ועדת בדיקה של האו"ם: ישראל פגעה ב-7 מתקני אונר"א ב"צוק איתן", חמושים ירו מתוך שני מתקנים

לפי תקציר הדו"ח, ישראל אחראית לפגיעה במתקנים בעזה. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון שיבח את שיתוף הפעולה של ישראל, והביע תקווה שגם ברמאללה יחקרו פשעים שנעשו לכאורה בצד הפלסטיני

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מזכ"ל האו"ם פרסם הערב (שני) את תקציר דו"ח ועדת הבדיקה בעניין הפגיעה במתקני אונר"א ברצועת עזה במהלך . תקציר הדו"ח קובע כי ישראל אחראית לפגיעה בשבעה מתקני או"ם בעזה במהלך המבצע וכי ארגונים פלסטיניים השתמשו בשלושה מתקנים של האו"ם ברצועה לצורך אחסון של אמצעי לחימה וירי רקטות ופצצות מרגמה. לדברי באן, לפחות בשני מקרים ירו חמושים מתוך המתקנים.

בנובמבר האחרון , וזאת חרף לחצים שהפעילה עליו ישראל לעיכוב המהלך עד לסיום החקירות והתחקירים שעורך צה"ל סביב הפגיעה במתקני האו"ם במהלך "צוק איתן". המנדט של הוועדה כלל קביעת הגורם האחראי לפגיעה במתקני האו"ם וכן בדיקת המקרים שבהם נמצאו אמצעי לחימה במתקני הארגון ברצועת עזה. הוועדה בדקה עשרה מקרים בסך הכל.

בראש הוועדה עמד הגנרל בדימוס פטריק קאמרט, שהיה קצין בכיר בצבא הולנד ולאחר מכן שימש כמפקד כוחות האו"ם בקונגו וכיועצו הצבאי של מזכ"ל האו"ם. לצדו בוועדה היו ארבעה חברים: מאריה ויצ'יאן-מילבורן מארגנטינה, המשמשת כיועצת המשפטית של ארגון החינוך התרבות והמדע של האו"ם אונסק"ו, לי אובריאן דיפלומטית אמריקאית שמשמשת בתפקיד בכיר במחלקה המדינית של מזכירות האו"ם בניו-יורק, פייר למלין – פרופסור קנדי למשפט בינלאומי, וקיי.סי רדי מהודו, ששימש בעבר כקצין הביטחון של האו"ם.

בית ספר של אונר"א בבית חאנון שנפגע בהפגזה במהלך מבצע "צוק איתן", ביולי האחרוןצילום: אי־פי

ישראל שיתפה פעולה עם הוועדה. בכירים בלשכת ראש הממשלה, במשרד החוץ, במשרד המשפטים ובצה"ל נפגשו עם חברי הוועדה והעבירו להם חומרים רבים כתובים ומצולמים. כמו כן ישראל אפשרה לחברי הוועדה להיכנס לרצועת עזה. הוועדה הגישה את הדוח למזכ"ל האו"ם עוד ב-5 בפברואר, אולם בחודשים האחרונים התקיימו סביבו דיונים רבים. הדו"ח המלא בן 207 העמודים מוגדר "סודי ביותר" והפרסום היום הוא של תקציר בלתי מסווג בן 27 עמודים.

במקביל לפרסום הדו"ח שיגר באן מכתב לחברות מועצת הביטחון של האו"ם ובו הביע את עמדתו לגבי ממצאי ועדת הבדיקה. מזכ"ל האו"ם שיבח את ישראל על שיתוף הפעולה שלה עם הוועדה. הוא גם שיבח את העובדה שישראל מנהלת חקירות סביב שורה של תקריות שהתרחשו במהלך המלחמה בעזה, כולל המקרים שבהם נפגעו מתקנים של האו"ם. מנגד, בביקורת על הרשות הפלסטינית ציין באן כי הוא מקווה שגם הממשלה ברמאללה תערוך בדיקות לגבי פשעי מלחמה שייתכן שנעשו בצד הפלסטיני. "יש לערוך חקירות מהירות, בהתאם לסטנדרטים בינלאומיים", הדגיש המזכ"ל.

במכתבו גינה באן את הירי הישראלי שגרם לפגיעה במתקני האו"ם ושממנו נהרגו 44 אזרחים פלסטינים ונפצעו 227 נוספים שזכו למקלט במקומות הללו. "מתקני האו"ם צריכים להיות מקום מבטחים במיוחד בזמן עימות חמוש", כתב המזכ"ל. "אעבוד עם כל הצדדים כדי שמקרים כאלה לא יישנו".

מנגד, הביע באן זעזוע מכך שארגונים פלסטינים שונים אחסנו אמצעי לחימה במתקני האו"ם וכך העמידו אותם בסכנה. "העובדה שנעשה שימוש במתקנים הללו לאחסן נשק, ובשני מקרים לפחות גם לצורך ירי, בלתי מקובלת", כתב באן. "הדבר פוגע בביטחון שיש לכל הצדדים בכך שמתקני האו"ם משמשים לצרכים אזרחיים בלבד ולכן אסור שיהיה מטרה להתקפה. אנקוט את הצעדים הדרושים כדי שהדברים לא יחזרו על עצמם". 

דובר משרד החוץ עמנואל נחשון פרסם הערב הודעה ולפיה ישראל תלמד את ממצאי הדו"ח ותמשיך לעבוד בנושא עם מזכ"ל האו"ם. "שיתוף הפעולה שלנו ממחיש כי כאשר היא מתבקשת לסייע לבדיקה מקצועית ושאינה מוטה, ישראל משיבה באופן פתוח, חרף הסתייגויות מסוימות שיש לה לגבי התהליך וכן הסתייגויות לגבי חלק ממצאי הדו"ח ומסקנותיו", אמר נחשון.  

הוא הוסיף כי דוח האו"ם מראה בבירור כי ארגוני טרור ניצלו את מתקני האו"ם בעזה וכי ישראל מוכנה לעבוד עם אונר"א כדי למנוע בעתיד שימוש במתקניה לצורך פעולות טרור. "זו הפרה חמורה של החוק הבינלאומי שמסכנת אזרחים כולל אנשי או"ם", אמר נחשון. הדובר ציין כי כל שבע התקריות שצוינו בדו"ח ושבהן נפגעו מתקני או"ם נבחנו, וכי במקרים הדרושים אף נפתחה חקירה פלילית. "ישראל עושה כל מאמץ להימנע מפגיעה באתרים רגישים", אמר נחשון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ