אל-ג'זירה: צה"ל שוב תקף בסוריה; ישראל מכחישה: אלו קרבות פנימיים

לאחר התקיפה ליד גדר הגבול עם סוריה אמש, דיווחה אל-ג'זירה כי צה"ל תקף סוללות טילים של צבא אסד ושל חיזבאללה ליד הגבול עם לבנון. גורם ביטחוני: אלה חילופי אש בין ג'בהת א-נוסרה למשטר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ישראל מכחישה כי היתה מעורבת בתקיפה של סוללות טילים של צבא סוריה וחיזבאללה הלילה (שני) בהרי אל-קלמון, הסמוכים לגבול הסורי-לבנוני. רשת אל-ג'זירה דיווחה הלילה כי מטוסים ישראלים תקפו סוללות טילים השייכות לצבא הסורי ולחיזבאללה וכי בתקיפה ישנם הרוגים ופצועים.

זו התקיפה השלישית המיוחסת השבוע לצה"ל בסוריה, אך בהכחשה ישראלית חריגה, אמר היום גורם ביטחוני מדובר בחלק מהקרבות בין ג'בהת אל נוסרה לבין חיזבאללה וצבא סוריה באזור אל-קלמון. לדבריו, ישראל אינה מעוניינת להתערב בקרבות בין הצדדים, שהתעצמו בתקופה האחרונה באזור זה. מדובר צה"ל נמסר כי הם לא מתייחסים לדיווחים זרים. 

גורמים באופוזיציה הסורית דיווחו ברשתות החברתיות כי באזור אל-קלמון מוצבות ארבע יחידות של האופוזיציה, והן אלה שתקפו את בסיס הטילים של המשטר הסורי. עוד דווח כי המורדים הציבו סוללות גראד באזור, וירו כ-30 רקטות לעבר הבסיס של המשטר, המשמש לירי של טילי סקאד בי. 

עיתון אל-אחבאר הלבנוני, הנחשב מזוהה עם חיזבאללה, דיווח הבוקר על התחממות המערכה בין חיזבאללה וכוחות המשטר לבין ארגוני האופוזיציה. לפי הפרסום, חיזבאללה נערך מזה תקופה למערכה שצפויה להסלים כעת עקב השיפור במזג האוויר. עד עתה היוו הקור הכבד והשלג באזורים נרחבים מחסום עיקרי לשני הצדדים. סרטון שהופץ על ידי האופוזיציה לפני יומיים, בו לטענתה נראה בסיס טילים של המשטר לאחר שהותקף על ידי צבא סוריה החופשי: 

על פי ההערכות, ההתקפות בימים האחרונים הן חלק מאסטרטגיה שנועדה לפגוע במוכנות המשטר וחיזבאללה למערכה זו, בעוד המשטר עסוק בעיקר בגזרת הצפון במחוז אידליב, לאחר שאיבד את השליטה על העיר בעלת החשיבות האסטרטגית ג'סר א-שוג'ור. במקביל מתקבלים דיווחים על הזרמת כוחות של ג'בהת א-נוסרה ודאעש לאזור אל-קלמון, דבר המגביר את הסיכויים לכך שמערכה משמעותית תתפתח בתקופה הקרובה לאורך הגבול הסורי-לבנוני.

אתמול בערב (ראשון) נהרגו לפחות שלושה מחבלים מתקיפת צה"ל ליד גדר הגבול עם סוריה ברמת הגולן, סמוך לעיירה מג'דל שמס. המחבלים התקרבו לגדר באזור שבו נמצא מוצב של צה"ל ולדברי הצבא עסקו בהנחת מטען חבלה במקום. כלי טיס של חיל האוויר פגע בהם.

התקרית אמש אירעה סמוך לשעה 21:30 בערב במוצב סחייטה. באזור זה בנה צה"ל את גדר המערכת החדשה, משיקולים טקטיים, מעט מערבית לקו הגבול עם סוריה. חוליית המחבלים, ובה ארבעה אנשים, חצתה את קו הגבול אך לא את הגדר וזוהתה בידי תצפיות של חיל המודיעין בקרבת המוצב, מצדה המזרחי של הגדר.

קצין בכיר בצה"ל אמר לאחר התקיפה כי נפתחה לעבר הארבעה אש מכלי טיס של חיל האוויר. לפחות שלושה מהם נהרגו ובצבא מעריכים כי גם הרביעי נפגע - שאלה שתוברר בוודאות רק בשעות היום. בצבא לא הבחינו בבריחה של מי מחברי החוליה מן המקום. החוליה לא הספיקה להפעיל את המטען לפני שנפגעה. בצה"ל אומרים כי באזור לא נרשמו באחרונה ניסיונות מעבר של אזרחים וכי התנהגות החוליה שנפגעה מעידה בוודאות כי היו אלה מחבלים.

התקרית אירעה פחות מ-48 שעות לאחר תקיפה אווירית שיוחסה לישראל בשטח סוריה, ובה נפגעו כנראה אמצעי לחימה שיועדו לחיזבאללה.

אתמול אמר שר הביטחון, משה יעלון, כי "איראן ממשיכה לנסות לחמש את חיזבאללה גם בימים אלו והיא שואפת לצייד את ארגון הטרור הלבנוני בנשק מתקדם ומדויק. אנשי משמרות המהפכה וחיזבאללה שואפים לעשות זאת בכל דרך ובאמצעות כל נתיב. הם מודעים לקווים האדומים שישראל הציבה ושאין לה כל כוונה להתפשר עליהם: לא נאפשר העברת נשק איכותי לארגוני טרור, ובראשם חיזבאללה, ונדע להגיע אליו ואל שולחיו בכל עת ובכל מקום. לא נאפשר לאיראן ולחיזבאללה להקים תשתיות טרור בגבולנו עם סוריה ונדע להניח ידנו על כל מי שיאיים על אזרחי ישראל לאורך הגבולות ואף הרחק מהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ