יעלון: הטענה שהחלופה היחידה להסכם המסגרת עם איראן היא מלחמה - שקרית

במאמר שפרסם ב"וושינגטון פוסט", כתב שר הביטחון כי נטען שמי שמתנגד להסכם "מחרחר מלחמה", אך אין מדינה שיש לה אינטרס גדול מישראל לראות את סוגיית הגרעין נפתרת בדרכי שלום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הביטחון משה יעלון דחה במאמר שכתב ל"וושינגטון פוסט" את הטענה שהשמיע, בין היתר, נשיא ארה"ב ברק אובמה - לפיה אין חלופה טובה יותר מהסכם המסגרת בהתמודדות עם הגרעין האיראני.

במאמרו, שהתפרסם אתמול (רביעי), כתב יעלון כי "הטענה שהחלופה היחידה להסכם המסגרת היא מלחמה - שקרית". לדבריו, טענה זו מטשטשת את העובדה שהמעצמות נכשלו בהשגת תנאים טובים יותר מאיראן, ומפריעה לדיון הכן והפתוח בסוגיה, בהנחה כי אם אינך תומך בהסכם "אתה חייב להיות מחרחר מלחמה".

הוא הסביר שהבחירה היא לא בין "עסקה רעה" למלחמה - ישנה אלטרנטיבה של הסכם טוב יותר, לדבריו, שיחזיר את התשתית הגרעינית של איראן לאחור באופן משמעותי. "חלופה זו לא מחייבת מלחמה או מתן אמון בכלים שנכשלו בעבר".

יעלון בישיבת ממשלה, השבוע. הדיון הכנה והפתוח בסוגיית הגרעין נפגעצילום: אמיל סלמן

יעלון הוסיף כי הוא "מכיר טוב מדי את מחירי המלחמה", וכי אזרחי ישראל "הם אלה שקרוב לוודאי ישלמו את המחיר הגבוה ביותר, אם כוח כלשהו יופעל - על ידי מישהו - נגד תוכנית הגרעין של איראן". על כן, המשיך, "אין מדינה שיש לה אינטרס גדול יותר לראות את סוגיית הגרעין האיראנית נפתרת בדרכי שלום מישראל".

שר הביטחון הטיל ספק במאמרו ביכולת אנשי המודיעין לזהות הפרות איראניות של ההסכם, על אחת כמה וכמה במועד שבו עוד ניתן לעצור התקדמות לפצצה. הוא ציין כי "שני כישלונות מודיעיניים משמעותיים" הביאו למשבר הגרעין האיראני, וכי "לא ישראל או סוכנות מודיעין מערבית אחרת ידעו על מתקני ההעשרה התת־קרקעיים בנתנז ובפורדו עד שזה היה מאוחר מדי".

"אין שום סיבה להאמין שאיראן תתחיל לשתף פעולה מחר. עם זאת, ההסכם מבטיח שתהיה לה בכל זאת התשתית הדרושה לייצור ארסנל גרעיני", כתב יעלון. "מודיעין ופיקוח לא יכולים להחליף פירוק של חלקים בתוכנית הגרעין, שיכולים לשמש לייצור פצצות אטומיות".

על אף המחלוקות עם ארה"ב בסוגיה, יעלון הבהיר כי "הישראלים יודעים שארה"ב היא ידידתה הגדולה של ישראל ובעלת בריתה. שום הסכם, אפילו לא בנושא הקריטי הזה, אינו יכול להפחית את תודתנו הנצחית והעמוקה לנשיא ולממשל, לקונגרס ולציבור האמריקאי, על כל מה שארה"ב עשתה כדי לשפר את ביטחונה של המדינה היהודית".
גילי כהן

מאמרו של יעלון מתפרסם לאחר ראיון אובמה ל"ניו יורק טיימס" השבוע, בו אמר כי "אין שום נוסחה או אפשרות למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, שתהיה יעילה יותר מהיוזמות הדיפלומטיות והמסגרות שהצגנו - וניתן להוכיח זאת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ