יו"ר קצא"א תומך בהסרת החיסיון מעל החברה: "מבחינתי אפשר לפתוח את הכל"

אלוף במיל' יוסי פלד סטה ממדיניותה של הצנזורה הצבאית ואישר שהחברה נמצאת בשליטת הממשלה. בראיון ל"ידיעות אחרונות", אמר כי "לא נוח לו" עם החיסיון

אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן

יו"ר קצא"א (קו צינור אילת אשקלון), אלוף (מיל') יוסי פלד, תומך בהסרת החיסיון מעל החברה וחשיפת המידע אודותיה. בריאיון ל"ידיעות אחרונות" אמר פלד: "מאוד לא נוח לי עם החיסיון, אך זה לא נתון בידיי. לפני 40 שנה הוחלט שזה סודי וכך זה נשאר. מבחינתי אפשר לפתוח הכל, אבל מדינת ישראל היא בעלת המניות, לא אני". הוא אף אישר שהחברה הולאמה, בניגוד להנחיית הצנזורה הצבאית שלא לפרסם פרטים על אופן ניהול החברה והשליטה בה.

קצא״א הוקמה ב-1968 בשותפות בין מדינת ישראל לחברת הנפט הלאומית של איראן, כדי להקים ולהפעיל צינור נפט מאילת לאשקלון, נמלים למכליות ומתקני אחסון. משטר השאה האיראני ביקש לשמור על סודיות העסקה, והממשלה אישרה צו חיסיון המטיל צנזורה על קצא״א, מקורות המימון של המפעל ומקורות הדלק בצינור.

יו"ר קצא"א, יוסי פלד, ב-2011

לכל הכתבות בנושא:

| חשבון הבנק הסודי של ישראל עבור האיראנים | החשאיות בקצא"א: לפיד נטל סמכויות מבכירה שפעלה להדק את הפיקוח על החברה | ישראל ואיראן מנסות להסתיר את הקרב המשפטי ביניהן בשווייץ | הדירקטוריון החשאי של קצא"א: ביטחוניסטים, אנשי עסקים ומקורבי פוליטיקאים | לאן נעלמו דו"חות מבקר המדינה על קצא"א? | "החשבון האיראני" בבנק ישראל התכווץ ב-64 מיליון דולר ב-2014

השותפות חדלה לתפקד אחרי המהפכה האיסלאמית באיראן ב–1979, אך החיסיון נותר בתוקפו. חברת הנפט האיראנית מנהלת שלושה הליכי בוררות נגד ישראל או חברות בשליטה ישראלית, בתביעה לקבל פיצויים במיליארדי דולרים. הצנזורה אוכפת כיום את צו החיסיון בנימוק של חיזוק עמדת ישראל בבוררות הכספית, ולכן אוסרת לפרסם נתונים כספיים ומינהליים על פעילות קצא״א. החיסיון נוצל לרעה ואפשר למנהלי החברה בעבר להסתיר דו״חות ביקורת חמורים, שהצביעו על אי סדרים כספיים ומינהליים קשים.

פלד אף סטה מהעמדה הרשמית בכך שאמר שקצא״א נמצאת בשליטת ממשלת ישראל. בהתייחסו לסיום הזיכיון של צינור הנפט, שיפוג בעוד כשנתיים, אמר יו״ר החברה: ״הזיכיון עומד לפוג בעוד שנתיים־שלוש והבנתי שרוצים להפריט את החברה. אני מציע לא לעשות זאת. גוף כזה צריך להישאר בבעלות ממשלתית״. מדבריו עולה שישראל הלאימה בפועל את חלקה של חברת הנפט האיראנית בבעלות על קצא״א. דבריו עומדים בניגוד להנחיות הצנזורה הצבאית, המונעת מהתקשורת לפרסם פרטים על אופן השליטה והניהול של החברה. חברת הנפט האיראנית טענה בכתב התביעה שלה בהליך הבוררות, שישראל השתלטה בפועל על החברה ונישלה ממנה את שותפיה האיראנים.

ארגון ״אדם, טבע ודין״ עתר לבג״ץ, באמצעות עו״ד תמי גנות, בדרישה להסרת החיסיון מעל קצא״א, לאחר דליפת הנפט מצינור החברה בסוף השנה שעברה. המדינה לא מסרה את תשובתה לעתירה, בתחילה בגלל דחיות יזומות ובהמשך בגלל שביתת הפרקליטים. אדם, טבע ודין פנתה לבית המשפט לפני כעשרה ימים וביקשה לקיים דיון בעתירה מבלי לחכות לתשובת המדינה, בגלל האינטרס הציבורי בבירור העתירה ללא עיכובים נוספים.

הצנזורית הראשית לשעבר, תא״ל (מיל׳) רחל דולב, סיפרה בשבוע שעבר בריאיון לרזי ברקאי בגלי צה״ל שבשנת 2002 היא פנתה לשר האוצר אז, והציעה לבטל את צו החיסיון על קצא״א וצווים ממשלתיים נוספים המטילים צנזורה בענייני מכליות נפט, אשראי מחו״ל ועלייה מארצות מצוקה. פנייתה לא נענתה, אך מדבריה עולה שכצנזורית ראשית, היא לא מצאה שום טעם ביטחוני בהמשך החיסיון על קצא״א.

בשבוע שעבר פורסם בחדשות ערוץ 2 שהצנזורית הראשית הנוכחית, תא״ל סימה ואקנין־גיל, פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחקור מי מסר ל״הארץ״ מידע על קצא״א, בעקבות סדרת כתבות על הליכי הבוררות עם איראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ