פוטין ביטל את האיסור על מכירת טילי S-300 לאיראן - מדיני ביטחוני - הארץ

פוטין ביטל את האיסור על מכירת טילי S-300 לאיראן

בשנים האחרונות נמנעה רוסיה מלספק לאיראן את מערכת הטילים המתקדמת בין השאר בשל בקשות ישראליות ואמריקאיות, מכיוון שאספקת המערכת היתה מקשה על תקיפת אתרי הגרעין

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מערכת טילי S-300צילום: ASSOCIATED PRESS
ברק רביד
גילי כהן
רויטרס

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, חתם היום (שני) על צו נשיאותי המבטל את האיסור על מכירת המערכת המתקדמת נגד מטוסים S-300 לאיראן, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית של רוסיה איטאר-טאס, שציטטה הודעה של הקרמלין.

לפי הדיווח, הצו הנשיאותי מבטל את האיסור להעביר לאיראן את מערכת הטילים דרך שטחה של רוסיה או שלא דרך שטחה, אך תוך שימוש במטוסים או בספינות שנושאות את דגל רוסיה.

שר החוץ של רוסיה, סרגי לברוב, אמר היום כי ההחלטה קשורה ישירות לשיחות הגרעין. "לאור ההתקדמות בשיחות הגרעין בין איראן למעצמות, אין עוד צורך באמברגו על מכירת טילי S-300 לאיראן עליו החליטה רוסיה בעבר מיוזמתה", אמר לברוב.

בשנים האחרונות נמנעה רוסיה מלספק לאיראן את מערכת הטילים המתקדמת, בין השאר בשל בקשות ישראליות ואמריקאיות, מכיוון שאספקת המערכת היתה מקשה על תקיפת אתרי הגרעין. לרוסים כבר היה חוזה חתום למכירת מערכת הטילים לאיראן, אולם הוא בוטל בתקופת הנשיא הקודם, דמיטרי מדבדב. לאחר ביטול החוזה פרסם מדבדב צו נשיאותי שאוסר על העברת מערכת הטילים לאיראן.

מערכת ה-S-300 נחשבת לאחת ממערכות ההגנה האווירית המתקדמות בעולם. מלבד המכ"מ המתקדם של המערכת שמסוגל לזהות ולעקוב אחרי מטרות רבות בטווחים ארוכים במיוחד, טילי הנ"מ עצמם הם בעלי טווח של 200 קילומטרים.

ב-2007 נחתם הסכם בין שתי המדינות, לפיו רוסיה תספק לאיראן לפחות חמש מערכות הגנה. עם זאת, ב-2010 נשיא רוסיה ביטל את העסקה. לפי הדיווח ברויטרס, רוסיה הבהירה כי ביטול העסקה ב-2010 נעשה תחת לחץ המערב, בעקבות הסנקציות של האו"ם על טהראן בשל תוכנית הגרעין שלה. מאז החלו הדיווחים על מכירת הטילים לאיראן יצאו ראשי הממשלות אהוד אולמרט ובנימין נתניהו בשליחויות פומביות או סודיות אל מנהיגי רוסיה וביקשו מהם שלא לספק לאיראן את הטילים. ישראל רואה באספקת טילים כאלה, הנחשבים בעיניה ל"נשק מפר איזון", שינוי אסטרטגי במאזן הכוחות.

ב-2013 פורסמו דיווחים על חידוש העסקה בין שתי המדינות. העיתון הרוסי "קומרסנט" דיווח כי הקרמלין החליט לחתום על עסקה חדשה עם איראן למכירת מערכת ההגנה האווירית המתקדמת 300-S, ובינואר האחרון חתמו שרי ההגנה של איראן ורוסיה על הסכם שיתוף פעולה הגנתי וצבאי והסכימו לקדם מחדש את העסקה.

לא ידוע איזה דגם של מערכת ה-S-300 עתיד לעבור לידי איראן, אך מדובר במערכת טילי קרקע-אוויר המסוגלת לגלות מטוסים עד לטווח שבין מאה ל-300 קילומטרים. בשנים האחרונות פותחו ברוסיה דגמים נוספים ומתקדמים של המערכת, שכללו שיפורים במכ"מ ובטילים המיירטים שלה. בעבר דווח כי המערכת שתסופק לאיראן תהיה מדגם ה"PMU"', שלו טווח גילוי של בין 150 ל-200 קילומטרים בשני תת-דגמים נפרדים.

"זו מערכת מתקדמת המצעידה את יכולות ההגנה האווירית של איראן צעד קדימה, אבל צריך לזכור שלכל אתגר יש מענה, והאיום אינו חדש", אמר ראש המרכז לחקר החלל והטילים במכון פישר, טל ענבר. לדבריו, עצם ההכרזה על הסרת האיסור למכירת המערכת לא אומרת שהמערכת תוצב בקרוב באיראן, וייתכן כי פרק הזמן שיעבור עד למשלוח ה-S-300 יהיה ארוך.

בשנים האחרונות חיל האוויר עורך תרגילים רבים בשמי יוון, ומארח את טייסי חיל האוויר היווני לאימונים משותפים בבסיסיו בישראל. טילי ה-S-300 מוצבים בכרתים לאחר שהועברו מקפריסין ב-1998 בעקבות המתיחות שנוצרה עם טורקיה סביב סוגיה זו, ועל כן סביר שחיל האוויר מבצע אימונים אלו גם כדי לשפר את היערכותו אל מול מערכת הטילים הזו.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ