דיווח פלסטיני: הרוג ושישה פצועים בעימותים ליד חברון; צה"ל: לא היה ירי חי

לפי הצבא, כ-700 פלסטינים התעמתו עם כוח מחטיבת גולני בתום הלוויה בבית אומר. הפלסטינים טוענים שהיה שימוש בירי חי, אך לטענת הכוח, הפצועים נפגעו מירי רוגר. צה"ל: בודקים דיווח על הרוג

ג'קי חורי
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי
גילי כהן

פלסטיני נהרג ושישה נפצעו מירי חי בעימותים שהתפתחו היום (שישי) עם כוחות הביטחון בתום הלוויה ליד הכפר בית אומר הסמוך לחברון, כך לפי דיווח של הסהר האדום הפלסטיני. לפי גורמי רפואה פלסטינים, ההרוג הוא זיאד עואד, בן 27, שהשתתף בהלוויית קרוב משפחתו, האסיר המשוחרר ג'עפר עואד, בן 22, שמת השבוע מסיבוך רפואי.

לפי צה"ל, כ-700 פלסטינים התעמתו עם כוחות הביטחון בתום הלוויה. לטענת הצבא, הפלסטינים יידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר הכוחות – שהשיבו בירי רימוני גז. הכוח הצבאי שהיה במקום מסר כי ארבעה פלסטינים נפגעו מירי כדורי רוגר, שעוצמת פגיעתם נחשבת חלשה יותר לעומת תחמושת רגילה. הכוח שהיה במקום, מחטיבת גולני, דיווח כי ביצע את הירי לעבר פלג גופם התחתון של ארבעת הפצועים. בצבא קיבלו דיווחים אודות פלסטיני שנהרג כתוצאה מירי חי של כוחות צה"ל. טענה זו נבדקת כעת על ידי הצבא. 

בני משפחתו של האסיר שמת מאשימים את ישראל באחריות למותו, וטוענים כי מצבו הרפואי הידרדר בכלא עקב הזנחה, וכי הוא סבל מדלקת ריאות קשה ביותר. עקב מצבו הבריאותי הוא אושפז מאז שחרורו, ומת אתמול. במהלך הלווייתו, קראו המשתתפים בה קריאות בגנות ישראל והכיבוש, ובתום הלוויה התפתחו עימותים בינם לכוחות צה"ל. לפי עדויות פלסטינים שהיו במקום, הכוח עשה שימוש בירי חי.

לפי מנהל מועדון האסיר הפלסטיני, אמג'ד אנגאר, האסיר עואד הוא החלל ה-209 מקרב האסירים הפלסטינים. עואד נעצר בנובמבר 2013 בחשד שפעל בשורות הג'יהאד האיסלאמי ושוחרר לפני כשלושה חודשים עקב מצבו הרפואי.

בתוך כך, בדרום רצועת עזה, באזור חאן יונס התקהלו היום כמאה פלסטינים, שחלקם יידו אבנים לעבר הגדר במקום. כוח צה"ל השיב תחילה בירי גז ובהמשך פתח באש לעבר אחד הפלסטינים. לפי הדיווח הצבאי הוא נפגע ברגלו. בג'ילזון, שליד ראמאללה, התעמתו כחמישים פלסטינים עם כוחות צה"ל, ויידו לעברם אבנים. פלסטיני אחד נפצע מירי כדור גומי. כוח צה"ל פתח בירי חי לעבר פלסטיני נוסף, שלפי הצבא נורה ברגלו ופונה על ידי הסהר האדום.  

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ