המשטרה הצבאית פתחה בחקירת נסיבות מותו של פלסטיני שנהרג בסוף השבוע באזור חברון

לדברי הסהר האדום, זיאד עואד נהרג שלשום מאש חיה של כוחות הביטחון. לדברי הצבא בעימותים במקום נורו כדורי "רוגר" בלבד, שעוצמתם פגיעתם נחשבת נמוכה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

המשטרה הצבאית החוקרת פתחה בחקירה לבדיקת נסיבות מותו של זיאד עואד, שנהרג שלשום (שישי) בעימותים עם צה"ל ליד חברון.

הפרקליטות הצבאית הודיעה על הפתיחה בחקירה כחלק ממדיניות החקירות הצבאית מאז שנת 2011, לפיה נפתחת חקירה בכל מקרה מוות של פלסטיני בגדה, שלא לקח חלק ב"פעילות לחימתית של ממש". 

לפי הסהר האדום, עואד בן ה-27 נהרג כתוצאה מירי כדורים חיים ביום שישי, בתום הלוויית קרוב משפחתו ליד הכפר בית אומר הסמוך לחברון. ואולם כוח צה"ל מחטיבת גולני דיווח כי הוא ביצע ירי כדורי "רוגר" בלבד, שנחשבים לכאלה שעוצמת פגיעתם פחותה, לעבר ארבעה פלסטינים. בצה"ל אמרו כי יבדקו את הטענות על מותו של עואד, אך זו תתבסס על התחקירים הצבאיים, מלבד חקירת המשטרה הצבאית שנפתחה. לטענת קצין בצבא, גופתו של עואד נקברה כבר ועל כן לא ניתן לערוך בדיקות נוספות כעת שיוכלו לסייע בקביעת נסיבות מותו.

פלסטינים מיידים אבנים לעבר עמדת צה"ל ליד בית אומר, שלשוםצילום: רויטרס

לפי צה"ל, ביום שישי האחרון התעמתו כ-700 פלסטינים עם כוחות הביטחון בתום הלווייתו של האסיר הביטחוני ג'עפר עואד, אסיר משוחרר בן 22 שמת השבוע מסיבוך רפואי, והיה קרוב משפחתו של זיאד עואד. לטענת הצבא, הפלסטינים יידו אבנים, השליכו בקבוקי תבערה וגלגלו צמיגים בוערים לעבר הכוחות, שירו רימוני גז והלם. לאחר מכן, כאמור, דיווח צה"ל כי החיילים פתחו באש לעבר ארבעה פלסטינים, כך לפי הדיווח הצבאי, אך זה בוצע בירי כדורי רוגר - כדור בקוטר 0.22 אינצ' שנורה מכלי נשק המיועדים לכך בלבד, ונחשב לתחמושת שעוצמת פגיעתה פחותה בהשוואה לתחמושת רגילה המשמשת את כוחות הביטחון.

אם אכן יתברר כי עואד נהרג מירי כדורי רוגר, הוא ההרוג השני תוך חודש כתוצאה מירי תחמושת זו. ב-18 במארס נורה על ידי כוח צה"ל עלי סאפי, בן 20 תושב מחנה הפליטים ג'ילזון, במהלך עימותים בסמוך להתנחלות בית אל. סאפי נפגע באורח קשה מאוד כתוצאה מירי כדורי הרוגר, ומצבו הידרדר עד שכעבור שבוע מת מפצעיו. גם במקרה זה נפתחה חקירת מצ"ח לבדיקת נסיבות המקרה. 

מהמשטרה הצבאית נמסר בתגובה: "חקירת מצ"ח לבירור נסיבות האירוע נפתחה מיד לאחר התרחשותו. עם סיומה יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ