וינשטיין: לאפשר לנשים פונדקאיות בהריון מתקדם בנפאל לבוא לישראל

במשרדו של היועמ"ש הדגישו כי יש לוודא שכל פונדקאית המבקשת לבוא לישראל לאור מצב החירום במדינה, עושה זאת מרצונה החופשי ושהוסברו לה הסיכונים הכרוכים בטיסה במצבה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אישר היום (שני) לאפשר לנשים פונדקאיות השוהות בנפאל שנמצאות בהריון מתקדם לבוא לישראל, בשל מצב החירום השורר כעת במדינה לאחר רעידת האדמה שהתרחשה שלשום. בתום דיונים שנערכו היום פנתה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אורית קורן, לשרי החוץ, הבריאות והפנים ואישרה להם לפעול בדרך זו, אולם ההחלטה נתונה בידיהם. 

קורן פירטה כי לצורך אישור הגעתן ארצה, יש לוודא כי כל פונדקאית המבקשת לבוא לישראל נתנה את הסכמתה מדעת ומרצון חופשי בפני קונסול ישראל וכי הקונסול או רופא הסבירו לה את סיכונים הכרוכים בטיסה לישראל במצבה. עוד סוכם כי הצדדים המעורבים בהליך הפונדקאות יתחייבו כי כל החלטה של הפונדקאית, בין שתרצה לצאת לארץ אזרחותה או לישראל, לא תיחשב להפרת ההסכם ביניהם.  

בעקבות הרעש החליט אתמול שר הפנים גלעד ארדן לאפשר את כניסתם לארץ של 26 תינוקות שנולדו לישראלים בהליך פונדקאות בשבועות האחרונים בנפאל לפני הנפקת המסמכים הדרושים. את ההליכים מול הרשויות יידרשו ההורים לסיים בישראל. בעקבות החלטתו של ארדן הוטסו אתמול לארץ שלושה פגים עם הוריהם. 23 תינוקות נוספים צפויים לטוס מנפאל לישראל ביממות הקרובות, אם לא יהיו שיבושים של הרגע האחרון.

ניצולות רעידת האדמה לאחר שפונו לנמל התעופה בקטמנדו, היוםצילום: אי־פי

זוג הישראלים רונן ותום זיו היו אמורים לחזור בימים הקרובים ללידה שנייה מהליך פונדקאות בנפאל. "אנחנו נמצאים בהריון מתקדם, פונדקאית בשבוע 35", סיפר אתמול רונן בשיחה עם "הארץ". "היו מוזמנים לנו כרטיסי טיסה ומלון, אבל כרגע אין טיסות סדירות ולפי דיווחים שקיבלנו המלון נהרס. אין לנו איך לטוס ואיפה לישון. אנחנו בחרדה מאוד גדולה. היא בהריון מתקדם, מקווים שלא ילדה בינתיים, אבל בטח תלד בשבוע־שבועיים הקרובים והמצב שם די קטסטרופאלי".

רונן ציין כי הלידה אמורה להתבצע בניתוח קיסרי. "אם היא לא תבוא לכאן, אני לא רואה איך זה יקרה באזור כל כך מוכה אסון, כשבתי החולים קורסים", אמר. "כשמדברים על להביא את התינוקות שנולדו, אין הבדל בין תינוק שנולד אתמול לבין תינוק שייוולד עוד יומיים. אותו היגיון אמור להוביל למסקנה שצריך לחלץ את הפונדקאית. הפונדקאית אשה טובה ומקסימה שעוזרת לנו להגשים חלום, אני מאוד מודאג גם לגביה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ