסיבה להפצת המסמך היא נייר דומה שפורסם ע"י הממשל האמריקאי שעה קלה אחרי ההודעה על הסכם המסגרת בלוזאן. לטענת האיראנים "דף המידע" האמריקאי הציג גרסה מעוותת של ההבנות בין הצדדים. "זריף אמר לנו שמשרד החוץ לא התכוון להפיץ מסמך כזה אבל החליט לעשות זאת בעקבות השקרים האמריקאים", אמר נקאווי.

רולאמאלי איימן-אבאדי, חבר פרלמנט אחר שנכח בישיבה, אמר כי זריף הבהיר שאיראן לא תסכים לדרישת המעצמות להתקין במתקני הגרעין מצלמות שיעבירו בשידור חי את המתרחש בהם כחלק מתהליך הפיקוח. לטענת חבר הפרלמנט, זריף הסביר את הסירוב בחשש איראני כי התקנת המצלמות תסכן את חייהם של מדעני הגרעין, שבחיי כמה מהם התנקשו בעבר.

"זריף אמר למעצמות שאיראן תוכל לייצר פצצות אטום מתי שתחליט לעשות זאת", אמר איימן-אבאדי. "אולם הוא הוסיף שאמר לנציגי המערב שאיראן אינה בונה פצצות אטום, לא בגלל הלחץ עליה או הסנקציות נגדה, אלא בגלל פסק ההלכה של המנהיג העליון עלי חאמינאי שאוסר על כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ