ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

תוצאות הבחירות לאגודת הסטודנטים באוניברסיטת ביר זית נתפסות כמשקפות את הלך הרוח ברחוב הפלסטיני. האוניברסיטה נחשבת לליברלית מבין הקמפוסים בגדה המערבית, בוודאי בהשוואה לרצועת עזה, והתוצאות העסיקו מאוד את הזירה הפוליטית הפלסטינית בסוף השבוע. היו מי שהגדירו את הניצחון של חמאס כרעידת אדמה פוליטית וכסימן לשינוי מהותי בהלך הרוח הפלסטיני בגדה, בעוד אחרים אמרו כי מדובר בכישלון נקודתי ובשחזור מגמה שאפיינה את קמפוס ביר זית במשך שנים רבות, בעיקר אחרי הסכמי אוסלו.

בבחירות שנערכו ביום רביעי בשבוע שעבר זכתה סיעת "אלוופא אל אסלאמייה", המזוהה עם חמאס, ב–26 מושבים, לעומת 19 מושבים לצעירי פתח. כמו כן, הסיעה המזוהה עם החזית העממית קיבלה חמישה מושבים וקואליציה של מפלגות אחרות קיבלה מושב אחד. אין מדובר בניצחון ראשון של חמאס בביר זית. מאז הסכמי אוסלו ניצח הארגון כמעט בכל מערכת בחירות באוניברסיטה עד לשנת 2007.

צעדה של תומכי חמאס לקראת הבחירות בביר זית, בשבוע שעברצילום: אי־אף־פי

במערכות הבחירות הבאות ניצח פתח, אם כי בשנים 2009 ו–2010 חמאס כלל לא השתתף בבחירות וטען לרדיפה מצד הרשות. גם בשנת 2012 היה יתרון מובהק לפתח, אז השיג 26 מושבים, לעומת 19 לחמאס, ובשנים 2013–2014 הפער הצטמצם לשלושה מושבים לטובת פתח (23–20). הפער של שבעה מושבים השנה הוגדר ניצחון מוחץ מצד חמאס ותומכיו, עד כדי כך שראש הלשכה המדינית של הארגון, חאלד משעל, דיבר בהודעה טלפונית לסטודנטים והגדיר את הבחירות "צעד ראשון בתהליך הלאומי הפלסטיני למען השלמת בניית המוסדות הפלסטיניים ברשות ובאש"ף ולמען סיום הכיבוש". חבר הפרלמנט מטעם חמאס פתחי קרעאוי אמר כי ניצחון החמאס אחרי תשע שנים אינו מפתיע אלא משקף את הפנים האמיתיות של העם הפלסטיני ואת תמיכתו בהתנגדות.

בפתח מיהרו להכריז כי הם מקבלים את התוצאות ואיחלו הצלחה לחמאס. עם זאת, בארגון מנסים ללמוד את התוצאות ולא ממהרים להרים ידיים. פעיל מרכזי בקרב צעירי פתח בגזרת רמאללה וביר זית, ששוחח עם "הארץ", אמר כי חמאס ניצל עד הסוף את המלחמה האחרונה בעזה בקמפיין שלו, דבר שסייע מאוד כדי לקבל את תמיכת הסטודנטים, בעיקר משנה א'.

למרות הדברים, בפתח מדגישים כי רוב הקמפוסים הגדולים בגדה, כמו אנג'אח בשכם, אל־קודס באבו־דיס והקמפוס בבית לחם, הם בשליטה ברורה של פתח. בשלב הזה לא ברור באיזו מידה ישפיעו התוצאות על הלך הרוח ברחוב הפלסטיני בעתיד הקרוב, אך אין ספק שהתוצאות משמשות תמרור אזהרה לפתח ולרשות הפלסטינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ