נציגי חברת הפרלמנט הפלסטיני: היא עצורה בצו מינהלי כי לצבא אין ראיות נגדה

לדברי פרקליטיה, בדיון בעניינה בבית הדין הצבאי הודתה התביעה כי אין די ראיות למעצר עד תום ההליכים. הדיון בעניינה נדחה בשבוע והיא תישאר במעצר

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

בית המשפט הצבאי במחנה עופר דחה את הדיון שהיה מתוכנן להיום (רביעי) בבקשה לאישור צו המעצר המינהלי נגד חברת הפרלמנט הפלסטיני חאלדה ג'ראר. הבוקר הגישה התביעה הצבאית עדויות וחומר חסוי נגד ג'ראר לבית המשפט הצבאי. לטענת עורכי דינה של ג'ראר, נציגי התביעה הצבאית אמרו בדיון כי מהחומר שהצטבר בידיהם עולה כי יש מקום להגיש כתב אישום, אבל אין בו די כדי לעצור אותה עד תום ההליכים, ולכן להערכתם היא נעצרה לפי צו מעצר מינהלי. עורכי הדין של ג'ראר ביקרשו מבית המשפט זמן כדי לעיין בחומר הגלוי, והדיון נדחה ליום שלישי. 

עורכת הדין סחר פרנסיס, שמייצגת את ג'ראר, אמרה אתמול בשיחה עם "הארץ" כי מלכתחילה נראה היה כי התביעה מתנהלת בחוסר תום לב. לדבריה, "החומר הגלוי הוגש רק היום בבוקר והתביעה טוענתכי גם אם חומר הראיות מבסס כתב אישום, אין בו די לבסס מעצר עד תום ההליכים. לאור תחקור העצורה הכללי, המתייחס לפעילותה הציבורית, גובר החשש כי התביעה מנצלת לרעה את אפשרות השימוש במעצר המנהלי".

אתמול התקיימה מחוץ לבית המעצר הפגנת מחאה נגד מעצרה של ג'ראר, בהשתתפות כמה בכירים פלסטינים וחברי כנסתמהרשימה המשותפת. הח"כים אחמד טיבי, עאידה תומא־סלימאן ואוסאמה סעדי נכנסו לאולם בית הדין הצבאי, פגשו את ג'ראר וקראו לשחרורה המיידי.

בעלה של ג'ראר (מאחור) עם פוסטר שלה בביתם לאחר מעצרה, בשבוע שעברצילום: אי־אף־פי

לדברי ח"כ תומא, "מדובר במעצר פוליטי של נבחרת ציבור שמתנגדת לכיבוש. מדינת ישראל צריכה להתבייש במשטר המעצרים המנהליים הדרקוני, שאין לו אח ורע בשום דמוקרטיה". תומא אף הזהירה מפני הידרדרות מצבה הבריאותי של ג'ראר, שמחייב מעקב רפואי צמוד.

ח"כ טיבי הוסיף כי "המעצר המינהלי הוא שרירותי ונקמני בשל עמדותיה הפוליטיות ופעילותה נגד הכיבוש". 

ג'ראר נעצרה ביום חמישי שעבר בביתה בעיר אל־בירה הסמוכה לרמאללה לאחר שמפקד פיקוד המרכז, האלוף רוני נומה, חתם על צו מצער מינהלי לשישה חודשים נגדה. סנגורה של חברת הפרלמנט, עו"ד מחמוד חסאן, אמר ל"הארץ" כי הצו נחתם כבר ביום מעצרה, ה-2 באפריל, וכי משמעות הדבר היא שהוא הוכן מראש. 

במערכת הביטחון טוענים כי ג'ראר נעצרה משום שהפרה צו הגבלת תנועות שניתן לה באוגוסט בשנה שעברה ושהתיר לה לשהות רק באזור יריחו. לפי סנגוריה, לאחר מעצרה היא נחקרה בכלא עופר ולאחר מכן הועברה לכלא השרון.

לדברי מנהל מועדון האסיר הפלסטיני, קדורה פארס, ג'ראר חברה בוועדה הלאומית למעקב אחר התהליכים לפני בית הדין הבינלאומי בהאג, ומועד מעצרה - מיד לאחר ההצטרפות הרשמית של הרשות הפלסטינית לבית הדין - מוכיח שמדובר בנקמנות וברדיפה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ